Hasmenés gyerekeknél – más-más a leggyakoribb ok életkoronként
A hasmenés hátterében sok minden állhat. Lássuk, melyek a leggyakoribbak életkorok szerint.
Bizonyos életkorokban azonban jellemző egy-egy kiváltó ok az elhúzódó hasmenés hátterében, így amennyiben egyéb ok nélkül jelentkezik, erre is gondolni kell. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy milyen esetben javasolt orvoshoz fordulni.
Csecsemőkori hasmenés – tejallergia tünete?
A 6 hónapnál fiatalabb csecsemők körében jelentkező elhúzódó hasmenés hátterében tejallergia is állhat. Ez anyatejes és tápszeres babáknál egyaránt jelentkezhet. A hasmenés mellett nyálkás, véres széklet is előfordulhat. A csecsemőnél gyakori hasfájás jelentkezhet, de az ekcémás tünetek, csalánkiütés hátterében is állhat tejallergia. A felsorolt panaszok kapcsán indokolt az orvosi kivizsgálás, igazolt esetben tejmentes diéta segít megszüntetni a tüneteket.
Fél évesnél idősebb csecsemőnél ételallergia tünete is lehet
6 hónapos kor után, a hozzátáplálás időszakában jelentkező visszatérő hasmenés esetén gondolni kell az ételallergia lehetőségére is. Ételallergia esetén a hasi tünetek mellett jellemzően valamilyen bőrtünet is jelentkezik, például kiütés, viszketés, ekcémás foltok.
Ilyen esetben a hasmenés megjelenése az adott étel fogyasztásához köthető, ezért lényeges, hogy a hozzátáplálás időszakában egyszerre mindig csak egy új ételt vezessünk be. Ha a problémás élelmiszert a kicsi nem fogyasztja, megszűnnek, ha ismét visszavezetjük az étrendjébe, kiújulnak a panaszok. Előfordulhat, hogy már többféle élelmiszert fogyaszt a gyermek, mikor jelentkeznek a tünetek, ilyenkor szükség esetén allergiateszttel lehet beazonosítani a kiváltó élelmiszert.
Gyerekek a közösségben – változatos kiváltó okok
A bölcsőde és óvodakezdés kapcsán megnő a különböző fertőzéses megbetegedések száma a gyerekeknél. Az ilyenkor jelentkező hasmenés lehet ezek tünete is, jellemzően egyéb panaszok, például láz, hányás vagy étvágytalanság mellett.
Hasmenéses epizódok gyakrabban jelentkeznek különböző ünnepekhez köthetően is a gyerekeknél. Az ok ez esetben jellemzően a túlevés, például csokoládé, sütemények túlzásba vitt fogyasztása, de nagyobb mennyiségben - magas cukortartalmuk miatt - a gyümölcslevek is okozhatnak ilyen tüneteket. A hasmenés mellett az ismert gyomorrontásra jellemző tünetek előfordulhatnak, a panaszok jellemzően diéta hatására néhány napon belül enyhülnek.
Nagyobb gyerekeknél a tejcukor is gondot okozhat
Laktózintolerancia, vagyis tejcukor érzékenység gyermekkorban is kialakulhat. Jellemzően 12 éves kor körül, a tejcukrot lebontó laktáz enzim termelődésének csökkenése miatt jelentkeznek a tünetek.
A hasmenés mellett gyakori tünete:
- a hasfájás,
- puffadás,
- hasi görcsök
- és intenzív bélhangok.
A panaszok a tejtartalmú ételek fogyasztása után 1-1,5 órával később jelentkeznek. A tejcukor érzékenység diagnózisához hidrogén kilégzéses tesztet kell végezni. Ha a tünetek és a kivizsgálás során beigazolódik a laktóz intolerancia diagnózisa, laktózmentes diétát kell tartani.
Mikor kell sürgős orvosi segítséget kérni a gyermekek hasi fájdalmai miatt
- súlyos vagy súlyosbodó fájdalom
- láz, hidegrázás
- erős rosszullét
- több mint 24 órája tartó hányás
- nem tud a gyermek inni/enni
- vér a hányásban, székletben
- kevés vizelet (napi négynél kevesebb pelenka)
- bőrkiütés fájdalommal
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!