Itt a válasz arra, hogy vajon előnyös vagy káros étkezés közben vizet inni
Ön szokott étkezés közben vizet inni?
Sokáig tartotta magát az az elképzelés, miszerint, ha étkezések közben iszunk - akár csupán vizet - az negatívan befolyásolja az emésztést. Lássuk, mi is ebből az igazság.
Az emésztés folyamata
Az emésztés már a szánkban elkezdődik, amikor elkezdjük megrágni az ételt. Ekkor ugyanis megindul a nyálképződés, amely olyan enzimeket tartalmaz (pl. amiláz), amelyek segítenek az étel lebontásában. Miután a gyomorba kerül, a megrágott élelmiszer összekeveredik a savas gyomornedvvel és különböző enzimekkel (pl. pepszin) amelyek még tovább bontják. Az étel ezáltal apró részecskékre esik szét és egy viszkózus, pépes anyaggá alakul.
Ez a vékonybélben tovább keveredik különböző enzimekkel és epével, melyek még tovább bontják a tápanyagokat kisebb egységekre, például egyszerű cukrokra, aminosavakra, és zsírsavakra, melyeket később a vékonybél nyálkahártyája felszív, és a véráramba juttat.
Maga az emésztés akkor ér véget, amikor a szükséges anyagok kiválasztódnak. Ez 24-72 órát vehet igénybe, attól függően, hogy mit fogyasztunk.
A közben iszunk, az emésztési problémákat okozhat?
Mindenki tudja, hogy a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás számos előnnyel jár. Egyesek azonban azt állítják, hogy az étkezésekhez inni nem túl jó ölet. Ilyenkor azzal érvelnek, rossz hatással vannak bizonyos italok a nyálra, hogy felhígul ekkor a gyomorsav, valamint, hogy rosszabb lesz ezáltal az emésztés. Hogy ezekből mi az igazság?
Először is, semmilyen tudományos bizonyíték nincs arra, hogy az emésztést vagy a nyáltermelést negatívan befolyásolja az, ha iszunk étkezés közben. Bár egyes alkoholok valóban csökkenthetik a nyáltermelést, ám ez elsősorban az erősebb szeszes italokra vonatkozik, nem pedig a sörre vagy a borra - írja a Healthline.
Az sem igaz, hogy az ivás felhígítja a gyomorsavat és az emésztőenzimeket, így a szervezet nehezebben tudja majd megemészteni az ételt. Ez azt jelentené, hogy az emésztőrendszer nem képes az emésztéshez szükséges váladékát az étkezés állagához igazítani - ez azonban nem igaz.
Tévhit az is, hogy ha iszik, az megnöveli a szilárd ételek gyomorból való távozásának sebességét. Semmilyen tudományos kutatás nem támasztja alá azt, hogy ez csökkentené azt az időt, amit az étel a gyomorsavval és az emésztőenzimekkel tölt. Így tehát téves az az elképzelés, hogy ez rosszabb emésztést eredményezne.
Egy tanulmány során, melyben a gyomor kiürülését vizsgálták, megfigyelték, hogy bár a folyadékok gyorsabban haladnak át az emésztőrendszeren, mint a szilárd ételek, nincs hatásuk a szilárd ételek emésztési sebességére.
Az ivás javíthatja az emésztést
Látható tehát, hogy semmi gondot nem okoz az, ha étkezés közben folyadékot fogyasztunk. Sőt! Az ivás segíthet a nagyobb ételdarabok lebontásában, valamint azok továbbításában, megelőzve ezzel a puffadást és a székrekedést.
Nem beszélve arról, hogy több kutatás szerint is hozzájárulhat a fogyáshoz és az optimális testsúly megtartásához. A vízivás ugyanis csökkenti az étvágyat és így a kalóriabevitelt is, valamint hozzájárul a gyorsabb teltségérzethez. Ez megakadályozhatja a túlevést.
Érdekesség
Amennyiben fogyni akar, úgy hideg vizet fogyasszon. Megfigyelték ugyanis, hogy ha vizet testhőmérsékletre melegítik, úgy az elégetett kalóriák száma csökken - ennek oka az lehet, hogy a szervezet több energiát használ fel a hideg víz felmelegítésére.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Már lefekvéskor kikészíti a vizet, hogy ébredéskor rögtön igyon belőle? Nem biztos, hogy jól teszi