Kutyája folyton rázza a fejét? Lehet, hogy toklászt szedett össze!
Ha egyszer már befúródott a toklász, magától biztosan nem jön ki.
Elterjedt gyomnövényünk, az egérárpa (Hordeum murinum) termését hívjuk toklásznak.
Magjai az úgynevezett toklászban találhatóak, mely maximum 10 milliméter hosszú, szálkája 20-30 milliméteres. Ez a növény rendkívül agresszívan terjed. Kutyáinkra igen nagy veszélyt jelent, mivel hegyes végű, kemény szálaival a toklász behatol a lágy szövetekbe, és előre halad bennük. A rajtuk lévő szálkák megakadályozzák a mag kipottyanását vagy visszafelé mozgását, olyan mint egy szakállas nyílvessző.
Szinte minden gyeptársulásban megtalálható: köztereken, parkokban, mezőkön és szántóföldek közelében. Rendszeres nyírás esetén nem tud felmagzani, de ha a levágott növényt nem szállítják el, akkor a száradó toklász is veszélyessé válhat ugyanúgy, mint az érett változat.
Ezek a testrészek vannak veszélyben
A toklász a kutya sétálása és futkosása közben észrevétlenül bekerülhet a szőr alá, majd a bőrbe fúródik. A lógó fülű, hosszú szőrű kutyák a legveszélyeztetettebbek, mivel a toklász elsődleges célpontja a hallójárat. Ha nem vesszük észre időben, gyulladás alakul ki, a kutya rázza a fejét, oldalra tartja, fülét vakarja. Ilyenkor sürgősen állatorvoshoz kell vinni! Az állatorvos általában altatásban eltávolítja a toklászt a hallójáratból, majd kezeli a gyulladást.
A toklász egyéb lágy bőrfelületekbe is befúródhat, gyakran a lábujjak közé, de előfordulhat a hónaljban vagy a nemi szervek környékén is. Ilyenkor egy dudoros, lyukas sipolynyílás keletkezik, ami később váladékozni kezd. A kutya nyalogatja az érintett területet, sántít, fájlalja a testrészét. Ebben az esetben is altatásban kell eltávolítani a toklászt, majd kezelni a sebet és a gyulladást. Fontos, hogy minél hamarabb állatorvoshoz vigyük kedvencünket, mert a toklász gyorsan vándorol a testben, és minél mélyebbre hatol, annál nehezebb eltávolítani.
Előfordulhat, hogy a toklász a szembe fúródik, vagy az orrjáratba kerül felszippantás útján. Ezek eltávolítása és kezelése komoly és összetett műtétet igényel. Ha ilyesmire gyanakszunk, azonnal forduljunk állatorvoshoz!
Így védekezzünk ellene
A toklász befúródása ellen nincs 100%-os megelőzés. Fontos az elővigyázatosság – ha lehet, kerüljük a toklászos területeket séták során, lógó fülű kutyáknak húzzunk sűrű szövésű sapkát, a lábujjak közötti szőrt nyírjuk le. Legfontosabb, hogy séta után mindig alaposan vizsgáljuk át a kutyát!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!