Hangosan szoktak korogni a belei? Ilyen, amikor IBS okozza a tünetet
Az irritábilis bél szindróma tünetei és mértéke egyénenként változhat, de ez a 8 tünet nagy eséllyel IBS-re utal.
Az Irritábilis bél szindróma (IBS) egy hosszútávon fennálló, az emésztőrendszert érintő betegség, a hasonló klinikai tünetekkel járó betegségek összefoglaló neve, hátterében szervi betegségek kizárhatók.
Irritábilis bél szindróma kiváltó okai
Az IBS kóreredete nem ismert. A betegség többféle folyamat hatására, illetve azok kölcsönhatására alakul ki. A betegség kialakulásában egyrészt öröklődő tényezők, másrészt a bél fokozott érzékenysége (irritabilitás), a bélflóra összetételének változása és gyulladásos folyamatok játszhatnak szerepet. Közre játszhat az agy–bél tengely idegi szabályzásának megváltozása is. Ez azt jelenti, hogy az agy egyes régiói rendellenes módon aktiválódnak a tápcsatorna fájdalmas ingereire. Feltehetően a múltban elszenvedett lelki trauma, a tartós stressz vagy a szorongás is közre játszhat az IBS kialakulásában.
Egyesek képes kordában tartani tüneteiket megfelelő életvitellel, étrenddel és stressz menedzsmenttel. Másoknak gyógyszeres támogatásra van szükségük.
Az Irritábilis bél szindróma tünetei:
- hasi görcs, hasi fájdalom
- haspuffadás, teltségérzés
- hangos bélkorgások
- hasmenés, elsősorban reggeli órákban jelentkező hasmenéses széklet
- székrekedés
- hasmenés és székrekedés váltakozása
- nyákos széklet ürítése
- elégtelen kiürülés érzés
Az Irritábilis bél szindróma olyan krónikus – gyakran egész életen át tartó – állapot, ami a beteg életminőségét rontja, ezért kezelést igényel. Annak ellenére, hogy az IBS tünetei kellemetlenek, nem okozzák a bélszövet kóros elváltozását. Így szemben pl. a Crohn betegséggel vagy a colitis ulcerosával, nem növeli a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.
Az Irritábilis bél szindróma tünete, mértéke egyénenként változhat, a tünetek gyakran más betegségek tüneteivel összetéveszthetők.
Nincs olyan egységesen ajánlható vizsgálóeljárás, mely általános diagnosztikai értékű lenne. Az esetek nagyobb részében a diagnózis a tünetek alapján felállítható, azonban a diagnózis felállításához gyakran csak a kizárásos diagnózis vezet, egyéb betegségek kizárásán alapul. Éppen ezért érdemes orvoshoz fordulni, hogy egyéb betegségektől elkülönítsük, esetleges súlyosabb betegségeket kizárjunk.
Tünetek, amelyek arra utalhatnak, hogy súlyosabb betegség áll fenn:
- rektális vérzés vagy széklet vér mikroszkópos kimutatása (Wéber vizsgálat pozitivitása)
- vérszegénység, gyorsult süllyedés
- éjszakai széklet, éjszakai hasi fájdalom
- jelentős fogyás
- tartós láz
- 50 év felett vagy hirtelen megjelenő tünetek
- korábbi „megszokott” tünetek megváltozása
- zsírszékelés
- béldaganat vagy gyulladásos bélbetegség a családban
Amennyiben a fentebb felsorolt tünetek észleli, forduljon háziorvosához, aki a megfelelő vizsgálatokkal tisztázza a háttérben álló okokat.
Mi okozhat Irritábilis bél szindrómát?
- tápcsatornai mozgás (motilitási) zavara- pl étkezésre, stressz hatására fokozott bélösszehúzódások jelentkeznek
- tápcsatornai túlérzékenység (hypersenzitivitás)- az egészségesekben még panaszt nem okozó bélfal feszülés is fájdalomérzetet okoz
- nyálkahártya gyulladás- gyomor- bélrendszeri fertőzések előzhetik meg a betegség kialakulását
- tápcsatorna működésének szabályozási (regulatiós) zavara- szerotonin, kálcium szerepe
- központi idegrendszer érzékelési és szabályozási zavara- fájdalomérzetet kontrolláló agyi terület működési zavara
- pszicho- szociális tényezők-a stressz IBS-ben súlyosabb hasi panaszokat okoz, mint egészségesekben, gyakran társul egyéb pszichiátriai betegségekkel
Az, hogy mi a felelős az IBS kialakulásáért egész pontosan még nem ismert, feltétezhetően több mechanizmus egyidejű fennállása vezet a betegség kialakulásához.
