7 ok, ami miatt tovább tarthat a macskajaj
A másnaposság általában igen kellemetlen tünetekkel jár, így mindenki szeretne minél előbb szabadulni tőle. Van azonban pár tényező, melyekkel csak megnöveli a macskajaj hosszát. Hogy melyek ezek?
Egy átmulatott éjszaka után a másnap sokak számára igen kellemetlen – főleg akkor, ha az illető a a szórakozáshoz kicsit több alkoholt is fogyasztott. Ilyenkor jön a kínzó másnaposság, a maga jellegzetes tüneteivel. A fejfájás, az émelygés és a rossz közérzet azonban nem mindenkinél jelentkeznek. Vajon miért? És mi az oka annak, hogy mennyi ideig tartanak a panaszok?
Miért leszünk másnaposak?
Az alkohol feldolgozásához a májra fokozott munka hárul. Először le kell bontania az alkoholt acetaldehiddé, majd utána acetáttá. Ha valaki túl sokat iszik, vagy ha a máj nem működik hatékonyan, a szervezet nem tudja elég gyorsan elvégezni ezt a feladatot – itt lép be a másnaposság.
Ezt teszi az alkohol a testtel
- neurológiai funkciók zavarai: az alkohol rontja az agy és a test közötti kommunikációt. Emiatt koordinálatlan ekkor a mozgás és romlik a memória.
- izomfájdalom: az alkoholfogyasztás izomgyengeséghez, sőt, nagy mennyiségben akár görcsökhöz is vezethet.
- anyagcsere problémák: az alkohol károsíthatja az emésztőrendszer szöveteit, valamint ronthatja a tápanyagok és vitaminok felszívódását.
- csökkent immunitás: a sok alkohol hosszú távon negatívan befolyásolja az immunrendszer erősségét, ami miatt megnő különböző fertőzések esélye.
Mennyi alkoholt kell inni ahhoz, hogy jelentkezzenek a másnaposság tünetei?
Erre nincs általánosság szabály, hiszen sok minden befolyásolja: a nem, a kor, a testsúly, a genetika és még sok más egyéb tényező.
Néhány ember májenzimjei gyorsabban képesek lebontani az alkoholt, így többet tudnak inni. Másoknál rosszabb lehet az alkohol-anyagcsere, így ők könnyebben és gyorsabban lesznek másnaposak.
Érdemes tovább tudni, hogy a nőknél alacsonyabb az ún. alkohol-dehidrogenáz enzim szintje, mint a férfiaknál, ezért őket gyakrabban és rosszabbul a macskajaj.
Nem mindegy továbbá az sem, hogy mennyi idős az illető. 50 év felett a szervezet már rosszabbul metabolizálja az alkoholt, ráadásul a testünkben lévő víz mennyisége is csökken az életkorral – ez pedig hozzájárul a magasabb véralkohol-koncentrációhoz.
Meddig tart a macskajaj?
A kutatások azt mutatják , hogy a másnaposság általában körülbelül 14-23 óráig tart - néhány esetben 72 óráig. Átlagosan azonban a másnaposság kb. 12 órával az ivás abbahagyása után véget ér.
7 ok, ami megnövelheti a másnaposság hosszát
Nem ivott elég vizet
Az ivás dehidratált állapotot eredményezhet, főleg akkor, ha hányással is társul. Ez a folyadék- és elektrolitveszteség miatt lelassíthatja a méregtelenítést.
Rosszul alszik
Sajnos az alkoholfogyasztás és a rossz alvás kéz a kézben jár. Pedig nagy szükség lenne a másnaposság csillapításában a pihentető szunyókálásra a jobb regenerálódás miatt. Ám rossz hír: minél többet iszik, annál rosszabbul alszik.
Sötét színű röviditalokat fogyasztott
Persze nem az ital színe okoz hosszú, gyötrő másnaposságot, ám valóban, ha sötétebb alkoholokat fogyasztott, rosszabb lehet a másnap. Úgy tűnik, hogy ezek (pl. whisky, rum) hosszabban okoznak panaszokat, mint pl. a fehérbor, a vodka vagy a gin.
Öregszik
Bizony, rossz ezt hallani, de valóban így van. Ugyanannyi ital máshogy hat ránk 20 évesen és máshogy az ötvenes éveinkben.
Minél idősebb valaki, annál hosszabb ideig marad ugyanis az alkohol a májban, mielőtt bekerülne a véráramba vagy metabolizálódna – ez pedig növeli a májkárosodás kockázatát. Idősebb korban már nem termelünk annyi alkoholt emésztő enzimet (ADH), ami magasabb véralkohol-koncentrációhoz vezet (ez hosszabb ideig is fennmarad).
Intolerancia
Bizonyára tudja, hogy számtalan ételre és összetevőre lehetünk allergiásak vagy állhat fenn velük szemben intolerancia. A sör például árpával és komlóval (glutén!) készül, sok ital tele van cukorral, fruktózzal, a borban pedig lehetnek szulfitok – ezek mind olyan anyagok, melyekkel szemben fennállhat intolerancia- ez pedig nagyban felerősítheti a másnaposságot.
Éhgyomorra ivott
Öreg hiba, mégis előfordulhat. Az alkohol irritálhatja a gyomor nyálkahártyáját, ami súlyosbíthatja a másnaposság okozta hányingert, hasi fájdalmat vagy hányást. Nem beszélve arról, hogy valódi vércukor-hullámvasutazást is generálhat az, ha felöntött a garatra. Az ital ugyanis az egekbe emelheti a vércukorszintet, majd hirtelen lecsökkentheti- ha nem eszik alkoholfogyasztás előtt, ez még drasztikusabb lehet.
Gyógyszert szed
Sok gyógyszert a máj és a vesék bontanak le. Vagyis ugyanazokra a szervekre van szükség ehhez, mint az alkoholt metabolizálásához. Sajnos a túlterhelés eredménye az, hogy nem tudnak úgy teljesíteni, mint kéne, így több időbe telik ilyenkor az alkohol lebontása.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mi jó hányás ellen? 6 dolog, melyekkel csillapíthatja a panaszt