Másként hat a gyógyszer, ha ezen az oldalán fekszik
Vajon milyen pózban jobb beszedni a gyógyszereket?
Minél gyorsabban jut el a gyógyszer a gyomor legalsó részébe, az antrumba, annál gyorsabban oldódik fel és jut el a vékonybélbe, így annál hamarabb kezd hatni.
Mennyit kell várni, mire hatni kezd egy gyógyszer?
A legtöbb gyógyszer hatóanyaga nem a gyomorból, hanem a bélből szívódik fel. Ezekben az esetekben számít az, hogy mennyi időbe telik, míg a tabletta/kapszula a lenyelést követően átjut a gyomron és eléri a vékonybelet, ahol felszívódhat, majd a hatását kifejtheti. Milyen módon gyorsítható a vékonybél elérése, vagyis állva, ülve, netán valamelyik oldalunkon fekve vegyük be a gyógyszert?
Jobb fekve szedni a tablettákat?
Sokat számára nem kérdés, hogy a gyógyszert függőleges felsőtesttel kell lenyelni, azaz ülni vagy állni kell közben. Egyrészt a józan ész azt diktálja, hogy ebben az esetben kisebb eséllyel nyeljük félre a patikaszert, másrészt pedig sok esetben a betegtájékoztató is hangsúlyozza, hogy: „álló pozícióban (függőleges felsőtest), egy nagy pohár vízzel lenyelve” kell bevenni a gyógyszert.
A függőleges pozícióban való bevétel számos esetben kiemelten fontos; így például a csontritkulás kezelésében alkalmazott biszfoszfonátoknál, ahol igen lényeges szempont a nyelőcsőben való kitapadás és a következményes nyelőcsőkárosodás megelőzése. Márpedig fekvő pozícióban való gyógyszerbevételnél a nyelőcső védelme nem garantálható.
Fekvőbetegek esetén kényszerhelyzetben vagyunk, náluk „csak” felültetés lehetséges a gyógyszerbevételhez, és a lenyelt gyógyszer – a visszafekvést követően - már közel vízszintesen halad tovább a szervezetben.
Azt hinnénk, hogy a „függőleges út” a leggyorsabb
Igen sokan tippelnének tehát arra, hogy a leggyorsabb út a gyógyszer lenyeléséhez, a vékonybél eléréséhez és a gyógyszer hatásának a fellépéséhez a gravitáció által is segített „lefelé”. Azaz, állva vagy ülve nyeljük le a gyógyszert, és várjuk a hatást! – gondoljuk sokan. És meg is lepődünk sokan, mert friss tudományos eredmények alapján nem az álló/függőleges pozícióban történő készítménybevétel bizonyul a leginkább eredményre vezetőnek.
Eddig senki nem foglalkozott azzal, hogy milyen pozícióban nyeljük le a gyógyszert
Korábban vajmi kevés figyelmet szenteltek annak, hogy testhelyzettől függően miként alakul a gyógyszerek nyelőcső utáni sorsa. Kevesen foglalkoztak eddig azzal, hogy a gyomor melyik részére pottyan a lenyelt tabletta vagy kapszula, ha azt állva, ülve, netán fekve nyeljük le. Ezt a hiányosságot igyekezett pótolni Dr. Jae Ho Lee professzor Johns Hopkins Egyetemen (Baltimore) végzett tanulmánya.
Az amerikai kutatók egy 3D számítógépes gyomormodell alapján, amely során a gyomor anatómiáját, illetve a ritmikus (perisztaltikus) gyomor- és bélmozgásokat is tekintetbe vették, arra jutottak, hogy a tablettákba/kapszulákba zárt hatóanyagok leggyorsabban történő szabaddá válása abban az esetben következik be, ha a gyógyszert bevevő személy a jobb oldalán fekszik.
Gyógyszerbevételnél a jobb oldal a jobb választás
A Physics of Fluids szakfolyóiratban közölt eredmények arra mutatnak rá, hogy jobb oldalt fekvő pozícióban történő gyógyszerlenyelésnél a készítmény képes mélyen a gyomorba jutni, és a későbbiekben a hatóanyagtartalmát hamarabb szabadon bocsájtani, mint függőleges pozícióban történő gyógyszerbevételnél. A lehető „legrosszabb” gyógyszerbevételi pozíciónak a bal oldalon fekvés bizonyul.
Míg állva lenyelt tablettáknál mindössze 23 perc alatt átjut a gyomron a szilárd patikaszer, addig ugyanez több, mint 100 percbe is beletelhet, ha a bal oldalán fekve nyeli le valaki ugyanazt a pirulát. Ugyanakkor, csak 10 percet igényel a gyomron való átjutás, ha közben a jobb oldalán fekszik a kezelt beteg.
Az ún. in silico modellezéssel felismert, testtartás fontosságát leíró ismeretek különösen lényegesek lehetnek abban az esetben, ha idős és/vagy ágyhoz kötött beteget ápolunk otthon, és az ő gyógyszerbevételéről van szó. Továbbá, abban az esetben is hasznos lehet a jobb oldal melletti döntés, ha csak időlegesen vagyunk ágyhoz kötöttek.
Röviden és tömören: ha már egyszer fekszünk gyógyszerbevétel közben, akkor lehetőleg a jobb oldalunkon feküdjünk, és gyorsabban célt érhet a folyadékkal bevett, lenyelt gyógyszer.
Összegezve
- Ha állva vagy ülve veszi be a gyógyszert, azzal a gravitáció miatt támogathatja a gyors feloldódást.
- Friss tudományos eredmények szerint a jobb oldalon fekve lenyelt gyógyszer gyorsabban jut el a gyomorba.
- Bal oldalon fekve lenyelt gyógyszer lassabban oldódik fel.
- Jobb oldalon való fekvés főleg idős és ágyhoz kötött betegek esetében javasolt.
Olvasta már?
- Így szedje a fájdalomcsillapítót, hogy kevesebb mellékhatással hasson!
- Savlekötőt szed? Ezt tanácsolja a gyógyszerész
- Cukorbetegség: a diabétesz így kezelhető gyógyszer nélkül a szakember szerint
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Honnan tudja a gyógyszer, hol kell hatnia? Ez az enzim a kulcs!