Hogyan befolyásolja az 5G az egészségünket? Ez a kutatók válasza
Az egyik legfőbb aggodalom az elektromágneses sugárzás, amelyet a 5G technológia használ.
Most éppen egy mobiltelefon, táblagép vagy számítógép képernyőjén olvassa ezeket a sorokat. A hatalmas mennyiségű információhoz és azonnali kommunikációhoz való hozzáférésünk már évtizedek óta olyan antennákon és adókon keresztül történik, amelyek sugárzásban – pontosabban nem ionizáló elektromágneses sugárzásban – fürdetik a környezetünket. Sokan azonban aggódnak amiatt, hogy ez egészségügyi kockázatot jelent. Bizonyára hallott már arról, hogy jobb, ha alvás közben kikapcsolja a mobiltelefont vagy a wifit, hogyha mobiltorony közelében él, nagyobb a rák kialakulásának kockázata, vagy hogy egyes emberek különösen érzékenyek az elektromágneses sugárzásra.
Mi az 5G mobiltelefon-szolgáltatás és technológia?
Az ötödik generációs (5G) mobiltelefon-rendszer, hasonlóan a korábbi mobiltelefon-, illetve az ún. vezeték nélküli telekommunikációs technológiákhoz (pl. 2G, 3G, 4G, WiFi), működéséhez elektromágneses hullámokat használ. Az 5G szolgáltatás az adat-, illetve beszédforgalom, valamint a területi ellátottság optimalizálásával nagyságrendekkel gyorsabb adatátviteli sebességet tesz lehetővé jelentősen több felhasználó egyidejű kiszolgálása mellett. A bevezetendő 5G szolgáltatás részben a korábban már használt rádiófrekvenciás (RF) sávokban történik, illetve nemzetközi egyezmények alapján új frekvenciasávokat is kijelöltek. A szolgáltatás Európában, így hazánkban is elsőként a 3,6 GHz-es, majd a későbbiekben a 26 GHz-es frekvenciasávokban indul.
A félelem érzése normális reakció olyan dolgokra, amelyekről tudjuk, hogy léteznek, de nem látjuk vagy nem érezzük őket semmilyen módon. Ezért a spanyolországi rádiófrekvenciákkal és az egészséggel foglalkozó tudományos tanácsadó bizottság (CCARS, spanyol rövidítése) rendszeresen közzéteszi az ilyen típusú sugárzással kapcsolatos rendelkezésre álló tudományos bizonyítékokat.
25 éve vizsgálja a bizonyítékokat
1999 óta a CCARS, egy független tudósokból álló bizottság felelős a mobiltornyok sugárzásával kapcsolatban rendelkezésre álló bizonyítékok felülvizsgálatáért. Minden 2-3 évben jelentéseket tesznek közzé, amelyekben foglalkoznak azokkal a kérdésekkel, hogy hogyan tudunk biztonságosan és biztonságosan létezni mobil és vezeték nélküli eszközeink mellett. Az új telefontechnológia minden egyes generációja újabb kételyekhez vezetett, ami azt jelenti, hogy ez a vita folyamatosan újratárgyalásra és újraértékelésre kerül, és ez alól a legújabb fejlesztés, az 5G sem volt kivétel. Mivel bevezetése egybeesett a Covid-19 világjárvánnyal, elképesztő összeesküvéselméletek kísérték: például, hogy ez okozta vagy terjesztette a világjárványt, és hogy a vakcinák olyan számítógépes chipeket tartalmaznak, amelyek lehetővé teszik, hogy az 5G technológián keresztül távolról irányítsanak minket.
A bizottság áttekintette a 2020 és 2022 között tudományos folyóiratokban megjelent összes bizonyítékot. Szisztematikusan és rendszeresen felül kell vizsgálnunk minden új információt, és ébernek kell maradnunk a változásokra – írja a theconversation.com.
Ez a hazai álláspont
Az MTA korábbi állásfoglalása szerint a jelenlegi modellezések, illetve mérések alapján az 5G technológia alkalmazásával a lakosság napi átlagos személyi RF expozíciója várhatóan nem fog növekedni. A nagyobb átviteli sebességnek köszönhetően jelentősen csökken az adatátvitelhez szükséges idő, ami csökkenti a felhasználók elektromágneses hullámoknak való kitettségét. A sűrűbb hálózatban a jobb rádiós kapcsolatnak köszönhetően a mobiltelefonok és más készülékek alacsonyabb teljesítménnyel működnek, a felhasználás módja is változik (kevesebb beszéd, több adatforgalom), ami tovább csökkentheti a készülékekből eredő emberi expozíció mértékét. Az 5G technológiában alkalmazott nyalábformáló és ún. MIMO (Multiple Input Multiple Output) technológia alkalmazásával, illetve az optimalizált szolgáltatással az ellátottság, ezzel együtt a környezeti RF expozíció jellege ugyan megváltozik, de az átlagos környezeti elektromágneses expozíció, amely jelenleg nagyságrenddel az egészségügyi határérték alatt van, várhatóan nem emelkedik.
Íme az 5 megnyugtató válasz
A több mint 200 tudományos cikk áttekintéséből öt kulcsfontosságú megnyugtató pontot emeltünk ki:
- A cikkek egyike sem utalt arra, hogy lehetséges kapcsolat lenne a rák és az ilyen típusú sugárzásnak való kitettség között.
- Nem volt bizonyíték arra, hogy az a túlérzékenység, amelyről egyesek azt állítják, hogy szenvednek tőle - még látszólag objektív tünetekkel is -, összefüggésben állna ezekkel a sugárzástípusokkal. Valójában ez a nocebo-hatással magyarázható, amikor az emberek kizárólag azért szenvednek a tünetektől, mert arra számítanak, hogy megbetegszenek.
- Nincs egyértelmű bizonyíték a férfiak termékenységére gyakorolt hatásra.
- Nincsenek olyan meggyőző vizsgálatok, amelyek összefüggést mutatnának ki az ilyen típusú sugárzások és a magzati fejlődés, illetve a gyermekek fejlődése között.
- Nem találtunk olyan bizonyítékot, amely összefüggést mutatna a telefon- vagy wifi-sugárzásnak való kitettség és az alvásra gyakorolt negatív hatások között, vagy hogy fejfájást okoznának. Ezek nagyon szubjektív tünetek, amelyek különböző, egymást keresztező tényezőkből adódhatnak – beleértve a sugárzás hatásai miatti aggodalmat is.
Megállapításaink egybevágnak más nemzetközi jelentések eredményeivel, amelyek szintén nem találtak összefüggést az ilyen típusú sugárzás és az emberi egészség között. Ezenkívül az 5G technológia mára már széles körű elterjedése ellenére az általános sugárzási szintek – legalábbis jelenleg – nem emelkedtek jelentősen.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!