Hogyan legyen Ön is magabiztos? 18 tipp a belső magabiztossághoz
Körbenézünk, és azt látjuk, hogy ebben a világban mindenki annyira határozott és magabiztos - de tényleg azok? Valószínű, hogy ők is tele vannak kétségekkel. De akkor mitől látszanak mégis magabiztosnak?
Az önbizalom nem olyasmi, ami vagy megvan bennünk vagy nincs, hanem mi magunk hozzuk létre. A magabiztosság annak a biztos tudata, hogy bármit elérhet, amit csak akar. Az önbizalom belülről fakad, és bármikor megtalálhatja a módját, hogy higgyen önmagában.
Persze attól még, hogy megtanulja, hogyan építse fel az önbizalmét, nem oldódik meg minden problémája. Mindenkinek vannak rossz napjai vagy pillanatai, és megtörténhet bármelyik pillanatban, hogy valaki vagy valami felzaklat minket. A határozottság, nem jelenti azt, hogy mindig teljesen biztosak vagyunk magunkban. Az önbizalom megteremtése nem arról szól, hogy mindig mindent tudunk; hanem arról, hogy bízunk abban, hogy bármi is történjen egy adott helyzetben, képesek leszünk azt kezelni, és tanulni belőle.
Töltsd ki ezt a gyors kvízt, hogy kiderítsd, mik a te legfontosabb emberi szükségleteid. Ehhez van egy teszt itt
Miért fontos az önbizalom?
Az élete minden szakaszában fontos tudnia, hogy hogyan legyen magabiztos, de van, amikor ez döntő jelentőségű – különösen ha a valamit már inkább feladna. Ha vezető, és a pozíciója jellege megköveteli, hogy meggyőző és megbízható legyen, a magabiztosság nem alku tárgya. Senki sem fog olyan vezetőt követni, aki bizonytalannak tűnik. A vezető önbizalomhiánya komoly akadály egy közös cél felé haladó győztes csapat összeállításában és vezetésében.
De az önbizalom akkor is létfontosságú, ha nem vezető szerepet tölt be, hanem csapatjátékosként kell magabiztos fellépést mutatnia. A magabiztosság segít a gyors kapcsolatépítésben és olyan kapcsolatok kialakításában, amelyek biztosítják önmaga és a vállalata sikerét is.
A munkán túl is haszna származhat a magabiztosságból. Nagyobb önbizalommal könnyebben talál olyan partnert, akivel egészséges párkapcsolata lehet. Ezen túl ha asszertív, a konfliktusokat is hatékonyabban tudja kezelni, utat nyitva ezzel a személyes fejlődését támogató lehetőségek felé.
Az önbizalom kialakításának alapelvei
Ha fel szeretné építeni az önbizalmát, az első és legfontosabb lépés, hogy tudatosan törekedjen a jelenlegi állapot megváltoztatására. Az állapot alatt lényegében az adott időszakban önre leginkább jellemző hangulat értendő. A hangulatot pedig az adott pillanatban megélt önmagára vonatkozó érzései befolyásolják. A jó hír az, hogy a külső körülményektől függetlenül, bármikor megváltoztathatja az állapotát, csak ismernie kell hozzá a megfelelő módszert. A következőkben - néhány alkalmazható, gyakorlati példa keretében - elolvashatja az önbizalom felépítésének alapelveit, amelyek mentén bárki magabiztossá válhat.
Testbeszéd
A testbeszéd kulcsfontosságú a magabiztosság megtanulásához. A magabiztos testbeszéd elsajátítása elindíthat a sikerhez vezető úton. Gondoljon valakire, akit nagyon magabiztosnak tart. Amikor először találkozott vele, valószínűleg még azelőtt tudta, hogy magabiztos, hogy beszélni kezdett volna. Elárulta a tartása, a mozgása. Kihúzta magát, a szemébe nézett, és határozottan kezet fogott önnel. Most figyelje meg a saját testhelyzetét.
