A kutyám patkánymérget evett, mit tegyek?
A patkánymérgek összetevői rendkívül veszélyesek a kutyákra, a véletlen lenyelés a háziállatok mérgezésének egyik leggyakoribb formája.
A patkánymérgek különböző színűek (zöld, kék, barna, rózsaszín, vörös) és különböző formulájúak lehetnek, például pellet, csalitömbök, por, paszta.
A patkánymérgek hatóanyagának mindegyike különböző mérgezési mechanizmussal rendelkezik. A hatóanyagot nem lehet azonosítani a termék vagy csali megjelenése alapján.
Ha kutyája patkánymérget evett (függetlenül a mennyiségtől vagy a hatóanyagtól), azonnal vigye állatkórházba. Fontos, hogy a megmaradt csalit vagy csomagolást vigye magával az állatorvoshoz, ez segít a hatóanyag beazonosításában.
A mérgezés tünetei kutyáknál
A klinikai tünetek a patkányméreg hatóanyagától és a lenyelt mennyiségtől függően változhatnak. A tünetek gyakran csak 1-7 nappal a mérgező adag lenyelése után jelentkeznek.
Sok rágcsálóirtó szer tartalmaz színezéket, amely a kutya székletében feltűnhet. Bármikor, amikor idegen anyagot észlel kedvence székletében, azonnal forduljon állatorvosához.
Antikoaguláns típusú patkányméreg
Az ilyen szer által okozott mérgezés tünetei a belső vérzés miatt a következők lehetnek:
- letargia
- halvány íny
- légzési nehézségek/szapora légzés
- gyengeség
- csökkent étvágy
Kevésbé gyakori tünetek lehetnek: véres hasmenés, orrvérzés, véraláfutás, véres vizelet, duzzadt ízületek, ínyvérzés, torokduzzanat, görcsrohamok.
Kolekalciferol hatóanyagú rágcsálóirtó
A méreganyag szervezetbe jutása a lágyszövetek megkeményedését okozza, szív- és veseelégtelenséghez vezet. Tünetei a következők lehetnek:
- gyengeség
- étvágytalanság/hányás
- fokozott szomjúság és fokozott vizelés (ami akut veseelégtelenség jele lehet).
Bromethalin rágcsálóirtó szerek
A méreganyag az agyban okoz károsodást, ezek a következők lehetnek:
- koordinációs zavarok
- remegés/görcsrohamok
- bénulás.
Cink- és alumínium-foszfidok
Az ezzel a hatóanyaggal kapcsolatos tünetek perceken belül jelentkezhetnek, súlyos esetekben a lenyelést követően akár 5 órán belül bekövetkezhet az elhullás. A tünetek a következők lehetnek:
- letargia
- hányás (lehet véres)
- hasmenés (lehet véres)
- koordinációs zavarok/gyengeség
- remegés/roham
- légzési nehézségek
- gyomorfelfúvódás
A foszfingáznak rothadó hal vagy fokhagyma szaga van, és rendkívül mérgező emberekre, háziállatokra egyaránt.
A patkánymérgezés okai kutyáknál
A kutyák hajlamosak sok mindent fölenni, a mérgezéses balesetek ennek a következményei, de előfordul szándékos mérgezés is. Másodlagos mérgezés is bekövetkezhet, ha a kutya megeszik egy patkányt, amely méreg miatt pusztult el.
Hogyan diagnosztizálják az állatorvosok a patkánymérgezést kutyáknál?
Ha észrevette, hogy kutyája bármilyen patkánymérget evett, vagy felmerül ennek gyanúja, azonnal vigye be az állatorvosi sürgősségi rendelőbe!
Ha lehetséges, vigye magával a csali csomagolását, mert a hatóanyag meghatározása kulcsfontosságú a kezeléshez. Hívja fel az állatorvost mielőtt a rendelőbe ér, mert a gyors orvosi ellátás életmentő lehet.
Az állatorvos fizikális vizsgálattal kezdi, hogy felmérje kutyája mentális és neurológiai állapotát, és ellenőrizze, hogy van-e vérzés, zúzódás vagy hasi fájdalom. Teljes vérkép, szérumvérkémiás vizsgálat és vizeletvizsgálat javasolt az alapértékeléshez. A hatóanyagtól függően véralvadási panelek (PT/PTT) is ajánlottak lehetnek. Gyakran előfordul, hogy a rendelőbe érkezéskor a vérvizsgálat eredményei normálisnak tűnnek, de a következő 1-7 napban nyomon kell követni a kutya állapotát. Egyéb vizsgálat, például mellkas- vagy hasi röntgenfelvételek is javasolhatók, kedvence tüneteitől függően.
