Kutatók szerint csak két olyan ultrafeldolgozott élelmiszer van, melyek megnövelik az infarktus kockázatát
A Harvard kutatói szerint nem mindegyik ultrafeldolgozott élelmiszer ugyanolyan veszélyes.
Az ultra-feldolgozott élelmiszereket egyenesen az ördögtől valónak kiáltották ki, mivel úgy vélik, jelentősen rombolja az emberek szervezetét. Bár régóta szidalmazzák ezeket, érdemes azonban azzal a ténnyel tisztában lenni, hogy bizony nem minden ultrafeldolgozott élelmiszer (UPF) egyenlő.
Hogy ezt bebizonyítsák, a Harvard tudósai azt vizsgálták, hogy különféle ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása mennyire befolyásolja a szív- és érrendszeri betegségek (szívbetegségek, szélütés) kockázatát.
Mik azok a feldolgozott élelmiszerek?
Brazil tudósok több mint egy évtizede kifejlesztették az úgynevezett Nova rendszert, ami négy csoportra osztja az élelmiszereket az átesett feldolgozás mennyisége alapján: a feldolgozatlan élelmiszerek közé tartozik a gyümölcs, zöldség, dió, tojás és hús, míg a feldolgozott élelmiszerek azok, melyek olyan összetevőket tartalmaznak, amiket nem találnánk meg egy átlagos konyhában (pl. felismerhetetlen színezékek, tartósítószerek). Emellett az ilyen ételek gyakran szokatlanul sok zsírt, sót és cukrot tartalmaznak.
Ide tartoznak az egészséges(ebb)nek hitt reggeli gabonapelyhek és az előre csomagolt kenyerek is, melyek tömegesen is előállíthatók, és szintén ultrafeldolgozottnak számítanak. Ennek az az oka, hogy gyakran vannak bennük extra összetevők, például emulgeálószerek, mesterséges ízesítők és édesítőszerek, nem csupán liszt, só, élesztő és víz.
Nem minden ultra-feldolgozott élelmiszer egyforma
A Lancet-ben nemrégiben megjelent tanulmány azonban azt javasolja, hogy további kategóriákra kéne bontani az ultra-feldolgozott élelmiszerek besorolását, mivel sok UPF „ változatos táplálkozási összetételű”, és ezért akár szív- és érrendszeri előnyökkel is járhatnak.
A kutatók olyan nőket és férfiakat vizsgáltak, akiknek korábban nem volt szív- és érrendszeri betegségük, rákos megbetegedésük vagy magas BMI-jük - őket kizárták a vizsgálatból.
Az ultra-feldolgozott élelmiszereket tíz csoportra osztották:
- kenyér és gabonafélék
- szószok, kenhető anyagok és fűszerek
- csomagolt édes snack-ek és desszertek
- csomagolt sós snack-ek
- cukorral édesített italok
- feldolgozott vörös hús, baromfi és hal
- fogyasztásra kész/meleg ételek
- joghurt/tejalapú desszertek
- kemény likőrök
- mesterségesen édesített italok
A tudósok a vizsgálatuk során megállapították, hogy a cukros és mesterségesen édesített italok összefüggést mutatnak a szív- és érrendszeri betegségek magasabb kockázatával. Ezt a kockázatot a magasan feldolgozott húsoknál (pl. kolbász, szalonna) is megtalálták.
Ami meglepte a tudósokat, hogy a kenyér, a reggeli gabonapelyhek, a joghurt, a tejes desszertek és a sós rágcsálnivalók esetében azonban fordított összefüggések voltak megfigyelhetők. Vagyis, bizonyos ultrafeldolgozott élelmiszerek nemcsak, hogy nem ártanak a szívnek, de potenciális szívvédő hatásúak is a bennük található vitaminoknak, ásványi anyagoknak és rostoknak köszönhetően. Ilyenek például a teljes kiőrlésű kenyerek, valamint a joghurtok, különösen a fermentált fajták.
A tanulmány szerzői hozzátették, hogy ez az előny a tejtermékek magas telített zsír- és hozzáadott cukortartalma ellenére is megmaradt, továbbá a probiotikus baktériumokat vagy zsírsavakat tartalmazó joghurtok is hozzájárulhatnak a szív- és érrendszeri kockázat csökkentéséhez.
- Nagy probléma az, hogy sok élelmiszer UPF-nek minősül - mondta Gunter Kuhnle professzor, a Readingi Egyetem élelmiszer-tudósa és táplálkozási szakértője a MailOnline-nak.
- Az adatok azt mutatják, hogy az édesített italok és a feldolgozott húsok jelentős, negatív hatást gyakorolnak, azonban minden más termék ebből a szempontból semleges.
A professzor hozzátette: "a teljes kiőrlésű kenyér valószínűleg egészséges kenyértípus, akár nagyüzemben, akár otthon készítik - a kettő között kicsi lesz a különbség."
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ezért rossz jel az, ha nem érti az élelmiszerek címkéjén lévő dolgokat