- Milyen a testtartása?
- Hogyan lélegzik?
Mindnyájunkkal előfordul, hogy rosszabb állapotban vagyunk, ilyenkor görnyedten, felületesen lélegzünk, vagy lógatjuk az orrunk. Azzal, hogy irányítja a testmozgását, testtartását, meg tudja változtatni az érzéseit is.
Pozitív hozzáállás
A pozitív gondolkodás többféleképpen is megnyilvánulhat. Először is döntse el, mire figyel – energiái irányításához, figyelme irányítása az egyetlen lehetősége. Ahelyett, hogy azon kattog, hogy valami rosszul sülhet el, arra koncentráljon, hogy minden jól menjen. Például ha prezentációt tart, gondoljon arra, hogy mennyire jól fog menni, és a munkatársai mennyire elégedettek lesznek. Aminek figyelmet szentel, az a valósága részévé válik – és ez arra is igaz, amire a saját elméjében összpontosít. Cserélje ki a negatív szavakat pozitívakra, és nézze a helyzetek jó oldalát. Azzal, hogy megváltoztatja, hogy mire irányul a figyelme, a testi és lelki állapotát is meg tudja változtatni. Ez az állapotváltozás pedig az egész életére hatással van.
Érzelmi kontroll / érzelemszabályozás
Az emberi lények egyedülálló és hihetetlen módon képesek az érzelmek széles skálájának megtapasztalására. De ha nem tudatosítja magában az érzelmeit, ha nem tudja pontosan, mit és miért érez, akkor az érzelmei átveszik az irányítást a tudata felett. Valójában miénk az irányítás joga, beleértve a magabiztosság érzését is.
Az önbizalom nem olyasmi, amivel az emberek születnek – ezt nekünk kell megteremteni. A magabiztossága felépítésével megteremti a bizonyosságot, hogy bármit elérhet, amit csak akar. Az önbizalom olyan, mint bármely más érzelem. Valami, amit érez, és képezheti magát rá, hogy egy pillanat alatt hozzáférjen.
Mi az a fejlődésorientált szemléletmód?
Milyen összetevői vannak a magabiztosságnak? sokan azt hiszik, hogy az önbizalom csak korábbi sikerekből eredhet – hogy csak akkor lehetünk magabiztosak, ha már elképesztően sikeresek vagyunk. Ez a téves alapvetés erősen korlátozza az embert. Az önbizalom nem a látható eredményeiből származik, hanem mindig belülről fakad.
A magabiztosság azt jelenti, hogy ha valami nem sikerül, akkor összeszedi magát, és újra nekifut, ahelyett, hogy bedobná a törölközőt. Amint elkezd konkrét lépéseket tenni a magabiztosság felé vezető úton, az önmagába vetett hite is elkezd fokozatosan megszilárdulni. Itt az ideje, hogy elsajátítsa a fejlődésorientált szemléletmódot, és elkezdje tudatosítani magában, hogy az önbizalom tanulható. Ahogy Tony Robbins mondja: „Bármi is legyen az, amire következetesen, rendszeresen gondol, pontosan azt fogja megtapasztalni az életében.”
Hogyan lehet ön is magabiztos?
Mi a közös a fenti alapelvekben? Mind arról szól, hogy nekünk kell irányítanunk az érzelmeinket. Meg kell változtatnia a nézőpontját és a gondolkodásmódját, és tudatos döntésként az önbizalmat kell választania. Az önmagunkban való bizalom eléréséhez pedig az az első lépés, hogy elhigyjük, hogy valóban magabiztosak vagyunk. Persze, könnyű azt mondani - gondolhatja most, jogosan. De máris mutatjuk, melyek azok a konkrét lépések, amelyekkel az alapelveket átültetheti a gyakorlatba.
1. Gyakorolja az önszeretetet
Ahhoz, hogy igazán magabiztos legyen, először meg kell tanulnia elfogadni és szeretni önmagát. Ha szereti magát, és tudja, hogy bízhat magában, nem számít, mi történik a külvilágban, mert ez a fajta önbizalom belülről jön.
