Erős szorongást válthat ki a másnaposság az ilyen embereknél
Szorongásos panaszokat tapasztal másnaposan? Ez lehet az oka.
A félénk, visszahúzódó emberek az átlagnál gyakrabban élnek át szorongásos tüneteket másnaposan: egy vizsgálat eredményei szerint legalábbis a „hanxiety” (az angol kifejezést kb. „szorongásnaposságnak” fordíthatnánk) nagyobb valószínűséggel vezethet alkoholizmus kialakulásához az introvertáltak esetében - írja a Medical News Today.
Az alkoholfüggőségnek számtalan káros hatása lehet egészségünkre, kialakulásához pedig az öröklött genetikai hajlamtól kezdve a társadalmi nyomáson keresztül a stresszes életmódig rengeteg eltérő ok vezethet. Egy brit kutatás most állítja, ha másnaposság közben szorongásos tüneteket észlelünk magunkon, nagyobb az esélye az alkoholbetegség kialakulásának – feltéve, ha introvertáltak vagyunk.
A Londoni Egyetem klinikai pszichológiai fakultásának munkatársai 97 személy bevonásával végeztek kutatást, melyben az alanyok felét megkérték, hogy fogyasszanak szeszes italt, míg a többieknek józannak kellett maradniuk. A kutatók előzetesen felmérték, hogy a résztvevők mennyire félénk típusok, megkérték őket, meséljenek különböző fóbiáikról, illetve a társaságban érzett félelmeikről, valamint megvizsgálták, jelentkeznek-e az alkoholizmus esetleges tünetei esetükben.
A kutatók megmérték a résztvevők feszültségi szintjét az ivászat (vagy éppen nem ivászat) előtt, majd utána, végül harmadjára másnap reggel, ébredés után. Az eredmények azt mutatták, hogy azon személyeknél, akikről korábban kiderült, hogy „erősen félénk” típusok, a szorongás érzése jóval magasabb szintet öltött a lerészegedést követő reggelen, mint kevésbé visszahúzódó társaik esetében.
A tudóscsapat azt is megállapította, hogy az alkoholizmus tüneteivel vagy az arra való hajlammal diagnosztizált alanyok szintén hajlamosabbak voltak rá, hogy „hanxiety”-től szenvedjenek. Beth Marsh, az egyetem tudományos munkatársa és a kutatás vezetője szerint a másnaposan átélt szorongásos tünetek fontos jelzésként szolgálhatnak annak megállapítására, hogy az adott személy esetében nagyobb-e az alkoholbetegség kialakulásának kockázata, ezáltal segítségünkre lehet a megelőzés és a kezelés szempontjából.
A másnaposság tulajdonképpen azoknak a kellemetlen érzéseknek az összefoglaló neve, melyeket alkoholfogyasztás után tapasztalunk meg. A másnaposság tünetei általában a fejfájás, a szédülés, a kiszáradt száj, a kellemetlen szájíz, a remegés, az álmosság, a koncentrációs zavarok, a hasfájás, a hányinger, a hányás, az étvágytalanság, a rosszkedv, a szorongás, az idegesség és az ingerlékenység. A másnaposság általában néhány óráig, legfeljebb egy napig tart.
Másnaposság: ez okozhatja
Még mindig keveset tudunk arról, pontosan mi okozza a másnaposságát. A szakemberek szerint a kellemetlen tünetek hátterében a kiszáradás, bizonyos hormonok szintjének változásai, a sejtek energiáját biztosító glükóz elérhetőségének csökkenése (vagyis az alacsony vércukorszint), a kardiovaszkuláris rendszer fokozott megterhelése, a pihentető alvásban bekövetkező zavarok egyaránt állhatnak. Az alkohol emellett erősen irritálhatja a gyomrot és a bélrendszert, fokozza a gyomorsav termelődését is.
Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy bár az alkohol a világon a legelterjedtebb, legnépszerűbb, legnagyobb mennyiségben fogyasztott legális tudatmódosító szer, toxikus a szervezetünk számára. Az alkohol elfogyasztása után a szervezetünkben olyan biokémiai folyamatok mennek végbe, melyek az alkohol lebomlása során mérgező anyagokat is termelnek. Ezek önmagukban is felelősek lehetnek a másnaposságra jellemző tünetekért.
Egy koreai kutatásból azt is kiderült, hogy az alkohol az immunrendszerünkre is közvetlen hatással van. A másnaposság eszerint az elmélet szerint az immunrendszer felfokozott reakciójának a következménye. A másnapos emberek szervezetében ugyanis jóval magasabb a gyulladásokkal és fertőzésekkel összefüggő citokinek mennyisége. Ha egészséges emberek külső forrásból nagy mennyiségű citokineket kapnak, akkor másnaposságra emlékeztető tüneteik lesznek – még akkor is, ha nem fogyasztottak előtte alkoholt.
Összegezve
- Az introvertált embereknek nagyobb esélyük van szorongásos tünetekre másnaposan.
- A hanxiety (szorongásnaposság) az introvertáltaknál nagyobb valószínűséggel vezet alkoholizmushoz.
- A Londoni Egyetem kutatása szerint az erősen félénk embereknél magasabb szintű szorongás érzése volt a lerészegedést követő reggelen.
- Az alkohol lebomlása során mérgező anyagok keletkeznek, amelyek felelősek a másnaposság tüneteiért.
Olvasta már?
- Ezeknek a gyógyszereknek a hatását erősítheti fel az alkohol
- Milyen gyógyszerek mellett tilos az alkohol?
- Mennyi alkohol fér bele? Az orvos elmondja
- Túl sok alkohol: ennyivel növelheti meg a rák esélyét
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Másnaposság ellen ezeket a szereket ajánlja a szakgyógyszerész