Tudja meg, mikor és hogyan kell végrehajtani a Heimlich-manővert
Bizonyára hallott már róla, ám azt tudja, hogy pontosan hogyan kell kivitelezni?
Mindenkin kétségbeesés lesz úrrá akkor, ha megakad a saját vagy valaki más torkán a falat. Jó esetben hamar megoldódik a probléma és újra normálisan tud lélegezni, ám olykor előfordulhat, hogy a jelen lévő idegentest miatt az illető nem jut levegőhöz, és az adott tárgy vagy étel nem távozik.
Mikor azt mondjuk, hogy a falat félrement, akkor az történik, hogy a gégefedő nem záródott be elég gyorsan, így a nyelőcső helyett a légcsőbe jutott a táplálék. Ilyenkor teljesen vagy részlegesen elzáródik a tüdőhöz vezető út - ilyenkor jöhet jól a Heimlich-manőver.
Egy kis történelem
Az 1970-es évek elején Henry J. Heimlich megreformálta az elsősegélynyújtást, amikor kifejlesztette a mára világhírű Heimlich-manővert. Ezt a hasi lökésként ismert technikát egy felismerés után alkotta meg, miután egy véletlen balesetekről szóló cikk megdöbbentette, ahol leírták, hogy a fulladás a vezető halálokok között szerepel, különösen a három év alatti gyermekek esetében.
Heimlich felismerte, hogy az ember tüdejében maradt levegő felhasználható a nyelőcsőbe szorult idegentestek eltávolítására. Ezt gyors, felfelé irányuló lökésekkel lehet elérni, amelyeket a bordaív alatt alkalmaznak, hogy az elzáródást okozó tárgyat ki lehessen szorítani. Megalkotta tehát ezt a mindenki számára használható fogást, amit még ő is alkalmazott megmentve ezzel egy 87 éves, fulladozó nő életét.
Mikor kell használni a Heimlich-manővert?
Amikor valaki eszméleténél van és fuldoklik, a Heimlich-manőver az elsőszámú módszer az életmentésre. Az, hogy valaki fuldoklik, azt onnan lehet felismerni, hogy az illető nem tud beszélni, lélegezni vagy köhögni. Bár lehet, hogy köhögni tud, de beszélni már nem, hogy segítséget kérjen. A fuldoklás jelei közé tartozik még, ha az érintett légzése és beszédképessége fokozatosan gyengül, míg végül csak ziháló hangokat lehet hallani.
Ilyenkor fontos, hogy mielőbb cselekedjünk: az agykárosodás körülbelül négy perccel az oxigénhiány után kezdődik.
Fontos, ha valaki tud beszélni, köhögni vagy lélegezni, akkor nem szabad megpróbálni a Heimlich-manővert! Ilyenkor célszerű ösztönözni az illetőt, hogy köhögjön tovább, mert egy erős köhögés már önmagában is kijuttathatja az elzáródást okozó tárgyat. Csak akkor szabad végrehajtani a Heimlich-manővert, ha egy személy élete valóban közvetlen veszélyben van!
Így alkalmazza a Heimlich-manővert felnőttek és 1 év feletti gyermekek esetén
Álljon a fuldokló személy mögé és helyezze ökölbe szorítva kezét a másik hasán, a köldök felett. Ezután hirtelen, határozott mozdulattal hátrafelé és felfelé kell rántani a kezeit, mintha a fuldoklót fel akarná emelni. Ez a mozdulat összenyomja a tüdőt, és a megnövekedett légnyomás kilöki a félrenyelt falatot.
Érdemes tudni, hogy ez csak akkor hatékony, ha a légcsövet teljesen elzárja a félrenyelt tárgy. Folyadék vagy például halszálka esetében nem vezet eredményre, mert nem hoz létre elegendő nyomást a kiszorításhoz.
Egy év alatti gyermekeknél a következőt alkalmazza
Egy év alatti gyermekeknél tilos a Heimlich-féle műfogást alkalmazni, helyette a következőket tegye:
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Vészhelyzet otthon: ezt tegye, ha egyedül van és torkán akadt a falat - nézze meg a videót!