Ezeket látta már?

Ilyen hormonális és anyagcsere problémára utalhat a fenék formája

hormonális anyagcsere probléma fenék forma

Az alapján ahogy a hátsónk gömbölyödik, akár hormondominanciára, anyagcseregondogra gondolhatunk.

Bár a genetika nagyban meghatározza, milyen formájú a fenekünk, a popsi alakja jelentős információkat hordozhat az általános egészségünkkel, anyagcseretípusunkkal kapcsolatban is.

Egyeseknek nagyon gyors anyagcseréjük van, és könnyebben adják le a felszedett pluszkilókat - vagy épp ellenkezőleg, egy dekát sem képesek hízni -, addig másoknak lassú az anyagcseréjük, könnyebben kúsznak fel a kilók, és fogyni is sokkal nehézkesebb számukra.

Az anyagcsere nem összetévesztendő az emésztéssel

Az anyagcsere, azaz a metabolizmus egy komplex biokémiai folyamat. Magában foglalja a szervezet létfenntartásához szükséges energiatermelésének és -hasznosításának folyamatait, azaz hogy a szervezet működése szempontjából mennyi tápanyagot és kalóriát használunk el a nap során.

A lassú anyagcsere összefügghet a hormonműködéssel és a genetikával is

A fenék formája alapján érdekes kísérlet következtetni rá, hogy mely testrészeink hajlamosabbak a hízásra, de a diagnózis az orvostudományé kell, hogy maradjon: minden esetben ki kell deríteni a hízás pontos okát.

Szív alakú fenék

Akinek ilyen feneke van, az leginkább altáji hízásra hajlamos. A has laposabb, a vállak keskenyebbek, és a combokon, popsin ha csak kicsit plusz súlytöbblet van is meglátszanak a pluszkilók, ha csak egy kicsit szed fel. Jellemző a narancsbőr kialakulása.

Milyen hormonális befolyás jellemző rá?

Általában a petefészek a domináns hormontermelő, ennek “hála” lehet hízni ilyen nőies testtájakra.

Milyen ételek stimulálják?

  • csípős ételek
  • zsíros húsok, húskészítmények
  • tejtermékek – főleg a zsírosabbak, mint amilyenek a kemény sajtok is.

A-alakú, vagy fordított háromszög alakú fenék

Akinek ilyen alakú a feneke, kevésbé hajlamos fartájékra hízni. A lábak, combok is karcsúak, izmosabbak, erősek a kötőszövetek, a csípő vékony, atletikus, és a narancsbőr sem nagyon jellemző.

Ezzel szemben a felsőtest már sokkal problémásabb. Jellemzően nagyok a mellek, széles a váll, s kimondottan hasra hízékony típusba tartozik, az esetek többségében erős, kerek, kiálló hasfallal.

Veszélyesebb hízástípus

Ebben az esetben fokozottan ügyelni kell arra, mit eszik, hiszen a zsigeri zsírosodásra is van hajlama, ami erősen egészségkárosító hatású hosszabb távon.

Milyen hormondominancia jellemző rá?

Nagy valószínűséggel a mellékvese a domináns hormontermelő szerv. Az alábbi ételek stimulálják főleg, amelyek idővel a kellemetlen, hasi hízást is okozzák:

  • sós rágcsálni valók
  • vörös húsok, belsőségek

Gömbölyű fenék

Nem számít, hogy kisebb vagy nagyobb, a lényeg, hogy viszonylag gömbölyű, szabályos és arányos. Akinek ilyen feneke van, hízni kevésbé hízik rá, nagyjából stabilan tartja a formáját.

A testalkat többi része is arányos, ha hízik, a végtagjai viszonylag karcsúak maradnak, inkább úszógumi lesz, esetleg a comb külső fele “párnásodik”.

Ezt a fajta alkatot és hízási típust a pajzsmirigy hormondominanciája okozza, amelyet az alábbi ételek stimulálnak és fárasztanak ki idővel, hízást okozva:

  • az egyszerű szénhidrátok
  • az édességek
  • a koffein – kávé, zöld tea

Ennél a típusnál kevésbé a hízás maga jelent veszélyforrást, sokkal inkább a sok-sok szénhidrát bevitele miatt kialakuló betegségek, kiemelten az inzulinrezisztencia, illetve, érthető okokból, a pajzsmirigy betegségei.

Szögletes fenék

Ez a fenékforma rendszerint laza, gyenge kötőszövetekkel párosul. A hízás puhán, babaháj szerűen mindenhova történik, a hasra, végtagokra, sőt, gyakran arcra is. Ennek köszönhetően, arányos még pluszkilókkal is. Jellemző a homokóra-alkat, a fenék pedig lehet teltebb vagy laposabb, hosszúkásabb is, alapvetően szögletes formájú.

Hosszú távon érdemes odafigyelni, mivel alapvetően egy hízékonyabb típus. Fontos az elegendő mozgás, és hogy ne jojózzunk folyamatosan, tehát tartsunk meg egy súlyt, mivel a folyamatos hízás-fogyással tovább ronthatod a kötőszövetet állapotát. A súly megtartásához mindenféle vad diéták helyett egy egészséges, személyre szabott étrendet ajánlott betartani.

Ezt a fenékformát leggyakrabban az agyalapi hormondominancia okozza, amelyet főként az alábbi ételek stimulálnak, majd végül fárasztanak ki teljesen, hízást okozva ezzel:

  • tejtermékek
  • egyszerű szénhidrátok

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Fartáji fájdalom: ebből tudhatja, hogy porckorongsérv okozza

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#hormonális betegség

Forrás: Metodic
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához