Hogyan ápoljuk macskánk fogait?
Fontos kölyökkortól kezdeni fogápolást, ha szeretnénk megelőzni a fogbetegségek kialakulását és az azzal járó megbetegedéseket.
Az emberekhez hasonlóan a macskáknak is először tejfoga nő ki. Egy kölyökmacska tejfogai 3-6 hetes korában bújnak ki, majd kb. 4 hónapos korukban esnek ki. A fogváltást követően macskánk 30 darab, a ragadozókéhoz hasonló tűhegyes fogazatot kap, amelynek rendszeres ápolása és tisztítása, egészségének alapvető kulcsa lehet.
Honnan tudjuk, hogy fogköves kedvencünk foga?
Amennyiben a fogak körül, főleg az íny közelében sárgás, barnás, feketébe hajló lerakódást tapasztalunk, és ezt egy fogkefével nem tudjuk eltávolítani, akkor bizonyára fogkővel van dolgunk. Ebben az esetben vigyük a legrövidebb időn belül állatorvoshoz fogkőeltávolításra, ugyanis a kezeletlen fogkő ínygyulladáshoz, fogágybetegséghez vezethet.
"A legfontosabb, hogy rendszeresen ellenőrizzük kedvencünk fogsorát. Gyakran panaszkodnak a gazdik, hogy a macskájuk nem engedi, hogy belenézzenek vagy belenyúljanak a szájába, ezért lényeges, hogy már kölyökkorában hozzászokjon. Két dologra érdemes koncentrálnunk: a kedvencünk fogainak színére valamint a száj szagára" – magyarázza Dr. Varajti Attila szakállatorvos, a Budai Állatorvosi Rendelő vezető állatorvosa.
A fogkő eltávolítás fájdalommentes, de kellemetlen beavatkozás, így többnyire csak bódításban végezhető el. Egyéb mellékhatásokkal azonban nem jár. Ha nem szeretnénk kitenni a macskánkat a beavatkozásnak fontos, hogy nagy hangsúlyt fektessünk a megelőzésre, különösen azért mert egyes esetekben a fogkő, valamint a fogágybetegség, vissza nem fordítható károkat is okozhat.
Érdemes az évenkénti oltások beadásával egyidőben ellenőriztetnünk macskánk fogazatát.
Hogyan előzhetjük meg a fogkő kialakulását?
Első lépésként szoktassuk hozzá kedvencünket a rendszeres fogápoláshoz. Ez azzal jár, hogy belenyúlunk a macskánk szájába, amely első pillanatban nem lesz a kedvence, azonban hozzá tud szokni, főleg ha kiskora óta megszokja. Gyakran beválik, ha szertartás szerűen ápoljuk macskánk fogát és jutalmazással kötjük össze.
"Sokszor van olyan, hogy a macska fogkefétől fél, ilyenkor szoktassuk kedvencünket azzal, hogy az ujjunkra nyomunk egy kis fogkrémet és azzal dörzsöljük, cirógassuk át a fogakat és a fogínyt, így a cicánk fokozatosan hozzászokik a szájápoláshoz" – teszi hozzá Dr. Varajti Attila szakállatorvos.
Léteznek macska fogkrémek, fogkefék
A legfontosabb, hogy soha ne használjunk embereknek szánt termékeket, mivel ezek nem megfelelőek a cicáknak. Ugyanígy a kutyusok számára készített termékek sem használhatók macskáknak.
Ezt a technikát alkalmazzuk
Dörzsöljük meg az oldalsó fogakat, majd engedjük el az állatot és dicsérjük meg. Majd minden nap egy kicsit tovább és alaposabban dörzsöljük meg a fogakat, így végül a teljes fogsort egyszerre tisztítsuk meg. Többször lesz olyan, hogy a cicánk menekülni próbál, kapálózik, harap, karmol, ilyenkor kicsit erőltetni kell. Hetente legalább 3-4 alkalommal, de legideálisabb esetben minden nap érdemes megmosnunk a macskánk fogát, a megfelelő szájhigiénia elérése érdekében.
Amennyiben a cicánk nem hagyja a fogmosást vagy szeretnénk kiegészítő megoldást alkalmazni, léteznek nagyon jó és praktikus rágcsálnivalók, táplálékkiegészítők. Ezek a macska számára lényegesen jobb szórakozást nyújtanak, mint egy fogkefével és fogkrémmel történő fogmosás. Vannak tápok is, amelyeket kifejezetten fogproblémák megelőzésére fejlesztettek ki.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!
Hogyan kommunikálnak velünk a macskák? Így tudhatja meg, mit akar a cicája
.