Egyre gyakoribb a gyomorrák a fiatalabbaknál – ez az egyik oka
Nem csak a vérnyomás emelkedését okozhatja, de a gyomorrák kialakulásához is hozzájárulhat ez a népszerű fűszer.
Ázsiában jöttek rá először az összefüggésre
Az ázsiai országokban - ahol igen népszerűek a magas sótartalmú ételek- már korábban bebizonyosodott a kapcsolat a magas sófogyasztás és a gyomorrák kialakulása között. Kísérleti kutatások kimutatták, hogy ez a fűszer károsíthatja a gyomor nyálkahártyáját és olyan elváltozásokat okoz, amelyek könnyen gyomorrákká fajulhatnak.
Érdemes tudni, hogy az ún. Helicobacter pylori fertőzés (mely gyakori az ázsiai népeknél) szintén károsíthatja a gyomor nyálkahártyáját - ez a só jelenlétében még rosszabbá válik.
A világ más részeiről származó, a sóra vonatkozó bizonyítékok azonban idáig nem voltak meggyőzőek, ám a legújabb kutatások szoros összefüggést találtak.
A MedUni Vienna hosszú távú tanulmánya most először mutatta be, hogy ez a kockázat az európai rákos statisztikákban is tükröződik. A Gastric Cancer szaklapban nemrégiben közzétett kutatás szerint azoknál az embereknél, akik gyakran adnak sót az ételeikhez, körülbelül 40%-kal nagyobb valószínűséggel alakul ki gyomorrák, mint azoknál, akik minimalizálják a sófogyasztást
A gyomorrák egyre több fiatalt érint
A világon a leggyakoribb ráktípusok listáján a gyomorrák az ötödik helyen áll. Ennek a daganatos betegségnek a kockázata az életkorral növekszik, ám a legújabb statisztikák aggasztó képet mutatnak a fiatalabbaknál: az 50 év alatti gyomorrákos esetek száma meredeken ível felfelé. A kockázati tényezők közé tartozik a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a Helicobacter pylori fertőzés, a túlsúly és az elhízás.
Röviden a vizsgálatról
A vizsgálatban több mint 470 000 felnőtt adatait elemezték.
A UK-Biobank adatbázisából több mint 470 000 felnőtt adatait elemezték, ahol többek között választ kaptak az olyan kérdésre, hogy egyesek milyen gyakran adnak sót az ételekhez.
A kutatócsoport a vizeletben történő sókiválasztással és a nemzeti rákregiszterekből származó adatokkal hasonlította össze a felmérés eredményeit. Ebből kiderült, hogy azoknál az embereknél, akik azt mondták, hogy mindig vagy gyakran tettek sót az ételükbe, 39%-kal nagyobb valószínűséggel alakult ki gyomorrák, mint azoknál, akik soha, vagy csak ritkán.
- Kutatásaink azt mutatják, hogy a nyugati országokban is összefüggés van a hozzáadott só gyakorisága és a gyomorrák kialakulása között- mondta Tilman Kühn, a tanulmány vezetője.
- Tanulmányunkkal szeretnénk felhívni a figyelmet a rendkívül magas sófogyasztás negatív hatásaira, és alapot nyújtani a gyomorrák megelőzésére irányuló intézkedésekhez.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!