Hasznos tippek, melyekkel megőrizheti mája egészségét
A májbetegségek elleni küzdelem legfontosabb mozzanata a prevenció. Lássuk, mi minden járul hozzá a máj egészségének megőrzéséhez!
A máj egy létfontosságú szerv, amely számos alapvető funkciót lát el: kulcsszerepet játszik például az anyagcserében, az emésztésben, a tápanyagok raktározásában és a méregtelenítésben. Éppen ezért fontos, hogy megőrizzük egészségét, mivel problémái igen súlyos állapotokhoz vezethetnek. Hogy mégis mi mindent tehetünk?
Igyon kávét
Bizony, a kávéfogyasztás - kb. 3-4 csésze - számtalan egészségügyi előnnyel bír. Nemcsak élénkít, így a segítségével hamarabb magunkhoz térhetünk reggelente, hanem csökken annak esélye, hogy valamilyen problémánk legyen a májunkkal (beleértve a rákot és fibrózist, cirózist is ). Sőt, a kávé akár le is lassíthatja ezen állapotok súlyosbodását is egyeseknél.
Egy tanulmányban például a kutatók azt találták, hogy a napi 2 csésze 44%-kal csökkenti a májzsugorodás esélyét, napi 4 csésze 65%-kal. Enne oka pontosan még nem világos, ám a kutatók szerint, amikor a szervezet megemészti a koffeint, egy paraxantin nevű vegyi anyag termelődik, amely lassítja a fibrózisban szerepet játszó hegszövet növekedését. Ez pedig hozzájárulhat a májrák , az alkohollal összefüggő cirrhosis, a nem alkoholos zsírmájbetegség és a hepatitis C elleni küzdelemben is .
Csak óvatosan a paracetamollal
A paracetamol igen kedvelt hatóanyag, mely számos láz-és fájdalomcsillapítóban megtalálható. Maximális beviteli mennyisége napi 4000 milligramm - ennél több károsíthatja a májat. Ennek oka, hogy a szervezetben mérgező bomlástermékké (NAPQI) alakul, és ha a májban lévő glutation a mennyisége nem elegendő (ez egyfajta antioxidáns), akkor ez a mérgező anyag felhalmozódik a májban és károsíthatja a sejtjeit.
A gyógynövényekkel is vigyázzon
Bármilyen meglepő, de ezek okozzák az összes májkárosodások közel negyedét. Az olyan gyógynövények, mint a borágó, az üszögfű, az orvosi kankalin pirrolizidin alkaloidokat tartalmaznak, melyek eltömíthetik a májban lévő apró ereket (ha sokat fogyasztunk belőlük).
Adja le a súlyfeleslegét
A túlsúly számtalan betegséghez és kóros állapothoz vezet, és bizony az extra kilók a máját sem kímélik. A BMI-jét igyekezzen 18 és 25 között tartani, máskülönben megnő a nem alkoholos zsírmájbetegség (NAFLD) esélye. Ha több kalóriát fogyasztunk, mint amennyit a test felhasznál, a felesleges kalóriákat a szervezet zsírként tárolja - beleértve a májat is, így tehát zsírfelhalmozódáshoz vezet a májsejtekben is. Ráadásul az elhízás befolyásolja a zsírsavak anyagcseréjét is, ezáltal a máj zsíranyagcseréje megváltozik, és ezáltal több zsír halmozódik fel a májsejtekben.
Így előzheti meg a Hepatitis-t
- Védőoltás: A hepatitis A és B a máj vírusos betegségei, melyek ellen létezik védőoltás.
- Biztonságos együttlétek: főleg a hepatitis B (ritkábban a C is) szexuális érintkezés során terjed, ezért fontos az óvszerhasználat.
- Mosson kezet: a hepatitis A szennyezett élelmiszerrel vagy vízzel való érintkezés útján terjed.
Minimalizálja az alkohol fogyasztását
Ezzel talán nem mondunk újat - az alkohol igen erős provokáló faktora a májkárosodásnak. Minden alkalommal, amikor a máj kiszűri az alkoholt, a májsejtek egy része elhal. Az alkohol lebontása során a májban ugyanis egy toxikus vegyület, acetaldehid keletkezik - ha ez felhalmozódik, a máj először elzsírosodik, majd később gyulladás jön létre. Ez a májsejtek pusztulását eredményezi. Persze jó regenerációja miatt új, egészséges sejtek jönnek vissza, de a túl sok alkohol fogyasztása csökkenti a szerv regenerációs képességét, így maradandó májkárosodáshoz vezethet.
Alkohollal összefüggő májbetegségek:
- Alkoholos zsírmáj
- Alkoholos hepatitis
- Alkoholos májzsugor (cirrhosis)
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Meddig bírja tolerálni a máj az alkoholt? Ezek a májkárosodás stádiumai