Lepedék, dudor a nyelven, szájban: gombás vagy bakteriális fertőzés jelei?
Gyakran előbb jelzi a nyelvünk, hogy valami bajunk van, mint ahogy a betegség egyéb jellemző tünete jelentkezik.
A nyelvünk jóval több, mint egyszerű izomköteg: segít az ízérzékelésben, az emésztésben, a beszédben, emellett pedig nagyon sokat elárulhat az általános egészségi állapotunkról is. Érdemes éppen ezért időről időre megvizsgálni a tükörben a nyelvünket, mert a színe, illetve a felülete jól jelezheti, hogy valami nincs rendben – gyakran egy kicsit még előbb, mint ahogy más tüneteket észlelnénk magunkon.
Nyelv és az egészség
Az egészséges nyelv rózsaszín, a felülete pedig apró dudorokkal teli. Megváltozhat a nyelv színe például vérszegény állapotokban, de az élénk eperpiros nyelv a skarlátnak is egyik tünete. Szintén pirosas árnyalatot vesz fel a nyelv, ha a szervezetünkben nincs elegendő B12-vitamin, és Kawasaki-betegségnek nevezett, az erek gyulladásával együtt járó tünetegyüttes is gyakran okoz piros nyelvet.
A túrószerű lepedék a nyelven gombás fertőzésre utal
Ha a nyelvünkön vastag, fehér, krémsajt- vagy túrószerű lepedéket veszünk észre, az a legtöbbször gombás fertőzésre utal. A szájban, akárcsak a testünkön másutt, számtalan mikroba található meg, ezek egy része teljesen ártalmatlan, mások viszont betegségeket is okozhatnak (és többek között ezek, pontosabban a baktériumok melléktermékei felelősek a kellemetlen szájszagért).
A Candida gomba elszaporodása gyakori a kisbabáknál, az idősebbeknél, a legyengült immunrendszerű embereknél, de előfordulhat gyógyszerek mellékhatásaként is. A cukorbetegek és a pszoriázisban szenvedők is hajlamosabbak a nyelv gombásodására. Az orális candidiázis viszonylag könnyen kezelhető, és általában rövid időn belül meg is gyógyítható, ha azonban hosszabb ideig, akár évekig fennáll, az súlyosabb betegségekre, például leukémiára vagy HIV-fertőzésre is utalhat.
Nyelv: bakteriális fertőzést jelez a sárgás, ragacsos lepedék
A vastag, sárgás, ragacsos bevonat a nyelven a leggyakrabban a szervezetet támadó bakteriális fertőzésre utal, illetve lázas állapotok, a nem megfelelő szájhigiénia is kiválthatja ennek megjelenését. Abban az esetben is elszaporodhatnak a baktériumok a szájban, ha főként a szájon keresztül veszünk levegőt, például azért, mert eldugult az orrunk. Éppen ezért a vastag, sárgás lepedék gyakori kísérője lehet a felsőlégúti fertőző betegségeknek. Szerencsére, a sárga lepedék általában néhány napon belül (természetesen megfelelő szájápolás mellett) saját magától is elmúlik, és nem okoz súlyosabb problémákat.
Az egészséges nyelv rózsaszín, a felülete pedig apró dudorokkal teli
A nyelv felületén apró dudorok, göböcskék, úgynevezett papillák találhatóak. Az abnormálisan sima felületű nyelv általában valamilyen tápanyaghiányra, például vas-, B12-vitamin- vagy folsavhiányra utal. Előfordulhat az is, hogy a nyelv felülete berepedezik. Ez a legtöbb esetben – bár ijesztően néz ki – nem jár együtt fájdalommal. Főként az idősebbeket érintheti, de a pszoriázisos betegek mintegy húsz százalékát is érintheti.
Dohányzik? Akár szőrös is lehet a nyelve!
Igen furcsa tünet lehet a fekete, szőrös nyelv, mely általában nem jár együtt fájdalommal, kellemetlenségekkel, de sokat elárul az egészségünkről. Ez a tünet a legtöbbször dohányosoknál, illetve a szájhigiéniát elhanyagolóknál jelentkezik: a nyelv felületén megtalálható papillákban olyan mikroorganizmusok is megtapadhatnak, melyek a dohányzás következtében elszíneződhetnek, és hosszú idő alatt akár teljesen sötétté változtathatják a nyelvet.
Szintén a nyelv "szőrösödését" okozhatja, ha valaki túl sok puha, lágy ételt fogyaszt, ezek ugyanis nem "dörzsölik" le a nyelv felületét (ez egy teljesen természetes folyamat, mely szükséges a száj egészségének fenntartásához), így azon felgyűlhet a keratinnak nevezett fehérje, mely a szőr- és hajnövekedésért is felelős.
Összegzés
- A nyelvünkből sokszor kiolvasható az egészségi állapotunk.
- A nyelv színe és állapota változhat például vérszegény vagy gombás fertőzés esetén.
- A vastag, fehér lepedék gombás fertőzésre utalhat.
- A sárgás, ragacsos bevonat a nyelven bakteriális fertőzésre utalhat.
Olvasta már?
- Tátsa nagyra a száját - megmondjuk, mi a baja!
- Égő száj szindróma: diabéteszt és refluxot is jelezhet
- Piros kiütések és torokfájás: ezek a skarlát jelei
- Égő nyelvérzést pajzsmirigyzavar is okozhat
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mit tehetünk a kellemetlen szájszag ellen?