Harmadfokú hőségriasztás: erre figyelmeztet a katasztrófavédelem
A folyamatos melegben fokozódik szervezetünk terhelése.
Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján az ország egész területére vonatkozóan korábban elrendelt hőségriasztását 2024. augusztus 14-én (szerda) 00.00 órától harmadfokúra emeli, és 2024. augusztus 18-án (vasárnap) 24.00 óráig meghosszabbítja.
A 3. fokozatú riasztás esetén rendkívüli intézkedések is szükségessé válhatnak. Ebben a fokozatban nincs meghatározva középhőmérsékleti felső korlát, így a környezet-egészségügyi kockázat súlyossága változó lehet. Az egészségügyi hatások mellett működési zavarok is előfordulhatnak például az elektromos ellátórendszerben, a vízellátásban és a közlekedésben.
Testünk hőszabályozó képességét az életkor, a testsúly, a fizikai erőnlét, az egészségi állapot, a táplálkozás és gyógyszerszedés is befolyásolja. Ezért fontos, hogy az átlagosnál is melegebb napokon a lehető legelővigyázatosabbak legyünk.
Fokozott odafigyelést igényelnek a kisgyermekek, az idősek, a várandósok, valamint a szív- és érrendszeri betegséggel élők, emellett ügyeljünk a házi kedvencekre is.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság azt kéri a lakosságtól, hogy a nagy melegben fogyasszanak több folyadékot, elsősorban vizet. Még egy félárnyékban parkoló jármű utastere is rövid idő alatt életveszélyesen felmelegedhet. Ha bárki autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívószámot!
Az autóval közlekedőket különös óvatosságra intjük, rájuk is kedvezőtlen hatással lehet a nagy meleg. Akik a szabadságukat vízparton töltik, kerüljék a déli órákban a napozást, hűtsék le magukat, mielőtt a vízbe mennének, illetve felhevült testtel semmiképpen ne ugorjanak a vízbe. Várandós nők csak mértékkel tartózkodjanak a napon, ha testhőmérsékletük túlzottan felmelegszik, az káros lehet a baba egészségére.
A szabadban végzett intenzív fizikai tevékenység hőgutát okozhat. Ebben az állapotban a magas testhőmérséklet (40,5 C-fok fölött) károsíthatja a sejteket és a hőszabályozó központot. Megfelelő kezelés hiányában akár életveszélyes állapot is kialakulhat. Kánikulában futni, kerékpározni kizárólag a reggeli vagy az esti órákban ajánlott. Aki mégis a biciklitúra vagy egyéb aktív pihenési forma mellett dönt a hőségriasztás ideje alatt, tartson gyakrabban pihenőt, álljon meg a közterületi nyomós kutaknál, hűtse csuklóját, tarkóját, vizezze be pólóját. A katasztrófavédelem weboldalán elérhető azon légkondicionált helyiségek listája, amelyet bárki igénybe vehet.
Az egész országban tűzgyújtási tilalom van érvényben, vagyis tilos erdőkben és azok kétszáz méteres körzetében tüzet gyújtani. A melegben gyakrabban riasztják a tűzoltókat szén-monoxid miatt is, mert a kéményben légdugó alakulhat ki.
Melyek a napszúrás tünetei?
- fejfájás
- szédülés
- émelygés
- gyengeség
- hányinger
- hányás
- általános rossz közérzet
- testhőmérséklet megemelkedik
- súlyosabb esetekben ájulás is előfordulhat.
A napszúrás elsősorban azoknál alakul ki, akik hosszabb időt töltenek a hőségben, illetve a közvetlen napsütésben, illetve, akiknél a napsütés elsősorban a fedetlen fejet éri. Ilyenkor ugyanis a koponyacsont alatt található agyhártya felhevül, irritált lesz. Különösen veszélyeztetettek lehetnek azok, akik a szabadban, például az építőiparban vagy a mezőgazdaságban dolgoznak. Emellett azonban a kisgyermekekre és az idősebbekre is jobban oda kell figyelni a kánikulában.
Mit tegyünk napszúrás esetén?
A napszúrás meglepően rövid idő alatt kialakulhat, a napsugárzás gyorsan rosszullétet okozhat. Ha észleljük a tüneteket, a legfontosabb teendő a test további hevülésének megakadályozása. Az érintettet azonnal hűvös és árnyékos helyre kell vinni. Ez lehet egy besötétített, lehetőség szerint légkondicionált szoba is.
Nagyon fontos a test, illetve a fej minél gyorsabb lehűtése, például hideg vizes borogatás, zuhany segítségével.
A folyadék pótlása is lényeges, különösen akkor, ha az érintett hányt, ilyenkor ugyanis nő a kiszáradás rizikója. A folyadékot pótolhatjuk lehűtött ásványvízzel vagy izotóniás italokkal, mert nemcsak a plusz folyadék fontos, hanem azoknak a sóknak a pótlása is, amelyek a verejtékezéssel kiürülnek a szervezetünkből.
A napszúrásból általában egy-két nap alatt teljesen fel lehet épülni, és a legtöbb esetben nem igényel orvosi ellátást. Azonban, ha az érintett állapota a körültekintő ápolás ellenére sem javul, esetleg tovább romlik, haladéktalanul forduljunk orvoshoz!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!