Ahhoz, hogy elsajátítsa az önbizalom művészetét, először el kell sajátítania az önismeret és az önszeretet művészetét. Tudatosítsa magában, hogy milyen értékes tulajdonságai vannak, és legyen büszke rájuk. Fogadja el az erősségeit és gyengeségeit egyaránt. Ez nem jelenti azt, hogy nem kell még dolgoznia ezeken. Hanem arról van szó, hogy értékelje azt, aki, ugyanis ez különbözteti meg a világ összes többi emberétől. Amikor elkezdi megkérdőjelezni az önmagába vetett hitet, ne felejtse el, először magát kell szeretnie!
2. Győzze le az önkorlátozó hiedelmeidet
Önmaguk szeretete híján az emberek tudatalatti, korlátozó hiedelmeket alakítanak ki azzal kapcsolatban, hogy mire képesek, vagy milyen kapcsolatokat érdemelnek. Ez önszabotázshoz, és a korlátozó hiedelmek megerősödéséhez vezet. Ezek legyőzése az első lépés az önmagunk felé tanúsított teljes bizalom eléréséhez.
Tegye fel magának ezt a kérdést:
- · Melyek azok a hiedelmeim, amelyek miatt nincs önbizalmam?
Az olyan negatív érzelmek, mint az önbizalomhiány vagy a szorongás, szorosan kapcsolódnak azokhoz a véleményekhez, amelyek az élettapasztalataidon alapulnak. Az agya azt mondja, hogy itt az ideje megvizsgálni ezeket a korlátozó hiedelmeket, és helyettesíteni őket megerősítő hiedelmekkel.
3. Kapcsolja össze az önbizalmat a céljával
Miért fontos, hogy több önbizalma legyen? Olyan eseményeken vesz részt, ahol rengeteg emberrel kerül kapcsolatba? Vállalatot vagy csapatot vezet, és erős vezetői kiállást kell mutatnia? Talán elkezdett randizni, és jó benyomást akar kelteni, amikor találkozik egy lehetséges új partnerrel? Az első lépés az, hogy tudja, milyen céllal szeretne több önbizalmat elérni. Ha egyszer tudja a célját, az önbizalma felépítése tulajdonképpen az agya áthangolásán múlik, lépésről lépésre.
4. Változtasson a testbeszédén
A leggyorsabb segítség az önbizalom növeléséhez a testbeszéded radikális megváltoztatása. Álljon egyenesen! Engedje le a vállát, és húzza ki magát. Lélegezzen mélyeket. Lépései legyenek gyorsak, céltudatosak, mint aki nagyobb teret szeretne bejárni. Ilyen testtartással erősebbnek, magabiztosabbnak érzi majd magát, az elméje pedig követni fogja a teste jelzéseit.
Megfigyelheti mások testbeszédét is, hogy többet tudjon meg róluk, és előnyre tegyen szert a tárgyalások során. Bizonyos jelek alapján – mint például a test dőlésszöge, vagy hogy mekkora fizikai teret foglal be –, ki lehet következtetni, hogy a tárgyalópartnere hogyan érzékeli a helyzetét, és hogyan lehet meggyőzni.
5. Legyen büszke a teljesítményére, eredményeire
Ahogy a magabiztos testtartás hat az önbizalomra, ugyanúgy hat az is, ha kiáll önmagáért, még akkor is, ha nem érzi úgy, hogy megérdemli. A magabiztos emberek több pénzt keresnek, aminek egy nagyon egyszerű oka van: ők learatják a babérokat – s épp akkor, amikor az a leginkább számít.
Ha a munkája eredményes volt, és segített abban, hogy a vállalata közelebb kerüljön a céljához, akkor nem számít hencegésnek, ha a vezetője vagy vezérigazgatója figyelmét felhívja erre – ez csupán tényközlés. Amíg tényszerűen fogalmaz, az eredményei nem csak jól mutatnak, de jól is fogja érezni magát miattuk.
