Kénes gyógyvíz: ezeket a panaszokat enyhítheti
Melyik hazai gyógyfürdő vize tartalmazza a legtöbb ként? Mi a jó a kénben?
Magyarországon jó néhány kénes gyógyvíz található, ráadásul szinte az ország minden részén van ilyen fürdő – Kapuvártól kezdve Budapesten át Bogácsig. Kénesnek egyébként azok a vizek számítanak, amelyeknek szulfidion-tartalma meghaladja a literenkénti 1 milligrammot.
A kénes gyógyvizek között viszont van egy, amelynek kiemelkedik a kéntartalma a többi kénes társa közül. A különböző források – a mintavétel idejétől függően – más-más értéket jelölnek meg, általában 14,6 és 15,5 mg/liter körüli kéntartalmat emlegetnek ennél a gyógyvíznél.
A mezőkövesdi Zsóry Gyógyfürdőről van szó, ami az ország legmagasabb kéntartalmú vizével büszkélkedhet. Aki járt már Hévízen, vagy Zalakaroson, az biztosan emlékszik arra, hogy a gyógyfürdő környékén is mennyire érezni a kén szagát/illatát (kinek mi), pedig ezeken a helyeken “csak” 3-4 mg/liter körül alakul a szulfidion-tartalom, a mezőkövesdi vízben ennek közel a négy-ötszöröse van. Még a balfi gyógyvíz 13 mg/literes értéke áll hozzá a legközelebb.
Azt azért meg kell jegyezni, hogy akadnak, akik allergiásak a kénre. Akik viszont nem, azok csupa előnyös hatását élvezhetik a kénes termálvizeknek. Ezek között elsőként kell említeni a gyulladáscsökkentő tulajdonságát, ami igazán hatékony lehet az ízületi betegségeknél (de nem olyankor, amikor aktív a gyulladásos állapot).
A kén értágító hatással rendelkezik, így csökkenti a vérnyomást, élénkíti a légzést, a kénes fürdő segít leküzdeni a fáradtságot, legyen szó akár fizikai, akár szellemi kimerültségről. S a tapasztalatok szerint némelyik bőrbetegség esetén is kedvező hatású lehet.
Olvasson tovább! Aranyér: ezekre külön figyeljen a nyaralása alatt!
A kénes fürdőzés azért is nagyon hatékony, mert a kén a bőrön, és belélegezve a tüdőn keresztül is könnyen bejut a véráramba (jobb mint egy termálvizes orrspray). Egyes kénes fürdőkben ivókúrákhoz is ajánlják a kénes vizet. Emésztést javító, vérnyomás- és vércukorszint csökkentő tulajdonsága miatt szoktak egyes kénes vizeket ivókúra formájában is fogyasztani.
Forrás: Fürdőgyógyászat