Mastocytoma: ha ilyen dudort, csomót tapint kutyáján, forduljon állatorvoshoz!
Ez az egyik leggyakoribb bőrrák típus a kutyáknál.
A hízósejtek az egész testben megtalálható fehérvérsejtek, amelyek az immunrendszer részét képezik. Ezek felelősek az allergiás reakcióért és hisztamint, valamint más vegyületeket is felszabadíthatnak.
Hogyan alakul ki?
A mastocytomák a bőr (vagy egyéb szövetek) hízósejtjeiből kiinduló daganatok. A hízósejtes daganatok könnyen összetéveszthetők más bőrelváltozásokkal, például szemölcsökkel vagy jóindulatú csomókkal. A kutyák hízósejtes daganatai gyakran szilárd, lassan növekvő bőrcsomó, legtöbbször önállóan jelentkezik. Egyes esetekben a hízósejtes daganatok súlyos allergiás (anafilaxiás) reakciókat is okozhatnak a kutyáknál. Mivel nagyon hasonlítanak más bőrbetegségekhez, sok esetben lehetetlen azonosítani a hízósejtes daganatot pusztán ránézésre – még az állatorvosoknak is. A hízósejtes daganatok gyakrabban fordulnak elő középkorú vagy idősebb kutyáknál, és bizonyos fajták hajlamosabbak rá. Gyakrabban fordul elő ezeknél a fajtáknál:
- boxer
- mopsz
- pitbull terrier
- boston terrier
- bulldogok
- retriever fajták (például a golden retriever)
- rodéziai ridgeback
- bullmasztiff
- weimari vizsla
- schnauzer
Hízósejt tumor tünetei kutyáknál
A kutyák hízósejtes daganatai általában nem okoznak tüneteket. A súlyosabb betegségek megelőzése érdekében az állatorvosok azt javasolják, hogy rutinszerűen ellenőrizze kutyáját, van-e a bőrén bármilyen bőrkinövés, dudor, csomó. Kérjen időpontot állatorvosához, ha észrevesz:
- új bőrkinövést;
- ismert, de méretében, textúrájában vagy színében megváltozott csomót;
- megmagyarázhatatlan allergiás reakciót vagy csalánkiütést.
Gyakran előfordul, hogy a hízósejtes daganatok változtatják a méretüket. Nagyon kicsiből nagyon nagyra nőhetnek, ha megütik őket. Amikor a daganatot megütik vagy felkavarják, egy degranulációnak nevezett folyamaton mehet keresztül. Ez azt jelenti, hogy a daganat egyszerre szabadítja fel az összes gyulladásos anyagát. Ezek a daganatok a nap folyamán akár nagyobbak és kisebbek is lehetnek, ez megkülönbözteti a többi daganattól.
A kutyák egyes hízósejtes daganatai az egész testre kiterjedő tüneteket, például erős allergiás reakciókat is eredményeznek. A degranuláció okozhat duzzanatot és bőrpírt az érintett területen, vagy súlyosabb anafilaxiás reakciót is kiválthat. Egyéb tünetei lehetnek:
- gyengeség
- hányinger
- hányás
- hasmenés
- duzzanatok a fejen és a végtagokon
Hogyan diagnosztizálják az állatorvosok a hízósejtes daganatokat kutyáknál?
A hízósejtek általában könnyen azonosíthatók mikroszkóp alatt, ez az elsődleges módja e daganatok diagnosztizálásának. Fontos a citológiai vagy szövettani vizsgálat a biztos diagnózishoz.
Miután a hízósejtes daganatot diagnosztizálták, további vizsgálatokat is elvégezhetnek annak megállapítására, hogy a daganat nem terjedt-e tovább. Ajánlott lehet röntgenfelvétel, vérvizsgálat és/vagy hasi ultrahangvizsgálat, hogy kiderüljön, a rák átterjedt-e a májra vagy a lépre. Az agresszívabb hízósejtes daganatok valószínűleg az eredeti daganaton kívül más helyekre is átterjednek (áttétet képeznek).
A hízósejtes daganatok kezelése kutyákban
A stádiumbeosztás segíthet a kezelés menetének meghatározásában. Például egy olyan daganat esetében, amely nem terjedt el, műtéti úton távolítják el. A legtöbb hízósejtes daganat alacsony vagy közepes fokú, a magas fokú agresszív hízósejtes daganatok sokkal ritkábbak. A nyirokcsomókra és belső szervekre agresszíven terjedő daganatok a műtét után más kezelést is igényelhetnek, például kemoterápiát. Ha a műtét nem jöhet szóba, mert a daganat túl nagy az eltávolításhoz, akkor a sugárkezelés lehet megoldás.
Fontos, ha bármilyen szokatlan bőrkinövést, csomót észrevett kutyáján, mutassa meg állatorvosának! Minél kisebb a daganat, annál könnyebb lesz eltávolítani és nagyobb az esély a teljes gyógyulásra.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!