Köszvény – nem csupán a húsok, de sokak kedvenc itala is megnöveli fellépésének kockázatát
A köszvényt több étel és ital is okozhatja. A húsok mellett ezzel is óvatosnak kell lennie.
A köszvény egy fájdalmas, ízületi gyulladással járó betegség, melyet a felesleges húgysav kikristályosodása okoz. Ezek a részecskék felhalmozódnak ekkor az ízületekben, ami gyulladásos reakciót vált ki -ez ízületi fájdalomhoz, duzzanathoz és mozgásproblémákhoz vezethet. A köszvény legtöbbször a nagylábujjban kezdődik, majd fokozatosan átterjedhet. Főleg a posztmenopauzás nőknél és a 30 év feletti férfiaknál fordul elő a leggyakrabban. A probléma néhány havonta vagy évente visszatérhet és kezelés, diéta nélkül gyakrabban fellángolhat.
Köszvény tünetei
A köszvény fő tünetei az akut ízületi gyulladásra jellemző fájdalom, duzzanat, és bőrpír, méghozzá főleg az alábbi helyeken:
- nagy lábujjak
- bokák
- térdek
- kezek és ujjízületek
A tünetek gyakran hirtelen, éjszaka jelentkeznek és rendkívül fájdalmasak lehetnek. A köszvényes rohamok néhány napig vagy akár hetekig is eltarthatnak, és időközönként visszatérhetnek.
Mi okozza a köszvényt?
A köszvényt kiváltó hiperurikémia a fokozott húgysavtermelésnek köszönhető. A szervezet húgysavat termel, amikor lebontja a purinban gazdag ételekből és italokból származó szerves vegyületeket, az úgynevezett purinokat. A purinok megtalálhatók az emberi sejtekben és számos élelmiszerben is.
Ha a szervezet túl sok húgysavat termel vagy nem tudja megfelelően kiválasztani, akkor a húgysav szintje megemelkedik a vérben (hiperurikémia), ami kristályok formájában lerakódhat az ízületekben és köszvényhez vezethet.
A sör is kiválthatja a köszvényt
Bár főleg a vörös húsokról terjedt el, hogy kiválthatják, illetve súlyosbíthatják a köszvényt, ám a sörrel is érdemes óvatosan bánni. Hogy miért?
A kínai Soochow Egyetem friss tanulmányban megvizsgálta az alkoholos italok és a köszvény közti összefüggéseket. Az elemzéshez a brit Biobank több mint 400 000 résztvevőjének adatait használták, akiket 2021-ig követtek nyomon.
A kutatók azt találták, hogy azt alkoholt fogyasztóknál nagyobb a köszvény kockázata, mint azoknál, akik soha nem isznak. Mind a férfiaknál, mind a nőknél a pezsgők, fehérborok, sörök, almaborok és a szeszes italok fogyasztása nagyobb köszvény-kockázattal járt. A legerősebb hatást a sör, valamint az almabor esetében tapasztalták, méghozzá már napi 1 korsó után is.
Ennek az az oka, hogy nagy mennyiségben tartalmaznak húgysavvá lebomló purinokat. 13 év alatt a tudósok felfedezték, hogy minél több sört fogyasztanak az emberek, annál nagyobb a köszvény kockázata.
Magas purintartalmú ételek, italok
- legtöbb alkoholtartalmú ital
- bizonyos halak (szardínia, szardella, pisztráng, hering tőkehal)
- tenger gyümölcsei
- húsok (szalonna, pulyka, borjúhús, kolbász, vörös húsok, vadhús)
- belsőségek (máj, vese)
Mennyi purint érdemes fogyasztani?
Amennyiben a vérben magas húgysavszint (hiperuricemia), az már eleve jelzi a köszvényre való hajlamot. Ekkor az ajánlott napi purin bevitel legfeljebb 300 mg. Akut köszvényes roham esetén ezt maximum 100 mg-re kell csökkenteni. Krónikus köszvény esetén pedig 200 mg purin fogyasztása javasolt.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mit nem lehet enni köszvény esetén? Ezzel a diétával sokat tehet a fájdalom ellen!