Az IBS kezelése:
- gyógyszeres kezelés
- kalcium- antagonistak
- antikolinerg szerek
- antidepresszansok
- bélen belül ható, fel nem szívódó antibiotikum
- probiotikumok
Étrendi megszorítások:
- low FOODMAP diéta (prebiotikumok, inulin, laktóz, fruktóz, cukoralkoholok kerülése)
- tej, tojás, mogyoró, élesztő, borsó kerülése
Milyen probiotikum segíthet IBS ellen?
Az Irritábilis Bél Szindróma (IBS) kialakulása mögötti okok nem teljesen tisztázottak. Az elfogadott elmélet szerint a belek mozgásának zavara és túlérzékenysége kulcsszerepet játszik a szindróma kialakulásában.
Az utóbbi időben egyre több figyelem irányul a bélfertőzések szerepére, amelyek az IBS kialakulásában játszhatnak szerepet. Klinikai kutatások számos esetben igazolták a bakteriális gyomor-bélhurut jelenlétét és a bélnyálkahártya gyulladását az IBS-ben szenvedőknél. A bélflóra eltérései miatt megváltozott emésztési folyamatok számos tünetért (puffadás, fokozott gázképződés, hasi feszülés, hasmenés) felelősek. A probiotikumok segítségével ezek a folyamatok rendeződnek, ami magyarázza a klinikai tünetek javulását.
Több tanulmány és tudományos kutatás vizsgálta a probiotikumok hatását. Kimutatták, hogy például a
- Bifidobaktérium infantis szedése csökkentette a bélnyálkahártyában található gyulladást jelző anyagok (cytokinek) mennyiségét, miközben jelentős javulást tapasztaltak a tünetekben.
- A fertőzést követő IBS-ben a bélmozgás zavarára is pozitív hatást gyakoroltak a probiotikumok.
- A Lactobacillus paraceasei bevitelével igazolták a bélfal túlérzékenységének csökkentését. A kutatásokban a hasi fájdalom csökkenése jelentette a túlérzékenység csökkenését.
Egy nagy léptékű vizsgálat során 362 IBS-sel küzdő nőnél vizsgálták a Bifidobacterium infantis hatékonyságát kettős-vak módszerrel. A 4 hetes vizsgálat során a hasi fájdalom és diszkomfort, a puffadás, a székletszám és az elégtelen kiürülés érzése voltak a követett tünetek. Az eredmények azt mutatták, hogy a hatóanyagot tartalmazó készítmény hatásosabb volt, mint a placebo. Mellékhatást vagy egyéb problémát nem észleltek.
Ezek alapján felmerült, hogy a probiotikumok segíthetnek a bélflóra helyreállításában, így potenciálisan előnyösek lehetnek az IBS kezelésében. A probiotikumok - különösen a Lactobacillusok és Bifidobaktériumok, valamint ezek kombinációi - számos módon hatnak, beleértve az immunrendszer serkentését és szabályozását, a bélmozgás befolyásolását, a gyulladásos folyamatok csökkentését és a bélben zajló anyagcsere folyamatok normalizálását.
Az Lactobacillusok és Bifidobaktériumok képesek lebontani az epesavakat, csökkentve ezzel a nyálkahártya irritációját, ami részben felelős lehet a hasmenésért. A rendelkezésre álló klinikai tanulmányok ígéretes eredményeket mutatnak a probiotikumok IBS-kezelésben betöltött szerepére vonatkozóan.
Olvasta már?
- Vastagbélrák vagy IBS? Fontos jelek, amiből megkülönböztetheti
- Puffadás ellen - ezt a 7 praktikát javasolja a szakgyógyszerész
- IBS: a székrekedés inkább a nőket, a hasmenés inkább a férfiakat érinti
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!