6. Ismerje meg, melyek a legfontosabb szükségletei
Egy újabb fontos lépést tehet a magabiztosság felé, ha meghatározza, hogy mi vezérli a döntéseit.
Minden embernek 6-féle szükséglete van:
- a biztonság,
- a szignifikancia/fontosság,
- a változatosság/bizonytalanság,
- a szeretet/kapcsolódás,
- a fejlődés
- és a támogatottság.
Ezek közül általában van egy olyan, amit jobban értékelünk, mint a többit, és ez hatással van minden döntésünkre. Még az önbizalmunkat is befolyásolhatja. Ha a legfontosabb szükséglete a biztonság, akkor ismeretlen helyzetekben bizonytalannak érzi magát. Ha az ön számára a szignifikancia/fontosság érzése a legfontosabb, akkor érez bizonytalanságot, ha nem kapja meg a szükséges elismerést.
Az „Emberi szükségletek teszt segítségével megtudhatja, melyek a legfontosabb igényei. Ez jó kiindulópont ahhoz, hogy megtudja, mi befolyásolja a magabiztosságát.
7. Emelje magasabb szintre a belső beszédét
Szavai teremtik az érzelmeit, és az érzelmei teremtik a világát. Ha nem érzi magát magabiztosnak, az az önmagáról alkotott narratívájának az eredménye – azoké a szavaké, amelyeket a fejében mondogat önmagával kapcsolatban. Az, ahogy magában, magáról és magához beszél, befolyásolja az önbizalmát.
Milyen kérdéseket tesz fel magának? Olyasmiket, hogy:
- „Miért nem vagyok sikeres?”
- „Nem vagyok elég okos ahhoz, hogy elérjem a célomat?”
- „Más emberek is kudarcnak tartanak?”
akkor ezzel a saját bukát készíti elő. Vegye észre, amikor negatívan gondolkodik, és változtassa meg a gondolatai előjelét. Inkább ilyen kérdéseket tegyen fel magának:
- „Miért ne valósítanék meg bármit, amit elhatároztam?”
- „Miért pazarolnám az időmet a szorongásaimra ahelyett, hogy az erősségeimre koncentrálnék?”
Ha jobb kérdéseket tesz fel, jobb válaszokat kap.
8. Változtasson a nézőpontján
Ha kedvetlennek érzi magát, néha csak át kell kereteznie a gondolkodását. Először meg kell változtatnia a kudarcról alkotott elképzeléseit. A múltbéli kudarc és frusztráció valójában megalapoz egy új, boldogabb életet, amelyben a kudarcok új perspektívákhoz, új felismerésekhez vezető útként értelmezhetők.
Ez a legjobb tipp a magabiztossághoz: lássa a kudarcokat lehetőségként, nem pedig akadályként. Koncentráljon a pozitívumokra. Fogadja el az élet minden ajándékát – és ne féljen semmitől.
9. Legyen hálás
A hála gyakorlása kulcsfontosságú a boldog élethez. A hála megszünteti a félelem érzését, és a bőség jelenik meg helyette. Ne úgy gondoljon a testére, mint felületes külsőségre – vagy ami még rosszabb, mint mások látnivalójára. A teste több, mint egy csodálatra méltó kiállítási tárgy, festmény. Gondoljon azokra a dolgokra, amiket a teste tesz önért. Gondoljon azokra a dolgokra, amikért hálás lehet, ahelyett, hogy arra figyelne, ami hiányzik az életéből.
Ha a gondolkodását az vezérli, amije van, amiért hálás, az életét már nem keserítheti meg a negativitás és szorongás, mert nem a szűkölködést éli meg, és elkezd hinni abban, hogy bármi történjen is, az univerzum gondoskodni fog önről.
