Itt az új szuperélelmiszer: a kendermag
Tudta, hogy a kendermagot régóta fogyasztja az emberiség, mert rendkívül pozitívan hat a szervezetünkre? Sosem kóstolta? Akkor itt az ideje megismerkedni ezzel a szuperélelmiszerrel! -szponzorált tartalom.
A kendert évezredek óta termesztik, elsősorban erős rostjáért, melyből kötelet, textíliákat, papírt és egyéb használati tárgyakat készítenek. Azt azonban kevesebben tudják, hogy a kendermag emberi fogyasztásra is alkalmas, vitaminokban, tápanyagokban nagyon gazdag élelmiszer, különösen sok értékes zsiradékot, omega-3 és omega-6 zsírsavakat tartalmaz.
Mégis milyen összetételben tartalmaz tápanyagokat a kendermag?
A kendermag nagyjából 30 százaléka növényi olajat tartalmaz: linolénsavban és alfa-linolénsavban, vagyis omega-6-ban és omega-3-ban nagyon gazdag. A kendermag emellett jó minőségű növényi fehérjét is magas arányban tartalmaz (jóval többet, mint a népszerű chiamag vagy lenmag), így azoknak is jó választás lehet, akik szeretnék kiváltani az étrendjükben az állati eredetű fehérjéket.
A kendermagban E-vitamint, B-vitaminokat, kalciumot, rezet, vasat, magnéziumot, mangánt, káliumot és cinket is találhatunk.
Magas rosttartalma igen jót tesz az emésztésünknek: a rostok részben kiegyensúlyozóan hatnak a vércukorszintre, részben pedig segítik a megfelelő állagú és mennyiségű széklet "előállítását", vagyis azt, hogy salakanyagok könnyebben távozhassanak a szervezetünkből. Aki nem bírja, vagy már unja a lenmag-, és útifűmaghéj-kúrát, az nyugodt szívvel lecserélheti hántolt kendermagra.
A kendermag fogyasztása (a benne található egészséges zsíroknak köszönhetően) csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának rizikóját is. Állatkísérletekből például kiderült, hogy a kendermag vagy a kendermagolaj csökkentheti a túl magas vérnyomást, a vérrögök kialakulásának rizikóját, és segítheti a szívroham utáni felépülést is.
Mennyi tápanyag van pontosan egy adag kendermagban? Kattintson ide és tudja meg!
Bőrbetegségek ellen is ajánlott
Az értékes zsírsavak, vagyis az omega-3 és az omega-6 zsírsavaknak nemcsak a mennyisége lényeges, hanem az is, milyen arányban kerülnek azok a szervezetbe. A kendermag optimális arányban tartalmazza ezeket, így jótékonyan hat többek között az immunrendszer működésére.
Bőrproblémák esetén is számolni kell azzal, hogy a zsírsavak megfelelő aránya felborult, így a kendermag vagy kendermagolaj javíthatja például az atópiás dermatitiszben, ekcémában vagy súlyos bőrszárazságban szenvedők állapotát, csökkentheti a viszketést is.
A kendernek nem túl jó a híre, ezért fontos hangsúlyozni, hogy az élelmiszerként termelt kender és a marihuána vagy kannabisz nem ugyanazok a növények, és az ipari kendermagban nyomokban sem találni THC-t, vagyis pszichoaktív összetevőt.