Luca napja: ezért jobb, ha ma hanyagolja a mosást, vasalást
December 13-án van Luca napja, amelyhez számos hiedelem, népszokás kapcsolódik. Többek között ezen a napon tilos volt a mosás, vasalás. Ez az oka!
Ki volt Luca?
Szent Lúcia, avagy Luca a hagyomány szerint a 3. században, Szicíliában élt. A gazdag családból származó lány tisztasági fogadalmat tett Krisztusnak, majd vagyonát a szegények között osztotta szét. Ezt azonban szülei nem nézték jó szemmel: amikor egy pogány férfihoz akarták férjhez adni, inkább a vértanú halált választotta. A legenda szerint amikor Lucát máglyára vetették, a lángok kialudtak, és végül karddal döfték át a torkát. Az 5. századtól tisztelt vértanú Luca a vakok, szemfájósok, torokfájástól szenvedők, az utcanők és menyasszonyok védőszentje lett, ünnepének pedig december 13-át tették meg.
Mit ünneplünk december 13-án?
December 13-a a Gergely-naptár 1582-es életbe lépése előtt használt Julián-naptár szerint az év legrövidebb napja, és a téli napforduló ünnepe volt. Magát Luca nevét is szokás a fényt jelentő latin lux szóval összefüggésbe hozni. Svédországban ilyenkor például mindenhol örömtüzeket gyújtottak. Luca aztán idővel a boszorkányok napja lett, hiszen a hosszú éjszaka miatt a gonosz erők ilyenkor árthatnak a legtöbbet.
Luca napi népszokások: ezeket tilos tenni
Luca napja a nők számára úgynevezett dologtiltó nap volt. December 13-án tilos volt többek között dolgozni, mosni, vasalni, tüzet gyújtani, kenyeret sütni és varrni. Ha valaki mégis megszegte a tiltást, büntetésből Luca bevarrta a tyúkok "tojókáját". Nem volt szabad fonni, szőni sem, mert úgy tartották, Luca összekeveri a fonalat, és kócot tesz a a tiltást megszegők eszének helyére.
Luca nap estéjén és éjszakáján szabad volt a tréfálkozás, de még a lopkodás is, például vizet csenni az udvari kútból, szétszórni a szalmát, sőt nem egy udvar reggelre kapu nélkül maradt, ezt a szomszédnál lehetett megtalálni. Időjósló nap is volt, ettől kezdve 12 napig figyelték az időjárást, mert úgy vélték: amilyen volt az első napon, olyan lesz a következő év első hónapjában, és így tovább. Szokás volt az is, hogy egy cserépbe búzát vetettek, s ha karácsonyig minden szem kikelt, akkor a következő évben bőséges termésre lehetett számítani.
Fiatal legények Luca napján házról házra járva "kotyoltak", rigmusokkal megvarázsolták a tyúkokat, hogy azok jó tojók legyenek. Sok helyen az ajtófélfára fokhagymafüzért tettek, nehogy a boszorkányok bejöjjenek a házba. Ezen a napon kezdték el faragni a Luca székét, amely csak karácsonyra készült el. Ha valaki magával vitte az éjféli misére és felállt a székre, megláthatta a boszorkányokat.
Olvasta már?
- Leesett egy falat étel a földre, ezen múlik, hogy meg lehet-e enni
- Mire jó a szódabikarbóna? Így használja, hogy értelme is legyen – tanácsolja a gyógyszerész
- 2 óra alatt megszáríthatja a kimosott ruhákat télen ezzel a módszerrel!
- Büdös mosogatószivacs - ez okozza a szagot
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!