10. Magabiztos testtartás
Az egyik legmélyebb módja az önbizalom növelésének, ha kapcsolódik a belső erőforrásaihoz. Mindannyiunkban van erő, de amikor maga alatt van, nehéz hinni benne. De önnek is megvan az a saját testtartása, amivel erőt tud sugározni - dolgozzon azon, hogy megtalálja és fejlessze. Az erős belső lélekmaghoz való csatlakozáshoz mély légzőgyakorlatokra lesz szüksége. A póz lehet jóga póz – a "harcos póz" különösen erős – kezeivel a csípőjén és lábival vállszélességben állva, felemelt fejjel és egyenes háttal. Az a fontos, hogy a póz elérje célját, és felébressze a belső erőnket, majd ezt az erőt és önbizalmat minden interakcióba belevigye.
11. Gondoljon a korábbi sikereire
Van egy hihetetlen trükk, ami segít magabiztosnak lenni, még akkor is, ha abszolút mélyponton van: gondoljon olyasmire, amire büszke. Ha ideges, vagy bizonytalan egy közelgő helyzettel kapcsolatban, képzeljen el egy nemrég elért eredményt, vagy egy olyan időszakot, amikor sikeresen kezelt egy nehéz helyzetet.
Lehet, hogy még soha nem tartott a teljes cégének prezentációt, de magabiztos volt az ügyfelekkel. Ha újraéli ezeket a pillanatokat, felszabadítja az önkben rejlő lehetőségeket. Az elméje pozitívan kezd gondolkodni, a negatív események prognosztizálása helyett. A büszkeség pillanatainak átcsatornázása segít tisztábban látni az összképet – és végeredményben az önbizalma építésében is segít.
12. A cél vizualizálása
A pozitív vizualizáció hatékony eszköz az önbizalomépítés megértéséhez vezető úton. Amikor újra és újra elképzel valamit, az elméje elkezdi azt hinni, hogy az már meg is történt. Amikor a helyzet végül felmerül – amikor bemutatót tart, fizetésemelést kér, vagy konfrontálódnia kell egy munkatársával – az agya azt gondolja: „Ezt a helyzetet már ismerem.” Ez az önbizalom.
Képzeljen el egy konkrét munkahelyi helyzetet. Gondoljon magára úgy, mint aki sikeresen kezeli azt, és tegyen meg minden öntől telhetőt, hogy minimalizálja a kudarccal kapcsolatos gondolatait. Ne feledje, hogy az lesz a végeredmény, amire összpontosít.
13. Szemkontaktus
Azok számára, akik nem tudják, hogyan legyenek magabiztosak, a szemkontaktus eleinte kényelmetlen lehet. De mint a testbeszéd megváltoztatásánál, először itt is cselekedni kell – az önbizalom a cselekvés után következik. Az emberekkel való kapcsolatfelvétel, és a szemkontaktuson keresztüli magabiztosság kimutatása az egyik leggyorsabb módja annak, hogy bizalmat keltsen, és hosszú távon megerősíthetse a kapcsolatait.
Használja a 80/20 szabályt, hogy 80% szemkontaktus mellett az idő 20%-ában nézz másfelé, hogy ne tűnjön túl intenzívnek, vagy ne hozza kényelmetlen helyzetbe a másikat.
14. Egészséges szokások
Ahhoz, hogy kapcsolatba léphessen a személyes belső ererével, új szokásokat kell elsajátítania. Érdemes a meditációs gyakorlatokat beépíteni a napi rutinba. A tudatos meditáció bizonyítottan csökkenti a szorongást, és segít a fő kompetenciákra való összpontosításban. Mantrázhat, vagy, töltekezzen fel mindjárt a nap elején a legkedvesebb napindító rutinjával. Azzal, hogy a reggeli rutin részéve teszi az önbizalom építését, megalapozza a sikert a nap hátralévő részére.
