Ezeket látta már?

Ilyen kellemetlen emésztési problémákat is okozhat a kávé

kávé koffein kávé kellemetlen emésztési probléma

A kávé jótékony hatása már ismert, kivéve ha fogyasztása hasmenéses széklethez vezet.

Sokak számára elengedhetetlen a reggeli kávé fogyasztása, hiszen nem csak felébreszti a szervezetet, de energiával tölt fel, nem beszélve arról, hogy jól esik egy bögre ízletes meleg ital. A kávéfogyasztás sok egészségügyi előnnyel is jár, például megvéd demenciától, de fogyasztásával csökkenthető aa 2-es típusú cukorbetegség kialakulása, a szívelégtelenség rizikójának hosszú távú kockázat, azonkívül a májcirrózis nyomán kialakuló májrák kockázata, valamint az ezzel összefüggésbe hozható halálozások rizikója.

Kiknek kell óvatosnak lenniük?

Egy új tanulmány szerint a kávé fogyasztása támogatja a bélrendszer normál működését és csökkentheti a gyulladást is.

Viszont, ha nyelőcső refluxban (más néven gastro-oesophagealis reflux betegség - GERD) szenved, vagy irritábilis bél szindrómában (IBS), esetleg gyulladásos krónikus bélbetegségekben (IBD) óvakodnia kell a túlzott kávéfogyasztástól.

A magas koffeintartalmú kávé, fekete tea és kóla fogyasztása csak mértékkel ajánlott a refluxdiéta idején. A koffein csökkenti a nyomást az alsó nyelőcső és a gyomor között, és ennek következtében a reflux tünetei fokozódnak. Számos tanulmány kimutatta, hogy a kávéfogyasztás nem minden esetben következménye a reflux tüneteinek. Aki bizonytalan, hogy mi okozza a refluxot, néhány hetet hagyjon ki a kávéfogyasztással és figyeljen a tünetekre.

A koffein számos gyógyszer felszívódását befolyásolhatja, például negatív hatással lehet a vaskészítményekre. Módosíthatja egyes gyógyszerek hatását, ezért mindig célszerű elolvasni a betegtájékoztatót, hogy nem ellenjavallt-e a kávé vagy koffein fogyasztása.

Fontos a mértékletesség!

A rövid idő alatt bevitt nagy mennyiségű koffein többféle panaszt eredményezhet. Ilyen kellemetlen tünetek a fejfájás, szédülés, hányás, nyugtalanság és ingerlékenység. Súlyosabb esetben hasi fájdalmat, rohamokat, szabálytalan vagy túl gyors szívverést vált ki. Az energiaitalok különféle stimulánsokat is tartalmaznak (pl: guarana, L-karnitin vagy taurin), amelyek szintén befolyásolják a szervezet koffeinre adott válaszát.

Váltson koffeinmentes (elenyésző mennyiségű koffein található benne, így a szív- és keringési betegségben szenvedők, valamint a várandós nők óvatosan fogyasszák) termékre, vagy hígítsa fel a kávét mandula-, kókusztejjel, vagy alacsony zsírtartalmú tejjel.

Mi az oka a kávé utáni hasmenésnek?

Érzékenyebbeknél előfordulhat, és ez a mellékhatás az idegrendszer túlzott stimulációjával és a bél közvetlen irritációjával függ össze, ami hasmenést vagy más gyomor-bélrendszeri problémákat eredményezhet. A tejeskávé fogyasztását követő hasmenés oka lehet az is, hogy a lakosság több mint felének problémái vannak a laktóz emésztésével. Egy felmérés szerint az alanyok a forró kávé fogyasztása után perceken belül érezték a hatást a belekre és a székletürítés szükségességét.

A gyulladáscsökkentő összetevőinek köszönhetően a kávé megvédi a beleket számos kellemetlen betegségtől, beleértve azokat is, amelyek hasmenésben nyilvánulhatnak meg.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Nem csak hasi panaszok utalhatnak ételintoleranciára: ezekre a jelekre figyeljen fel!

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kávé

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához