Itt egy gyulladásgátló nyomelem, ami lassíthatja a bőr öregedését! Ilyen ételek tartalmazzák
Legfontosabb szerepe az antioxidáns tulajdonságából következik.
A szelén a szervezet számos funkciójához szükséges nyomelem. Szervezetünk viszonylag kis mennyiségben hasznosítja, így az esetek többségében elegendő lehet a megfelelő élelmiszereket elfogyasztani. Amennyiben mégis szükséges lenne pótolni, étrend-kiegészítőként is kapható patikákban és a kijelölt üzletekben.
A szelén szerepe a szervezetünkben
Az élelmiszerrel elfogyasztott szelén nagy része az izomszövetekben raktározódik, de a pajzsmirigy tartalmazza a legnagyobb mennyiségben. Továbbá az enzimek és a fehérjék (szelenoproteinek) fontos összetevője, melyeknek kulcsszerepe van a szaporodásban, a pajzsmirigy hormonok működésében, és a DNS-szintézisben. A szelenoproteinek erős antioxidáns hatásúak, védik a szervezetet az őt károsító anyagoktól, ezáltal megelőzhetik a gyulladást, a bőr idő előtti öregedését és számos életkorral összefüggésbe hozható betegséget.
Így segíti az immunrendszert a szelén - olvasson tovább!
A szelén hatása az öregedésre
• Egy 2021-es tanulmány kapcsolatot talált az öregedés, az Alzheimer-kór és a szervezetben található szelén mennyisége között.
• A szakértők úgy gondolják, hogy megvédi a bőrt az ultraibolya (UV) sugárzás okozta oxidatxív stressztől, ezáltal felveheti a harcot a bőr öregedése ellen is.
• A kromoszómáink DNS-lánca az idő előrehaladtával egyre rövidül, ezzel egyre csökken az életképessége. Egy 2020-as tanulmány szerint a megnövekedett szelénbevitel azonban hosszabbíthatja ezeket, így növelheti az élettartamot.
• Alacsony szelénszintű időseknél a halálozást magasabbnak találták, mint azoknál, akik nagyobb mennyiségű szelént tartalmazott a szervezetük.
• Átlag idős emberekhez képest a 100 éveseknél magasabb szelén-és vasszintet, illetve alacsonyabb rézszintet mértek szakemberek, de további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy teljes bizonyossággal lehessen az említett eredményekből számottevő következtetéseket levonni.
Kapcsolat lehet néhány betegség és a szelénbevitel között
Egyes egészségügyi problémák összefüggést mutathatnak a szelén szervezetben mérhető mennyiségével:
1. Szívbetegség
Egy tudományos elemzés azt mutatta, hogy az alacsonyabb szelénszintű embereknél az szívkoszorúér-betegség kockázata magasabb. Ezt azonban megfelelő adatokkal nem tudták alátámasztani, ugyanis amikor kizárólag szelénpótlással próbálták megelőzni a szívbetegségeket, statisztikailag nem találtak számottevő hatást sem a halálos, sem a nem végzetes szív-és érrendszeri betegségekre vonatkozóan.
2. Rák
Mint fentebb szerepel, a szelén képes lehet védeni a DNS-t a károsító, mutációt okozó hatásoktól, így joggal lehetne arra is következtetni, hogy szerepe lehet a rák megelőzésében is. Erre azonban egyelőre csak ellentmondásos eredmények vannak. Egy 2018-as áttekintés 83 kutatást tartalmaz, melyek alapján nem tartja egyértelműnek, hogy a rák megelőzése és a szelénpótlás között kapcsolat van.
Lényeges információ azonban, hogy egyes eredmények azt találták, hogy a szelénpótlás növelheti a nem melanómás bőrrák kockázatát.
3. Pajzsmirigybetegség
A szelén igen fontos a pajzsmirigy működésénél. Néhány kutatás azt bizonyította, hogy a megfelelő szelénszint nagyban hozzájárul a pajzsmirigy egészséges működéséhez, így védelmet is nyújthat az ezen szervet érintő betegségekkel szemben. Mindazonáltal több bizonyíték szükséges még annak bizonyítására, hogy a szelén tartalmú étrend-kiegészítők képesek-e kezelni, megelőzni a pajzsmirigyproblémákat.
4. Kognitív zavarok
A szervezetben az életkorral csökkenő szelén mennyisége összefügghet az agyi tevékenységek korral történő romlásával. Szakértők szerint ez az antioxidáns hatásának tudható be. Ugyanakkor erre a feltételezésre is igaz az előző pontban említett tény, miszerint további adatokra van ahhoz szükség, hogy tudjuk, mennyiben segíthet a szelén pótlása az idősek kognitív zavarainak kezelésében, megelőzésében.
Szelénhiány negatív hatásai
A szelénhiány számos testben lejátszódó folyamatra negatív hatással lehet. Ilyen például a sejtek növekedési és osztódási képességének gyengítése, mellyel az öregedési folyamatokat erősíti. Ezen kívül lassíthatja a sebek gyógyulását, növelheti a szürkehályog kialakulásának esélyét, illetve a túl alacsony szelénszint színvesztéshez is vezethet.
Őket fenyegetheti legjobban a szelénhiány
Vannak tényezők, melyek nagy mértékben elősegíthetik a szelénhiány kialakulását a szervezetben. Náluk a legmagasabb a rizikó:
- HIV-fertőzöttek
- Veseelégtelenségben szenvedők (akiknél dialízis szükséges)
- Alacsony szeléntartalmú régiókban élők (pl. Oroszország, Kína)
- Mégnagyobb kockázata van azoknál az alacsony szeléntartalmú területen élőknél, akik vegetáriánus vagy vegán étrendet követnek
Szelénszükségletek
Egy átlagos felnőttnek napi 55 mikrogramm mennyiségű szelénre van szüksége. Kivéve, akik gyermeket várnak, nekik ugyanis már 60 microgramm az optimális, ami szoptatás alatt még emelendő 70 microgrammra.
Mivel a testünk nem képes önállóan előállítani magának, bizonyos ételek fogyasztásával kell a megfelelő mennyiségben a szervezetbe juttatni. Egyes élelmiszerek szeléntartalma azon alapul, milyen mennyiségben tartalmazta azt az adott talaj, amelyben termesztették.
Magas szeléntartalmú élelmiszerek
- brazil dió - ez az egyik legmagasabb szeléntartalmú táplálék, kb. 28 grammjában 544 mikrogramm szelén is lehet
- tenger gyümölcsei
- belsőségek
- szardínia
- marhahús
- sonka
- garnélarák
- túró
- barna rizs
- főtt tojás
- teljes kiőrlésű kenyér
- bab
- lencse
A szelén túlzott bevitele is káros lehet
Amennyiben valaki a napi 400 microgramm mennyiséget rendszeresen túllépi, ami hivatalosan a felső határ, komolyabb egészségügyi következményei is lehetnek. Ide tartozik a hirtelen fellépő légzési nehézség, súlyos emésztő- és idegrendszeri tünetek, veseelégtelenség, szívelégtelenség, de ritka esetben a túl nagy szelénbevitel halálhoz is vezethet.
A krónikusan magas szelénszint tünetei
Olyan panaszok léphetnek fel, melyekből nem lehet egyértelműen az állandó szeléntúladatolásra következtetni, ugyanakkor érdemes rájuk felfigyelni, és végiggondolni, okozhatja-e a túlzott szelénfogyasztás:
- haj- és körömhullás vagy törékenység
- bőrelváltozások
- foltos vagy szuvas fogak
- hányinger
- hasmenés
- fáradtság
- ingerlékenység
Összegzés
- A szelén fontos nyomelem számos szervezeti funkcióhoz.
- A szelén kulcsszerepet játszik az immunrendszer és a pajzsmirigy működésében.
- Kapcsolatot találtak az öregedés, az Alzheimer-kór és a szelén mennyisége között.
- Az alacsony szelénszintű időseknél magasabb a halálozás kockázata.
- Ellentmondásos eredmények vannak a szelénpótlás és a rák megelőzése között.
Dr. Szabó Linda Gyógyszerész
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!