Sokan elrontják: ha ezeket a jeleket látja macskáján, időszerű az ivartalanítás!
Minden macskatartóban felmerül a kérdés: ivartalanítsam-e a cicámat? A válasz minden esetben: igen. De mikor?
"Ha kedvenc állataink ivartalanításáról van szó, én személy szerint az ivarérettség utáni műtétet tartom a legjobbnak, legyen az macska, vagy kutya" – vélekedik dr. Szepes Orsolya állatorvos, a Boxi Állatorvosi Rendelő vezetője.
A hormonok ugyanis egy bonyolult, sok-résztvevős irányító rendszer tagjai, melyben minden résztvevőnek fontos szerepe van. Egymással folyamatos kölcsönhatásban végzik munkájukat, ami az egészséges növekedés, anyagcsere, keringés, stb. nélkülözhetetlen hátterét jelenti. Így egy fejlődésben lévő szervezet számára is fontosak a nemi hormonok.
Kandúroknál mikor a legalkalmasabb?
"Amennyiben a tulajdonos megteheti, azt javaslom neki, hogy várjon addig, amíg nem látja macskáján a serdülés eltéveszthetetlen jeleit, utána végezzük el az ivartalanítást" – tanácsolja dr. Szepes Orsolya.
Sajátos azonban a lakásban tartott kandúrok esete: az ivaréréssel együtt jár náluk a vizelettel való jelölgetés szerte a lakásban és sajnos a vizelet erős szaga szinte lehetetlenné teszi velük az együttélést egy légtérben. Ebben az esetben a gazdival együtt megkeressük azt az optimális időpontot az ivartalanításra, ami még nem túl korai, de még nem is kezdett el jelölgetni. Ezt jelzi nekünk a cica intenzívebb érdeklődése a külvilág iránt, farkát az égnek tartva „kurrog” az ablakban, hirtelen nyúlik, izmosodik és a heréi is nagyobbak lesznek. Nem érdemes megvárni, míg a vizeletnek szaga lesz, mert ez az ivartalanítás után is jó pár héttel múlik el.
A kijáró kandúrok esetében sem érdemes sokat késlekedni a műtéttel, mivel ugyan nem érezzük a pisi elviselhetetlen szagát, a kinti lét sok veszélyt tartogat számukra. Egy aktív kandúr védi a területét, verekszik, párosodik, ami a betegségek terjedésének legfőbb forrása náluk. A vérrel, testváladékokkal, nemi úton terjedő, sokszor gyógyíthatatlan macskabetegségek terjedését az ivartalanítással jelentősen csökkenthetjük, mivel a herélt kandúrok elkerülik a veszélyes helyzeteket!
A nőstényeknél mi a helyzet?
"A kijáró nőstény macskák esetében is azt szoktam ajánlani, hogy legkésőbb abban a pillanatban, amikor rendszeres ivarzási periódusát megkezdi, vagy jobb, ha még kicsivel előtte hozzák műtétre, mert sajnos azonnal vemhesülni tud, amint ivarzásba lendül. Ez nagyon fontos egyrészt a nemi úton terjedő betegségek, másrészt a nem várt szaporulat miatt" – hívja fel a figyelmet dr. Szepes Orsolya.
A lakásban tartott nőstény cicák ugyanúgy, mint a kintiek, vagy még gyakrabban ivarzanak a magasabb hőmérséklet és több fény miatt. Viselkedésük sokszor elviselhetetlen a gazda számára, ilyenkor 2-3 napig nem alszanak, alig esznek, furcsa hangon nyávognak.
"Éjszakai ügyeleteim gyakori vendégei voltak ezek a macskák, mert a tulajdonosa sokszor azt hitte, hogy a macskája megkergült" – meséli a doktornő.
Ez hosszú távon sajnos a cicának is kimerítő lehet, nem beszélve a nem ivartalanított macskáknál gyakrabban előforduló méhgyulladásos betegségekről, vagy az emlő-, illetve petefészek daganatos elváltozásairól. Tehát a bent tartott nőstény cicánkat is érdemes minél előbb ivartalanítani.
Ami pedig minden állatra érvényes, hogy a műtétet sokkal könnyebben viseli egy fiatal állat, mint egy idősebb és sajnos a fent említett betegségek kockázata is gyorsan nő az idővel.
Összegezve
- Az ivartalanítás fontos szerepet játszik a macskák és kutyák egészségében.
- Az ivarérettség utáni időszak lehet a legmegfelelőbb időpont.
- Különleges figyelmet igényelnek a lakásban tartott kandúrok és nőstény cicák.
- Az ivartalanítás jelentősen csökkentheti a nemi úton terjedő betegségek kockázatát.
- A műtétet fiatal állatok könnyebben viselik, és az idősebbeknél nagyobb a betegségek kockázata.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ezt a 7 tanácsot fogadja meg, ha idős a macskája