Ezeket látta már?

Hőguta - ezt a 3 tünetet nem szabad figyelmen kívül hagyni

hőguta tünet kánikula meleg

Jön az újabb hőhullám, így jó, ha ismeri ezeket a jeleket.

Ahogy más mi is megírtuk, jön a következő hőhullám, 37 C-fok körüli hőmérsékletekkel. A kánikulában fontos, hogy mindenki vigyázzon magára, hiszen még az egészségesek szervezetét is megviseli a hőség - pláne a frontérzékenyekét és azokét, akik valamilyen krónikus betegséggel küzdenek.

Bár a tűző nyári nap során gyakoribbak a napszúrásos tünetek, ám érdemes tisztában lenni a jóval veszélyesebb hőguta okozta panaszokkal, hogy idejében tudjon cselekedni.

Mi az a hőguta?

A hőguta a hőmérséklettel összefüggő legsúlyosabb betegség, mely akkor lép fel, amikor a test már nem tudja szabályozni a hőmérsékletét: ekkor az izzadás mechanizmusa meghibásodik és a test nem tudja lehűteni magát. Hőguta esetén a testhőmérséklet 10-15 percen belül akár 41 C-fokra is emelkedhet.

A hőguta általában hosszan tartó vagy intenzív fizikai aktivitás, magas hőmérséklet/magas páratartalom miatt alakul ki. Fontos tudni, hogy az állapot életveszélyes is lehet, és azonnali orvosi ellátást igényelhet.

A hőgutát a következő tünetek jelzik:

A verejtékezés hiánya

Amikor melegünk van izzadunk, ugyanis a verejték a bőrön elpárologva hőt von el a testtől, így hűti le azt. Amennyiben odakint tombol a kánikula és úgy érzi, hogy majd' elolvad, és azt tapasztalja, hogy nem izzad, az bajt jelezhet! Hőguta során a test hőszabályozó rendszere károsodik, és ezért a verejtékmirigyek nem képesek megfelelően működni. Ezáltal a verejték termelése lelassul vagy teljesen megszűnik, ami a testhőmérséklet gyors emelkedését okozza.

Zavartság

A zavarodottság nem szokatlan hőguta esetén, melynek fő oka a kiszáradás, ami jelentősen károsíthatja az agyi funkciókat.

- A kiszáradással az agy összezsugorodik, és csökken az itt lévő véráramlás is - idézte a The Mirror Dr. Karan Raj szavait.

A fellépő agyi zavarok befolyásolhatják az idegsejtek kommunikációját, ráadásul a kialakuló elektrolit- és anyagcserezavarok is hozzájárulhatnak a zavartság fellépéséhez.

Izomgörcsök

Ahogy már említettük, a kiszáradás komoly elektrolit-eltolódáshoz is vezethet (különösen a nátrium, kálium és kalcium szintek változásai ), ami komoly hatást gyakorolhat az izmokra, görcsöket eredményezve.

A nátrium, a kálium és a kalcium olyan elektrolitok, amelyek fontos szerepet játszanak az izom- és idegműködésben. Hőguta esetén ezek szintje lecsökken a szervezetben, így görcsöket okoznak.

Összegezve

  • Közelgő hőhullám 37 C-fokkal várható.
  • Fontos vigyázni a kánikulában, főleg frontérzékenyeknek és krónikus betegeknek.
  • A hőguta életveszélyes állapot.
  • Tünetek: izzadás hiánya, gyors testhőmérséklet emelkedés, zavarodottság, izomgörcsök.
  • Hőguta esetén azonnali orvosi ellátás szükséges.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ez történik a testében hőguta esetén

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hőguta

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához