Hallod...? Nem hallom!
Tanulmányok sokasága aggasztja a szülőket, melyek arról szólnak, hogyan nőnek fel gyerekek halláskárosodással - íme néhány ötlet, hogyan védjük meg csemetéinket ettől.
Mennyire hangos a túl hangos? Kezdetben talán csak legyint a szülő, amikor kiskorú gyermeke szobájában a zenét bömböltetve nem hallja meg, ha hangosabban szól hozzá. Még akkor sem, ha mellette áll! Néhány ilyen alkalom után azonban komolyan elkezd aggódni a kamasz hallásáért, és teljesen jogosan. A gyerek persze bizonygatja, hogy ettől semmi baja nem lesz. De vajon igaza van?
Julie Hauser hallásszakértő, a Pittsburgh-i Egészségügyi Központ egyeteméhez tartozó gyermekkórház orvosa néhány használható tanácsot ajánl annak érdekében, hogy megvédjük gyerekeink korai halláskárosodását. Meg kell mindenekelőtt határozni, mi az a határ, amikor a zene már valóban túl hangos. Hogyan tanítsuk meg gyermekeinket a még biztonságos zenehallgatásra?
Az eredmények riasztóak abban a tekintetben, hány fiatal szenved már most halláskárosodásban a túl hangos zenehallgatás miatt. A szakember szerint a számok emelkedése elsősorban annak köszönhető, hogy napjainkban a legtöbb gyermek iPod-ot használ és fülhallgatót. A becslések szerint 75 százalékuk hallgat így zenét. Ez okozhatja a halláskárosodás meredek növekedését.
Hogyan rontja a hallást az iPod?
A halláskárosodáshoz a túlzott hangerő vezet - a szakértő szerint számos fiatal tekeri a hangerőt sokkal magasabbra, mint az elfogadható lenne. A károsodás mértéke függ a hangerő magasságától és attól is, milyen hosszú ideig hallgat így zenét az illető.
Julie Hauser elmondta: léteznek mértékek, melyek alapján jól meghatározható, mi a már túlságosan magas hangerő, ez útmutatást is adhat a szülőknek. 85 decibellel hallgathatunk zajt vagy zenét, nyolc órán keresztül - ez még normális. Tartósan ezen felüli értéken azonban már nem biztonságos: nehezen ússzuk meg halláscsökkenés nélkül. Minden plusz 5 decibelnél a zajhatás fokozott károdosást jelent. Tehát ha valamit 90 decibelen hallgatunk, azt csupán négy óra hosszán keresztül tehetjük.
Mit tehet a szülő?
Több dolgot is. Előszöris belehallgathat a gyermek fülhallgatójába, és ellenőrizheti, mennyire hangosan megy a zene. Ha 85 decibel felett van a hangerő, nehezen hallható meg, ha valaki karnyújtásnyira mellette beszélni kezd. Kihangsúlyozhatja a gyermeknek, hogy tartson szüneteket a zenehallgatásban, különösen akkor, ha a hangerő egyre nagyobb.
A fülhallgató is hibás
Julie Hauser szerint nem mindegy az sem, mennyire tapad a fülbe a fülhallgató. Ha nem túlságosan szorosan, akkor a háttérzajokat a gyermek hallja. Egyesek hajlamosak feltekerni a hangerőt éppen azért, hogy kizárják a külvilágot, ami nem túl okos ötlet. A szülők vásárolhatnak olyan fülhallgatót is, amelynek van hangerő-szabályozója, tehát bizonyos érték fölé nem mehet a zene.
Sajnos, a halláskárosodás korai jeleit nemigen lehet észrevenni. Egészen addig, amíg a fiatal esetleg nem tapasztalja gyakran, hogy például "cseng a füle". A lárma okozta halláskárosodás eleinte elsősorban a magas hangokat érinti. Tehát a beszéd legnagyobb részét az érintett hallani fogja, és nem szembetűnő a probléma.