Vigyázzon a kiszáradásra a nagy melegben - a dehidratációra ez a 6 tünet hívhatja fel a figyelmet
Szervezetünk csakis megfelelő hidratáltság esetén képes megfelelően működni. Tudja meg, melyek azok a tünetek, melyek kiszáradást jelezhetnek.
A meleg, párás időjárás növeli az izzadást és a folyadékveszteség mennyiségét, ezért fontos, hogy megelőzze a kiszáradást, mely komoly problémákhoz is vezethet.
Kiszáradáskor nem csak vizet veszítünk, hanem sót és a káliumot is
Az extrém kiszáradt állapot – a WHO (Egészségügyi Világszervezet) meghatározása szerint – azt jelenti, ha valaki a testtömegének több mint 10 százalékát folyadékból veszíti el. Ez az állapot már végzetes, illetve végzetes szövődményekhez vezethet, így mindenképp sürgősségi ellátást igényel.
Amíg csupán a testtömeg 3-4 százalékát veszítjük el, azt hosszabb időn keresztül is alig érezzük meg, 5-6 százalékos folyadékvesztésnél azonban már enyhe kiszáradásra figyelmeztet ez a néhány fontos tünet.
1. Rossz lehelet
A nyál antibakteriális hatású, ám a kiszáradás megakadályozhatja, hogy a szervezet elegendő nyálat termeljen. Ha pedig nem termel elegendő nyálat, akkor a baktériumok elszaporodhatnak a szájban, ennek egyik mellékhatása a rossz lehelet.
2. Száraz, kipirosodott bőr
A dehidratáltság jellegzetes tünete a kiszáradt, kipirult bőr. Ha ezt tapasztalja, igyon több vizet, s legyen türelmes, mert némi időbe telik, míg bőr visszanyeri a normális, egészséges megjelenését.
3. Izomgörcsök, hőbetegség
Amikor a szervezet sok folyadékot veszít, akkor nem képes megfelelően lehűteni magát, ami úgynevezett hőbetegséghez vezethet. Ennek egyik tünete az izomgörcs, főleg edzés közben. A nyári forróság csak rátesz egy lapáttal, de akár hűvös időben is kiszáradhat és tapasztalhatja ugyenezt, ha nem iszik elegendő folyadékot edzés közben.
4. Láz, hidegrázás
A hőségbetegség egyéb tünetei közé tartozik a láz és a hidegrázás. Minél magasabb a láz, annál súlyosabb valószínűleg a dehidratáció. Ezen a ponton fontos, hogy azonnal hűtse le magát, és forduljon orvoshoz.
5. Éhség, nagyobb étvágy
Az ételek, édességek iránti vágy nagyon gyakori a dehidratáltságnál, elegendő víz nélkül ugyanis a szervezet nehezen tudja lebontani a glikogént, hogy glükózt szabadítson fel a véráramba, amit aztán a tested üzemanyagként használhatna. Emellett a szervezet abban reménykedik, hogy a táplálékbevitellel egy kis folyadékhoz juthat. Könnyen lehet tehát, hogy amikor azt hiszi éhes, valójában szomjazik a szervezete.
6. Fejfájás
Már egy enyhe kiszáradás is okozhat migrénes fejfájást. A kiszáradáson kívül számos más tényező is okozhat fejfájást, ám egy teljes pohár víz azonnali elfogyasztása és további folyadékpótlás a nap folyamán egyszerű módja annak, hogy enyhítsed a fájdalmat, ha valójában a dehidratáltság a felelős.
Normál esetben a folyadékvesztés szomjúságérzést vált ki, így pótoljuk az elvesztett folyadékot. Ha ez nem történik meg, néhány napon belül súlyos kiszáradás lép fel. Ez megváltoztatja a szervezet működését, veseelégtelenséget okozhat, és halálhoz vezethet. A kiszáradás ezen, súlyos formája azonnali orvosi ellátást igényel.
A dehidratáció tünetei
- enyhe vagy fokozottabb szomjúság
- hitelen súlyvesztés
- az ajkak és a nyelv kiszáradnak
- a vizelet mennyisége csökken, és koncentráltabbá válik (Ez azon is látszik, hogy a színe sötétebb, mint a normál vizeleté)
- a pulzus és a légzésszám megnő
- gyengeség, vagy szédülés (különösen álló helyzetben).
- a bőr láthatóan kiszárad, elveszti rugalmasságát
- beesett szemek
- a csecsemőknél a kutacs behorpad
Mit tehetünk kiszáradás gyanúja esetén?
- igyon sok folyadékot, az alkoholt és a koffeint viszont kerülje.
- alkalmazzon a rehidratáló készítményt.
- azonnal forduljon orvoshoz, ha csecsemőn, vagy kisgyermeken jelentkeznek a kiszáradás jelei. Ugyanezt tegye súlyos, csillapíthatatlan hányás esetén is.
- a beteget szállítsa azonnal kórházba, ha a sokk jelei mutatkoznak rajta.
- fogyasszon némi táplálékot is, azonban kerülje a magas rost tartalmú zöldségeket és gyümölcsöket súlyos kiszáradás esetén
Mit tehet az orvos?
Az orvos feltárja a kiszáradás okát, szükség esetén pedig kórházban történő intravénás folyadékpótlást ír elő.
Hogyan előzheti meg a kiszáradást?
Nagymértékű folyadékfogyasztással megelőzhető a kiszáradás, még olyan esetekben is, mint az extrém meleg időjárás, megerőltető testmozgás, hosszan tartó hasmenés. Ha súlyos hányástól szenvedünk, próbáljuk lassan, kortyonként visszapótolni az elvesztett folyadékot.
A kiszáradás megelőzése nagy melegben
Melegben nagyon fontos, hogy ne csak akkor igyon, amikor szomjas, hanem félóránként vigyen be legalább másfél pohár vizet, valamint fogyasszon el ugyanennyi folyadékot 20 – 30 perccel sportolás előtt is.
Egyéb tippek a kiszáradás elkerülésére nagy melegben
- kerülje a napot a déli órákban, a szabadtéri tevékenységekhez válassza a kora reggeli, vagy az esti órákat.
- viseljen napszemüveget és védje arcát, nyakát, fülét kalappal a leégéstől. Ez utóbbi ugyanis megakadályozza testünket abban, hogy megfelelően tudja hűteni magát.
- szellős, laza ruházatot hordjon, amely lehetővé teszi a levegő szabad áramlását, így elpárologtatva az izzadtságot.
- kerüljük a sötét színű ruhákat, mert ezek több hőt nyelnek el, mint a világos színűek.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!