Halrudacskák - valóban egészségesek?
Ö szokott halrudacskákat enni ebédre vagy vacsorára?
A halrudacskák igen népszerű élelmiszernek számítanak - nem is csoda, hiszen ízletesek, viszonylag olcsóak, nincs bennük szálka, ráadásul a gyerekek is szeretik. Nem beszélve arról, hogy egészségesek, hiszen mégiscsak halról van szó. Vagy mégsem?
Ultrafeldolgozott élelmiszer
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek olyan ételek és italok, amelyek intenzív ipari eljárásokon mennek keresztül, és gyakran tartalmaznak nagy mennyiségű hozzáadott cukrot, sót, zsírt, mesterséges ízesítőket, színezékeket, tartósítószereket és egyéb adalékanyagokat. Ezek az élelmiszerek rendszerint kevés természetes alapanyagokat tartalmaznak (vagy semennyit) Amennyiben ezt nézzük, a halrudacskák bizony ebbe a kategóriába esnek.
De! A British Nutrition Foundation 2023-ban rámutatott arra, hogy nem minden feldolgozott élelmiszer rossz. Így ezek a halas finomságok az egészséges, kiegyensúlyozott étrend részét képezhetik.
Valóban halat használnak? Ha igen, milyet?
Sokan tévesen azt hiszik, hogy a halrudak rossz minőségű halakból készülnek, sok adalékanyaggal és zsírral. Bár ez korábban igaz lehetett, ám manapság a legtöbb márka javította az összetevőin a piaci verseny miatt. Azonban néhány dologra érdemes figyelni: az olcsóbb termékek darált halat használnak, ami haldarabokból áll, míg mások egész filéket. Bár tápértékben nincs nagy különbség, viszont az előbbi nem olyan pelyhes állagú, ezért különféle adalékanyagokkal javítanak sokszor rajta.
Miből állnak a halrudacskák?
A halrudacskákhoz a legtöbbször tőkehalat vagy basát használnak.
Az ENSZ és a WHO Codex Alimentarius nemzetközi élelmiszer-szabványa szerint súlyuknak 20 és 50 gramm között kell lenniük, vastagságuknak legalább 10 mm-nek, hosszuknak pedig háromszor olyan nagynak kell lenniük, mint a szélességüknek.
És hogy miért olyan szép narancssárga a színük? Szerencsére ez sem ártalmas, hiszen búzalisztből, burgonyakeményítőből, sóból, paprikából és kurkumából készítik - gyakran ez utóbbi adja a jellegzetes színt - írja a The Telegraph.
Mi a helyzet a zsírokkal?
Sajnos a feldolgozás során az élelmiszer összetétele megváltozik, így más a sima tőkehalfilében lévő zsírok mennyisége, mint a halrudacskában. Például egy egyszerű, 100 gramm sült tőkehal mindössze 1,2 gramm zsírt tartalmaz, míg ugyanennyi halrudacska 8,5 grammot.
A gyártási folyamat során olajban készítik el ezeket. Ezzel az a baj, ha az ételeket többszörösen telítetlen zsírokban gazdag növényi olajban (például napraforgóolajban) sütik, akkor a magas hőmérséklet hatására ezek az olajok oxidálódhatnak. Ez pedig sejtkárosodáshoz vezethet, így túlzott fogyasztás esetén növelheti bizonyos egészségügyi problémák kockázatát.
Omega-3
Az olajos halak, mint a szardínia, lazac, hering, szardella, pisztráng és makréla, gazdag forrásai az omega-3 zsírsavaknak, melyek nélkülözhetetlenek a szervezet számára. Bár a halrudakban található fehér hal kevesebb omega-3-at tartalmaz, ám ennek ellenére még mindig jó forrásnak számítanak. Ezt a fagyasztás sem csökkenti: egy korábbi tanulmányban az omega-3 stabilitását vizsgálták a fagyasztott halakban és megállapították, hogy még három hónappal a fagyasztás után is nagy mennyiségben volt jelen az ételben.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Kutatók szerint csak két olyan ultrafeldolgozott élelmiszer van, melyek megnövelik az infarktus kockázatát