Patkánymérgezés kezelése kutyáknál
Kutyáját a lehető leghamarabb kezelni kell patkánymérgezés esetén. A kezelés az érintett hatóanyagtól függően változik, ezért rendkívül fontos meghatározni a méreg típusát.
A kezelés a lenyelt hatóanyagtól függ
- Véralvadásgátló rágcsálóirtó szerek esetén a kezelés magában foglalja a legalább 4 hétig tartó szájon át szedhető K-vitamint, valamint kórházi kezelést intravénás folyadékpótlás, plazma- és/vagy vérátömlesztés és további támogató kezelés (például oxigénterápia, gyomor-bélrendszeri támogatás és hányáscsillapítók a hányinger és hányás csökkentésére) céljából.
- Nincs ellenszer, ha egy kutya patkánymérget nyelt le, amely tartalmaz akár kolekalciferolt, akár bromethalint. Mindkét esetben kórházi kezelésre van szükség infúziós kezeléssel. A kolekalciferolt lenyelt kutyákat szintén kezelni kell a kalciumszint csökkentése érdekében. A brometalint lenyelt kutyákat az agyduzzanat csökkentése érdekében kezelik.
- A cink- és alumínium-foszfid rágcsálóirtó szerekkel történő mérgezésnél savlekötők és hasonló gyógyszerek adhatók a halálos foszfingáz termelődésének és hatásának csökkentésére. Ezenkívül májvédő gyógyszerekre is szükség lehet.
Patkánymérgezés kezelése kutyáknál
A korai diagnózis és a gyors kezelés kulcsfontosságú a patkánymérgezés kezelésében. Minden patkányméreg, függetlenül a hatóanyagtól, halálos lehet és a kutyáknak akkor van a legnagyobb esélyük a túlélésre, ha gyorsan állatorvoshoz kerülnek.
A legtöbb kutyát ilyen esetben megfigyelés és kezelés céljából 2-6 napig a kórházban tartják a hatóanyagtól és a lenyelt patkányméreg mennyiségétől függően. Ez idő alatt többször vesznek vért és végeznek vérvizsgálatot.
A patkánymérgezés megelőzése
A megelőzés a legfontosabb! Minden patkánymérget tartson távol kutyájától és biztonságos helyen. Fontolja meg a kártevők elleni védekezés alternatív formáját, például az élő csapdákat, amelyek nem tartalmaznak mérgeket.
Ha muszáj patkánymérget használnia:
- Tartson részletes nyilvántartást arról, hogy mennyi került kihelyezésre.
- Tudja, hogy milyen termékről van szó (beleértve a hatóanyagot is).
- Készítsen fényképet az összetevőkről arra az esetre, ha később az állatorvosi kezeléshez szükség lenne rá.
- Jelölje meg, hogy hova tette ki a patkánymérget.
Soha ne hagyja, hogy kutyája bármit fölegyen a séták során, mivel ezek mérgeket is tartalmazhatnak, és utólag nehéz megállapítani, hogy pontosan mi volt az. Figyelje kedvence székletét, mivel sok rágcsálóirtó szer tartalmaz színezéket (piros, zöld, kék, rózsaszín és barnás színű), amely már a súlyos tünetek jelentkezése előtt észrevehető lehet.
Hogyan lehet megállapítani, hogy a kutya patkánymérget evett?
A rágcsálóirtó szerek festékanyagokat (vörös, rózsaszín, zöld, kék és barnás színű) tartalmaznak, amelyek láthatók a kutya székletében.
Elképzelhető, hogy semmi nem utal mérgezésre, amíg a kutyánál nem jelentkeznek az első tünetek. Ha kedvencénél a fent felsorolt tünetek bármelyikét észleli, azonnal vigye állatkórházba.
Mennyi patkányméreg halálos a kutyák számára?
A kutyákra halálos patkányméreg mennyisége a kutya méretétől és a hatóanyagtól függ. Mivel azonban a patkánymérgek erősen mérgezőek, lenyelése esetén a kutyát azonnal állatorvoshoz kell vinni.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!