Májvédő vagy májkárosító? Így táplálkozzon, ha jót akar tenni a májának
A máj egészsége érdekében jó tudni, hogy milyen ételek és italok károsíthatják, és melyek segítik elő a megfelelő működését.
A máj számos anyagcsere-folyamatért felelős a fehérjék, a koleszterin és az epe termelésétől a vitaminok, ásványi anyagok, sőt szénhidrátok tárolásáig.
Ezenkívül lebontja a méreganyagokat, például az alkoholt, a gyógyszereket és az anyagcsere természetes melléktermékeit - ebből is látszik, hogy a máj „karbantartása” nagyon fontos az egészség megőrzéséhez.
Májvédő és májkárosító ételek italok
Az étrend nemcsak a derékbőséget vagy a vérnyomást befolyásolja, hanem a máj állapotát is. Világszerte mára már minden negyedik felnőtt nem alkoholos zsírmájbetegségben szenved, ami növeli a májrák, a májcirrózis és egyéb májelégtelenség kockázatát. Jó hír azonban, hogy megfelelő étrenddel és rendszeres testmozgással a zsírmájbetegség kialakulása megelőzhető, korai stádiumban pedig vissza is fordítható.
Ezek a májnak kedvező ételek
- A mandula kiváló E-vitamin-forrás, amely tápanyag gátolhatja a zsírmájbetegség kialakulását. Ez az olajos magocska a szív egészségének is jót tesz, így érdemes belőle nassolnivaló gyanánt egy marékkal elfogyasztani, de a zabkását vagy salátákat is fel lehet fele turbózni.
- A zab egy speciális rostot tartalmaz, az úgynevezett béta-glükánt, ami csökkentheti a májkárosodást és az oxidatív stresszt obstruktív sárgaságban szenvedő betegeknél. A májvédő élelmiszert változatosan be lehet építeni az étrendbe, reggeli gyanánt nagyon egészséges választás a zabkása.
- Aki szeretné megőrizni a máj egészségét, iktasson be minél több zöldséget a napi menüjébe, ideális esetben a tányér fele mindig abból álljon. A brokkoli jó választás ahhoz, hogy plusz rosttartalommal ruházd fel a fogásokat, ez a keresztesvirágú zöldség védelmet nyújthat a nem alkoholos zsírmájbetegséggel szemben is.
- A zöld leveles zöldségek erős antioxidánst, glutationt tartalmaznak, amely segíthet a máj megfelelő működésében. A sokoldalúan felhasználható spenót is közéjük tartozik, vacsorára salátának kiváló választás, de a hagyományos, melengető spenótfőzelékkel is színesítheted a mindennapok étrendjét.
- A teafogyasztás közismerten jótékony hatással bír az egészségre, különösen a máj számára. Egy 15 tanulmányt összefoglaló vizsgálat szerint a zöld tea csökkentheti a májenzimek szintjét nem alkoholos zsírmájbetegségben szenvedő betegeknél, érdemes is belőle naponta 2-3 csészével elfogyasztani.
Ezek a máj ellenségei
- Ezzel szemben a túlzott energiaital-fogyasztásról több ízben is klinikailag bebizonyították, hogy szorosan kapcsolódik az akut májkárosodás kialakulásához. Nem egyértelmű, hogy az energiaitalokban lévő összetevők közül melyek felelősek, még további kutatásokat végeznek ezzel kapcsolatban.
- A túlzott alkoholbevitel gyulladást okozhat a májban, ami idővel hegesedéshez és májcirrózishoz vezethet, ez az alkoholos májbetegség végső fázisa. A cirrózis okozta károsodás sajnos visszafordíthatatlan.
- A chipsek és egyéb sós-olajos ropogtatnivalók nemcsak nátriumban dúskálnak, hanem finomított gabonából állnak és telített zsírsavtartalmuk is magas, amelyek károsíthatják a májat.
- A gyorséttermi hamburgerek, sült krumplik, pizzák és hasonló ételek rendszeres fogyasztása szintén hozzájárulhat az alkoholmentes zsírmájbetegség kialakulásához. Ez egy potenciálisan életveszélyes állapot, amely a zsír felhalmozódását okozza a májban.
- A máj egyfajta cukrot, az úgynevezett fruktózt használja a zsír előállításához. Éppen ezért túl sok finomított cukor és a magas fruktóztartalmú élelmiszerek zsírlerakódást okozhatnak a szervben, ami májbetegséghez vezethet. A cukor ugyanolyan káros lehet a májra, mint az alkohol.
Olvasta már?
- Így jelez a máj, ha baj van
- 6 tünet, amit zsírmáj okozhat - ilyen vizsgálatokat kérjen rá
- Gyengélkedik a mája? Így diétázhat és ehet finomakat egyszerre
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!