Lúgos víz - tudja meg, hogy valóban egy gyógyító hidratáló vagy csupán pénzkidobás
Sok mindent lehet hallani a lúgos vizek egészségügyi előnyeiről, de mit mondanak a szakemberek?
Köztudott, hogy a megfelelő hidratáltság elengedhetetlen az egészség megőrzéséhez. Erre a célra több mindent is fogyaszthat, a sima csapvíztől kezdve, a gyümölcsleveken át, a levesekig, lényegében bármit.
Sok helyen hallani, hogy a legjobb választás a víz. Azonban azon belül több fajta is létezik. Többen ajánlják a lúgos vizet, amely azt ígéri, hogy növeli az energiaszintet, jobban hidratál, mint a normál víz, megelőzhetjük vele az emésztési problémákat, sőt még az öregedés folyamatát is lelassíthatja. Vajon ezek tényleg tudományosan alátámasztott állítások?
Mi az a lúgos víz?
Először is, nézzük meg, mi is az a lúgos víz. Az ilyen vizet általában egy úgynevezett „ionizátor” segítségével állítják elő, amely egy speciális eszköz a víz kémiai összetételének megváltoztatására. Működési elve, hogy módosítja a víz pH-értékét – amely eredetileg semleges (pH7). Ezzel a folyamattal a víz lúgosabbá válik és a pH-értéke 8-9-re vagy még magasabbra emelkedhet.
A marketing szakemberek állítása szerint az ilyen víz számos egészségügyi előnyt kínál, mivel állítólag javíthatja az emésztést, lassíthatja az öregedést, növelheti a szervezet ásványianyag-tartalmát, jó hatással lehet a csontokra, sőt, még jobban is hidratál.
Mi az igazság?
Bár valóban jól hangzik ez a sok-sok előny, sajnos egyetlen hiteles kutatás sem támasztja alá az említett állításokat - sőt, vannak, melyek egyszerűen már önmagukban nem is állják meg a helyüket. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) meg is tiltotta a lúgos vízzel és a csontok egészségével kapcsolatos egészségügyi előnyökre vonatkozó állítások használatát, mivel nem áll rendelkezésre elegendő bizonyíték ennek alátámasztására.
Közbelép a gyomorsav
Mivel a gyomorban lévő folyadék, a gyomorsav - ahogy a neve is mutatja - igen savas, ezért amint a víz lejut a gyomorba (legyen az sima vagy lúgos), alig lesz különbség a gyomornedv pH-értékében. Bár potenciálisan megemelheti a gyomorban lévő folyadék pH-ját (ha igen sok lúgos vizet iszik), de ez a hatás ekkor is csak átmeneti lenne. Éppen ezért hatástalan például reflux esetén az ilyen víz.
Tévhit, hogy jobban hidratál
Hogy miért hiszik azt, hogy jobban hidratál? Ennek a tévhitnek az alapját egy olyan tanulmány adta, amikor sportolókat kértek meg arra, hogy igyanak sima és lúgos vizet, majd megnézték, melyik hidratál jobban. Bár valóban volt egy kis különbség a két csoport között, ám fontos megjegyezni, hogy a vizsgálatban mindössze 16 ember szerepelt, ami nem támasztja alá megfelelően ezt az állítást. Nagyobb tanulmányok pedig nem jutottak hasonló eredményre.
Ennél sokkal több bizonyítékra lenne szükség - beleértve a klinikai vizsgálatokat is-, hogy az orvosok azt tanácsolhassák, hogy több lúgos vizet kellene innunk ahhoz, hogy növelhessük a hidratáltságunkat.
Nem, nem lassítja az öregedést
A Cleveland Clinic szerint, ami az öregedésgátlást illeti, ez az állítás körülbelül olyan valóságos, mint az, hogy létezik a fiatalság forrása. A megfelelő hidratáltság önmagában is elég ahhoz, hogy jól tartsuk magunkat, hiszen jót tesz a sejtregenerációnak, a bőr állapotának, de ez nem jelenti azt, hogy a lúgos víz jobb ebből a szempontból, mint bármelyik másik.
Nem is biztonságos mindenki számára
Bár jelenleg nem állnak rendelkezésre egyértelmű bizonyítékok a lúgos víz egészségügyi előnyeiről, felmerülhet a kérdés, hogy biztonságos-e egyáltalán a fogyasztásuk. A legtöbb ember számára valószínűleg nem jelent problémát időnként elfogyasztani egy kis lúgos vizet, ám Dr. Howard E. LeWine, a Harvard Health Publishing szakértője felhívja a figyelmet arra, hogy azoknak, akik protonpumpa-gátló gyógyszereket szednek – amelyek csökkentik a gyomorsavat és növelik a pH-értéket – érdemes odafigyelniük rá, mivel a lúgos víz ivása számukra veszélyes lehet. Az ilyen víz nagy mennyiségben a vér pH-jának emelkedését eredményezheti (átmenetileg), ez pedig megváltoztathatja többek között a kálium szintjét, különösen vesebetegség esetén. A magas káliumszint pedig olyan tüneteket is okozhat, mint szívritmuszavarok, hasi panaszok, mellkasi fájdalom.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mire jó a mágnesezett víz? Erre itt biztosan!