Körömgombát talált néhány ujján? Ezeket a házi módszereket próbálja ki
A több körmöt vagy körömágyat is érintő megbetegedésekben már egyértelműen szisztémás kezelésre van szükség.
A gombás fertőzést a lábköröm elszíneződése jellemzi. A lábköröm sárgává vagy barnává (ritkábban fehérré) változik, és köröm-megvastagodást, olykor a köröm-betöredezést okoz. Uszodákban, gyógyfürdőkben, szaunában, idegen zuhanyozókban és a szállodai szobákban épp ezért papucs viselése javasolt. Nagyon fontos a napi tisztálkodás során a hajlatok és a lábujjközök szárazra törlése.
A körömgombát orvosnak is mutassa meg!
Szerencsére számos gyógymód létezik a körömgomba fertőzés kezelésére. Az onychomycosis kezelése azonban igen nehézkes és hosszan tartó. Amennyiben a körömágy nem érintett, és csak 1-2 köröm megbetegedése áll fenn, a helyi kezelés alkalmazása megfontolandó. Amorolphin tartalmú körömlakk heti egyszeri alkalmazása eredményhez vezethet. A több körmöt vagy körömágyat is érintő megbetegedésekben egyértelműen szisztémás kezelésre van szükség. A gomba típusától függően terbinafin, itraconazol, fluconasol készítmények valamelyike javasolt. A kézkörmök érintettsége eseten 6-12 hetes kezelés elégséges, de a lábkörmöknél elengedhetetlen a 12 hetes alkalmazás. Fluconazolt a köröm teljes lenövéséig kell szedni.
Az új készítmények májkárosító hatása elhanyagolható, intraconazol és fluconazol estén gyógyszerkölcsönhatásokkal kell számolni, ezért fontos, hogy a kezelőorvos tudjon a paciens alapbetegségeiről és rendszeresen szedett gyógyszeriről.
Házi készítésű szerek körömgomba ellen
Amennyiben nem régóta küzd körömgombával, és csak egy-két körme érintett az alábbi házi módszereket is kipróbálhatja, Fontos azonban, hogy ha nem csökkennek a tünetek, mindenképpen forduljon orvoshoz!
Ageratin
Az ageratin szinte a gombás fertőzések elleni küzdelemre született. A napraforgók családjába tartozó növényből készült kivonat meglepő módon hasonlóképpen hatékony a gomba ellen, mint a cyclopirox tartalmú készítmények többsége (ezek az egyik leggyakrabban ajánott patikaszerek, vényköteles gyógyszerek körömgombára). Csak annyit kell tennie, hogy háromnaponta kenje be a kivonattal az érintett területet. Fontos, hogy a kezelést néhány hónapig folytassa, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a gomba teljesen elpusztult.
Melaleuca (teafaolaj)
A melaleuca illóolaj, fertőtlenítő és gombaellenes tulajdonságai miatt gombás fertőzések kezelésére is használható. Az olajat gyakran teafaolajnak is nevezik. A National Center for Complementary and Integrative Health által végzett tanulmányok kimutatták, hogy a teafaolaj össztevői jó hatásfokkal működnek a körömgomba elleni küzdelemben. Az olaj használata nagyon egyszerű, mindössze annyit kell tennie, hogy naponta kétszer dörzsölje be vele az érintett körömet.
Oregánó olaj
Egy másik nagyon hatékony olaj a gomba kezelésére az oregánóolaj. Különösen a Thymol nevű összetevője, amely gombaellenes és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. A teafaolajhoz hasonlóan kell felvinni az érintett körömre naponta kétszer. A teafaolajat és az oregánóolajat összekeverheti, és egyszerre alkalmazhatja. Ne feledje, hogy e két anyag keveréke irritációt okozhat, ezért kezdjen kis mennyiséggel, hogy ellenőrizze az allergiát vagy más problémákat.
Olajfalevél kivonat
A legtöbben nagyon jól ismerik az olívaolajat, de tudta, hogy az olajfalevél kivonat értékes anyagokat is tartalmaz a körömgomba kezelés szempontjából is? Az oleuropein, az olajbogyó levelében található egyik legértékesebb komponens, antimikrobiális és immunstimuláló tulajdonságokkal rendelkezik. Esetünkben a legfontosabb, hogy gombaellenes tulajdonságokkal is. Az olaj szedhető szájon át étkezés közben (naponta kétszer), vagy közvetlenül az érintett lábujjkörömre kenhető.
Ecet
Nincs tudományos bizonyíték arra, hogy az ecet hatással lenne a körömgombára, a népi gyógyászat azonban használja. Napi 20 percig áztassa ecetben, almaecetben az érintett lábát, ügyeljen arra, hogy az ecetet két rész langymeleg vízzel keverje össze, mielőtt belemártja a lábát.
Fokhagyma
A fokhagyma természetes antibiotikumként ismert, és úgy vélik, hogy gombaellenes tulajdonságokkal is rendelkezik. Lehet, hogy ez a kezelés nem mindenki számára megfelelő a hozzá társuló erős fokhagyma szag miatt, de ha nem bánja az erős szagot, próbálkozhat darált fokhagyma gerezdekkel is. Egyszerűen vigye fel a fokhagymás pépet az érintett körömre, és tartsa rajta napi 30 percig. A kezelés után jól tisztítsa és szárítsa meg a kezelt körömfelületet, bőrfelületet, körömágyat, majd kenje be hidratáló krémmel.
Próbáljon meg változtatni az étrendjén is
Minél erősebb az immunrendszere, annál gyorsabban gyógyul fel a körömgombából. Próbáljon meg minél többet fogyasztani a következő ételekből, hogy megkapja a szervezete a szükséges tápanyagokat:
- fehérjében gazdag élelmiszerek, amelyek elősegítik a köröm növekedését, mint például a probiotikus joghurt
- vasban gazdag ételek a törékeny körmök elkerülése érdekében (hús, bab, spenót, kelkáposzta)
- esszenciális zsírsavak (hal, alga olaj)
- kalcium és D-vitamin, akár kiegészítőként, akár bizonyos élelmiszerek, például tejtermékek részeként
Olvasta már?
- Candida-fertőzés: oka, tünete és kezelése
- Bőrgomba, gombás bőrfertőzés: tünetei, oka és kezelése
- Levendula: körömgomba ellen is bevethető
- Körömágy-gyulladás oka, tünetei és kezelése
- Fehér foltok a körmön: ebben az esetben forduljon orvoshoz
- Benőtt köröm oka, kialakulása, tünete és kezelése
- Mindennapi kellemetlenségek: a köröm betegségei
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!