A rák kockázatát is csökkenthetik a sztatinok a legújabb kutatások alapján
A koleszterin gyógyszer segítheti a gyulladás elleni küzdelmet.
A koleszterinszint-csökkentő tulajdonságaikról ismert sztatinokről az eClincal Medicine tudományos folyóiratban publikált legújabb tanulmány szerint védőrétegként is hatással lehetnek a vastagbélrák ellen, különösen a colitis ulcerosa (fekélyes vastagbélgyulladás) betegek esetében.
“Tanulmányunk azt az eredmény hozták, hogy a sztatinok megelőzhetik a vastag- és végbélrákot olyan betegeknél, akik gyulladásos bélbetegségben (IBD) szenvednek” - nyilatkozta Jiangwei Sun PhD, a Karolinska Institute posztdoktori kutatója.
Mi köze a sztatinoknak a gyomor-bélrendszerhez?
A tanulmány szerzői arra utalnak, hogy bár a pontos mechanizmus még nem teljesen ismert, ez összefüggésben lehet a sztatinok gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságaival.
Tekintettel arra, hogy a fekélyes vastagbélgyulladás krónikus gyulladást vált ki a vastagbélben – ez a vastagbélrák ismert kockázati tényezője – , a sztatinok tulajdonságaikkal ezt ellensúlyozhatják. Ezenkívül a sztatinok képesek apoptózist (aktív sejthalál egyik formáját) kiváltani, és megállítani a sejtproliferációt. Ezek a funkciók egyaránt kulcsfontosságúak a rákos sejtek progressziójának megfékezésében.
Az adatok megértése
A kutatók több mint 10 ezer irritábilis bélbetegséggel diagnosztizált beteget vizsgáltak, és átlagosan 5-6 év alatt érdekes mintázat alakult ki. A sztatinokat használó csoportban 70 embernél diagnosztizáltak vastag- és végbélrákot, ellentétben a sztatinokat nem használó csoportban, ahol 90 vastagbélrákkal diagnosztizált volt.
A sztatinokat használó csoportban kevesebb haláleset (20) fordult elő vastag- és végbélrákkal kapcsolatban, a nem sztatinnal kezelt csoportban ennél több (37).
Figyelemre méltó eredményeket hozott ez a felmérés: a sztatinok védő előnyei már két év használat után kezdtek egyértelműen láthatóvá válni, rávilágítva a gyógyszer potenciális hatására.
A sztatinok védőpajzsa
A tanulmány azt jelzi, hogy irritábilis bélbetegségben szenvedő betegek sztatinokkal történő kezelésével elkerülhető a kolorektális rákhoz - vagy ehhez hasonló daganatos betegséghez - köthető halálesetek száma. Ez a védőhatás azonban csak a colitis ulcerosában szenvedő betegeknél volt statisztikailag szignifikáns.
Ez azért van, mert a vizsgálatokban kevesebb Crohn-betegségben szenvedő vett részt. A Crohn-betegség statisztikai szignifikanciájának eléréséhez valószínűleg több és nagyobb tanulmányra lesz szükség, amelyek már folynak, több országban a betegek populációiról gyűjtenek adatokat.
A sztatinok a fekélyes vastagbélgyulladásban és a Crohn-betegségben szenvedő betegek minden okból bekövetkező halálozásának csökkenéséhez vezettek.
Nagyon fontos, hogy bár ezek az eredmények reményt keltők, de még nem meggyőzőek. Dr. Sun kifejti: „További tanulmányokra van szükség annak megállapítására, hogy van-e ok-okozati kapcsolat. A betegség folyamatos megfigyelése szükséges, hogy mely pontnál kell sztatinokat beadni, milyen ésszerű dózisra lenne szükség, mennyi ideig tartson a kezelés, mikor lesz a leghatásosabb a használata.”
A sztatinok jelenleg ismert mellékhatásai
A betegek körében a sztatinok legismertebb mellékhatásai közé az izmokat érintő fájdalmak, az izomgyengeség tartozik. Általában szimmetrikus, kétoldali fájdalomról, gyengeségről van szó. Nagyon ritka esetekben a következmények (izom- és vesekárosodás) súlyosak lehetnek. Az izompanaszok általában röviddel a sztatinok szedésének megkezdése után léphetnek fel, de ez nem szükségszerű, és sok beteg egyáltalán nem tapasztal izomtüneteket.
Fontos: ha valaki a sztatin-terápia alatt tisztázatlan eredetű izomfájdalmat, -érzékenységet vagy -gyengeséget tapasztal, haladéktalanul értesítse róla a kezelőorvosát!
Persze nem minden mozgásszervi fájdalom írható a sztatinok számlájára. Egy példa: ha a porckopásos térd fáj a sztatin-terápia alatt, akkor az igen nagy valószínűséggel nem a sztatin miatt van.
Vizsgálatok szerint sok beteg akkor is sztatin okozta mellékhatásokat vél felfedezni magán, miközben nem is valós sztatint szed, hanem látszat-gyógyszert, azaz placebot kap.
Olvasta már?
- Mi köze a fekélyes vastagbélgyulladásnak az endometriózishoz? Több, mint hinné!
- Alvászavar? Krónikus fáradtság?Az izomgyengeség okai is lehetnek
- Magas koleszterin ellen nem vált be a gyógyszere? Ez is lehet az oka!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!