A macskák is leéghetnek a tűző napon - így óvja kedvencét!
Bár a cicák szívesen sütkéreznek a napsütésben, ez a hőmérséklet már számukra is túl meleg.
Amikor a nyári hónapokban jelentősen megemelkedik a hőmérséklet, a cicák ugyanúgy szenvednek, mint gazdáik. Őket is hasonló veszélyek fenyegetik: szívproblémák, hőguta, légzési nehézségek és kiszáradás. Amikor a hőmérséklet extrém magasra emelkedik, fontos, hogy figyelje macskáját, és gondoskodjon arról, biztonságban legyen.
Hasznos tanácsok, melyekkel lehűthetjük macskánkat
Bár a macskák általában érzékelik, ha túlmelegednek, mi is sokat tehetünk annak érdekében, hogy kedvencünk ne kapjon hőgutát.
A melegebb időszakokban a következő módokon segíthet macskájának:
- Tartsa bent a lakásban, házban amikor a legmelegebb a hőmérséklet, 10 és 15 óra között.
- Amikor kimegy a szabadba, biztosítson számára árnyékos helyet.
- Minden nap többször töltse fel vizes tálkáját friss vízzel, és gondoskodjon arról, hogy a szabadban is hozzáférjen vízhez.
- Ösztönözze rendszeres ivásra.
- Helyezzen el ventilátort a beltérben a levegő keringtetése érdekében.
- Csavarjon törülközőbe egy lefagyasztott palack vizet és helyezze a macska alvóhelyének közelébe (ne tegye közvetlenül a macskára).
Tippek, hogy macskánk biztonságban legyen:
A macskák is leéghetnek a napon?
Bármilyen furcsán hangzik, a cicák is le tudnak égni a napon, gondoljunk erre is. Minden macska ki van téve a leégés veszélyének, de a fehér vagy rövidebb szőrű macskák különösen érzékenyek. Ha sokat tartózkodnak a napon, bőrrákot okozhat náluk is, ezért fontos, hogy kedvence ne lustálkodjon túl sokáig a napon.
Veszélyeztetett területek
A macskák fülei és orra a leginkább kitett területek, ahol a leégés leggyakrabban előfordulhat.
Napégés jelei macskáknál
Ezek a tünetek jelzik ha macskája leégett:
- vörös, érzékeny bőr az érintett területen,
- hólyagosodás és hámlás.
Ha ezeket észleli, azonnal forduljon állatorvoshoz!
Hogyan lehet megelőzni a leégést macskáknál?
A leégés megelőzésének legegyszerűbb módja, ha kedvencét bent tartja, amikor a nap a legerősebben süt (10 és 15 óra között), és gondoskodik arról, ha kimegy, árnyékban tudjon pihenni.
Kenhetünk naptejet a macskánkra?
Igen, használhatunk napvédő krémet macskánál is, de győződjön meg róla, hogy állatbarát készítményről van szó. Kerülje a cink-oxidot és az összetevőkben szalicilátoknak nevezett vegyi anyagok csoportját tartalmazó napvédő krémet, mindkettő mérgező a macskákra. Kérdezze állatorvosát a legmegfelelőbb termékről. Használjon SPF30 vagy magasabb faktorszámú és vízálló napvédő krémet. Kenje be macskája orrát, fülei hegyét, hasát és lágyéki területét, valamint minden olyan helyet, ahol vékony vagy nincs szőr, hogy megvédje a nap káros sugaraitól.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!