15. Engedje szabadjára a közelség erejét
Megtanulni, hogy higgyjen önmagában, olyan, mint egy futóverseny hegymenetben. Szüksége lesz hozzá üzemanyagra. Az önbizalomhoz pedig a legjobb üzemanyag, ha olyan emberekkel veszi körül magát, akik inspirálják és támogatják. Ez a vonzás törvénye – ahogy Tony Robbins mondja, "A közelség hatalom."
Bármit is akar elérni az életében, találjon olyan embereket, akik felemelik, és nem lehúzzák. Ezt megteheti úgy, hogy talál egy mentort, vagy csatlakozik egy mesterelme csoporthoz. Ez teljesen más, mint amit egy baráti társaság, vagy a család tud adni.
16. Táplálja az elméjét
A vonzás törvénye nem csak arról szól, hogy kivel barátkozik, hanem arról is, hogy mivel táplálja az elméjét: mit olvas és néz naponta. Legyen az a célja, hogy tanácsot kér olyanoktól, akik elérték a céljaikat, még akkor is, ha nem a mentora vagy coach-a az illető. Dokumentumfilmeket is nézhet olyan emberekről, akik nagyszerű dolgokat vittek véghez az életben. Olvasson inspiráló idézeteket, és írja le a kedvenceit.
Merüljön el olyan új témában, amely segít elérni a - például pénzügyi - céljait, vagy amelyek segítenek szembenézni a félelmeivel – például hogyan legyen magabiztos, vagy hogyan adjon elő egy prezentációt. Kondicionálja arra az agyát, hogy higgyen magában, mert igenis rendelkezik a sikerhez szükséges képességekkel.
17. Tanuljon új készségeket
Az emberi természet része a félelem és a szorongás megtapasztalása. De ha hiszünk magunkban, rájövünk, hogy ezek az érzelmek arra bátorítanak, hogy cselekedjünk, és nem azért vannak, hogy visszatartsanak. Nézzen szembe a félelmeivel egy új készség elsajátításával. Akár azt tanúlja meg, hogan kell programozni, akár azt, hogy hogyan kell zongorázni, az új készség elsajátítása növeli hatékonysága érzését – a hitét abban, hogy képes a feladatok végrehajtására, a viselkedése kontrollálására, és el tudja érni a céljait.
A kutatások azt is kimutatták, hogy a tanulás közvetlenül kapcsolódik a boldogsághoz – dopamint szabadít fel az agyban, az úgynevezett „jutalom molekulát”. Új idegkapcsolatokat hozol létre, megerősíti a döntéshozatali képességeit és még sok mást is. Minden új készség elsajátításával egyre inkább elkezd hinni magadban.
18. Éljen a jelenben
Az önbizalom az emberi kapcsolatokban az egyik legnagyobb kihívást jelentő terület. Ha egy korábbi kapcsolatában – vagy akár a jelenlegiben – sérelmet szenvedett, nehéz lehet elengedni a múltat és megbocsátani. El akarja kerülni a fájdalmat, és ki akarja elégíteni a biztonság iránti igényét, de ez megakadályozza, hogy a jelenben éljen. Értékelje azt, amije most van, anélkül, hogy azon rágódna, hogy tegnap mi történt, vagy mi fog történni holnap. Szabadítsa fel az elméjét, legyen az “itt- és mostban”, és az önbizalma követni fogja.
A cikket Gilányi Attila, a Meghallgatunk.online alapítója fordította Tony Robbins azonos című cikke alapján.
Olvasta már?
- Miért hazudik valaki? A pszichológus szerint 9 oka lehet
- Így találhat lelki kapaszkodót a mai próbatételekkel teli világban
- Asztma roham: ezt jelenti, ha egyre gyakrabban kell használnia a rohamoldót
- Ki a gyerek apja? 5 dolog, amit jobb, ha nem hallgat el az orvos előtt - kéri a nőgyógyász
- Optikai illúziók, melyek egy másodperc alatt elárulják személyisége titkait
- Függőség: náluk alakulhat ki nagyobb eséllyel
- Függőségek: ilyen tünetek, viselkedés utal rá, hogy baj van
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!