Nem ürügy többé, ha az alakját féltette eddig, sőt! Kiderült, mit tesz a hassal a dohányzás
A dohányosok gyakori érve, hogy azért nem szoknak le káros szenvedélyükről, mert úgy gondolják, hogy akkor búcsút inthetnek karcsúbb alakjuknak.
Ez azonban többé nem lehet ürügy, hiszen friss tanulmányok szerint a dohányzás növeli a hasi zsír kialakulásának esélyét!
A dohányosok testsúlya jellemzően alacsonyabb, mint a nem dohányosoké, ezért a súlygyarapodás miatti aggodalom gyakori kifogás a leszokást halogatók számára. Az Addiction tudományos folyóiratban közzétett friss tanulmányban a kutatók azonban megállapították, hogy a cigarettázás növeli a hasi zsír kialakulásának esélyét. Ez különösen a szerveket körülvevő zsigeri zsírra igaz, mely a legveszélyesebb fajta, hiszen komoly összefüggésben áll a szívbetegség, a cukorbetegség, a stroke és demencia kockázatával. A zsigeri zsírok nagy veszélye, hogy nem feltétlen láthatók, így az alapvetően karcsúbbaknál is jelen lehet!
Mi az a zsigeri zsír?
A zsigeri zsírok nem láthatók, ám körülveszik a hasüregben lévő szerveket. Normál esetben ezek a test teljes zsírtartalmának körülbelül 10%-át teszik ki. A túl sok zsigeri zsír azonban gyulladást okozhat, ami hozzájárul a krónikus betegségek kialakulásához: jelenlétük szorosan összefügg a szívbetegség, a 2-es típusú cukorbetegség és más anyagcsere-betegségek fellépésével.
Meglepő kutatási eredmények
A Koppenhágai Egyetem kutatói az ún. mendeli randomizációnak (MR) nevezett statisztikai elemzési formát alkalmazták annak meghatározására, hogy a dohányzás növeli-e a hasi zsír mennyiségét. Az MR egyesíti a különböző genetikai vizsgálatok eredményeit, hogy ok-okozati összefüggést keressen a kitettség (jelen esetben a dohányzás) és az eredmény (több hasi zsír) között.
A kutatók első körben korábbi genetikai tanulmányok segítségével azonosították, mely gének kapcsolódnak a dohányzási szokásokhoz és a testzsír-eloszláshoz. Majd ezt a genetikai információt felhasználták annak meghatározására, hogy a dohányzással kapcsolatos génekkel rendelkező emberek testzsír-eloszlása eltérő. Végül figyelembe vettek egyéb hatásokat is: pl. az alkoholfogyasztást, ADHD-t, társadalmi-gazdasági hátteret. Ezzel biztosították, hogy a dohányzás és a testzsír eloszlása közötti összefüggés valóban a dohányzásnak köszönhető, nem pedig más tényezőknek.
Korábbi vizsgálatok nem voltak ennyire pontosak, mivel sok tényező befolyásolhatta az eredményüket. Ez a kutatás genetikai variációkat is vizsgált, így jobban szabályozta ezeket a változókat.
„Ez a tanulmány bebizonyította, hogy a dohányzás elkezdése, illetve az egész életen át tartó dohányzás megnövelte a hasi zsír jelenlétét. Ezt a derék-csípő arány mérések is megmutaták. Egy további elemzés során azt is megállapítottuk, hogy a zsigeri zsír növekedése a legvalószínűbb ekkor- mondta Dr. Germán D. Carrasquilla, a tanulmány vezető szerzője, aki hozzátette, hogy „közegészségügyi szempontból ezek az eredmények megerősítik a dohányzás megelőzésére és visszaszorítására irányuló nagyszabású erőfeszítések jelentőségét, mivel ez hozzájárulhat a hasi zsigeri zsír és az ezzel kapcsolatos krónikus betegségek csökkentéséhez is. A lakosság egyik fő egészségügyi kockázatának visszaszorítása közvetve egy másik jelentős egészségügyi kockázatot is csökkenteni fog”- bizakodott Dr. Germán D. Carrasquilla.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!