Gyomorégés - ezek a leggyakoribb tévhitek az állapottal kapcsolatban
Nehogy bedőljön nekik!
Nagy lakomázások után gyakori probléma a gyomorégés. Annak ellenére, hogy milyen sok embert érint, még mindig sok a félreértés és tévhit vele kapcsolatban. Lássuk a legismertebbeket ezek közül!
A gyomorégést a fűszeres ételek okozzák
Az valóban igaz, hogy a csípős és fűszeres fogások sokszor okoznak gyomorégést, de azt nem jelenthetjük ki, hogy ha valaki lemond ezekről az ételekről, akkor soha többé nem kell a gyomorégéssel foglalkoznia. Az ugyanis, hogy kinél milyen étel okoz gyomorégést, egyénenként igen eltérő lehet, az egyéni érzékenységtől függ. Könnyen elfordulhat például, hogy valakinél a zsíros ételek, az olajban sült fogások, a koffeintartalmú italok (például a kávé) vagy éppen a csokoládé okoz gyomorégést.
Egy cigi a legjobb megoldás a gyomorégés ellen
Valójában éppen az ellenkezője igaz, a dohányzás egyáltalán nem enyhíti a gyomorégés tüneteit! Minél többet dohányzik ugyanis valaki, annál nagyobb az esélye a gyakori, kellemetlen gyomorégésnek. A dohányfüstben lévő vegyületek fokozzák a gyomorsav termelődését, lassítják a gyomor kiürülésének ütemét (vagyis az elfogyasztott étel tovább marad a gyomorban), csökkentik a gyomor és a nyelőcső közötti záróizom hatékonyságát, sőt még a nyelőcsövet is érzékenyebbé tehetik a gyomorsav maró hatásaival szemben.
Akinek 40 éves koráig soha nem volt gyomorégése, nem is lesz
A gyomorégés nagymértékben függ az életmódunktól, ezért ha abban valamilyen változás következik be, könnyen lehet, hogy az is megtapasztalja a gyomorégést, aki korábban nem találkozott vele. A gyomorégés kockázati tényezői között találjuk például az elhízást is, az idősebb korosztály tagjaira pedig általában jellemző, hogy van rajtuk néhány plusz kiló, illetve hogy nehezebben, lassabban tudnak ettől megszabadulni.
A gyomorégés csak kis kellemetlenség, ami gyorsan el is múlik
Sajnos, előfordulhat, hogy a gyomorégés rendszeressé, krónikussá válik, és idővel refluxbetegséggé alakul át. Ennek a tünetei nagyon hasonlóak lehetnek, de nemcsak egy-egy alkalommal jelentkeznek, hanem szinte minden nap küzdhet a kellemetlenségekkel az érintett. A refluxbetegségnek ráadásul súlyos szövődményei is lehetnek, a nyelőcső-gyulladástól a daganatos betegségig.
Akinek gyomorégése van, rengeteg gyógyszert kell szednie
A gyógyszerek, savlekötők gyors enyhülést nyújthatnak, és akkor is javíthatunk velük az állapotunkon, ha már kialakult a refluxbetegség. Ugyanakkor az életmód megváltoztatása, a testsúly csökkentése, bizonyos ételek elhagyása stb. egyaránt hatékony megoldást jelenthetnek, anélkül, hogy gyógyszert kellene szednünk. Emellett jó néhány gyógynövény is enyhítheti a tüneteket!
A gyomorégés és a reflux nem okoz komoly egészségügyi problémákat
A refluxbetegséget sokan hajlamosak lebecsülni, pedig nagyon súlyos szövődményekkel is együtt járhat. Az állandóan visszacsorgó gyomorsav ugyanis felmarhatja a nyelőcsövet, mely begyulladhat, de akár ún. Barrett-szindróma is kialakulhat (ez a nyelőcső nyálkahártyájának strukturális változásaival járó betegség). A reflux emellett növeli a nyelőcsődaganat kialakulásának rizikóját is.
Összegezve
- Az étrend és életmód jelentős szerepet játszik a gyomorégés kialakulásában.
- Az étel okozta gyomorégés egyénenként eltérő lehet az érzékenységtől függően.
- A dohányzás fokozza a gyomorsav termelődését és csökkenti a záróizom hatékonyságát.
- Az elhízás is kockázati tényező lehet a gyomorégés kialakulásában.
- A refluxbetegség súlyos szövődményekkel járhat, de életmódváltással és gyógynövényekkel kezelhető.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Gyomorégés enyhítése otthon: ezeket a házi praktikákat próbálja ki!