Ezeket látta már?

Gyógyszerkölcsönhatások – ételek és italok is okozhatnak gondokat

gyógyszerkölcsönhatás, étel, ital, gond

Nem csak más gyógyszerek, hanem bizonyos ételek, italok is súlyos problémákat okozhatnak.

Amennyiben valaki több gyógyszert szed egyszerre, annak fontos tudnia, hogy vannak olyan készítmények, melyek kölcsönhatásba kerülhetnek egymással. Erre a legtöbbször az orvos fel is hívja a figyelmet, ám arra már kevésbé, hogy bizonyos ételek is problémákat okozhatnak. Hogy melyekkel érdemes vigyázni?

Mi az a gyógyszerkölcsönhatás?

Gyógyszerkölcsönhatás alatt röviden azt értjük, amikor egy készítmény hatása, szintje megváltozik egy másik szer (vagy étel, gyógynövény, étrendkiegészítő, ital) jelenlétében. Ilyenkor az adott gyógyszer hatása felerősödhet vagy csökkenhet, valamint gyakoribbá válhatnak a mellékhatások is. Érdemes tudni, hogy a fellépő interakcióban nagy szerepe van az egyéni érzékenységnek is, ezért könnyen lehet, hogy egyes készítményekre és kombinációkra valaki rosszabbul reagál, más pedig jobban.

Hogy mely kombinációkkal érdemes vigyázni?

Sztatinok és grapefriut

A sztatinok csökkentik a koleszterin szintjét, így gyakran alkalmazott szerek a szívroham és a stroke prevenciójában. Bár a szív-és érrendszeri betegségek kialakulása ellen az orvosok gyakran arra ösztönzik (joggal) az embereket, hogy fogyasszanak minél több gyümölcsöt – ám van egy, mellyel érdemes vigyázni. Ez pedig nem más, mint a grapefriut, főleg az abból készült levek.

- A grapefruitlé kerülendő, ha bizonyos koleszterincsökkentő gyógyszereket, például sztatinokat szed, ugyanis rossz hatással van egy olyan enzim működésére, amely a sztatinok szervezetben történő metabolizmusához szükséges – mondta Dr. Leyla Hannbeck gyógyszerész, a Független Gyógyszertárak Szövetségének vezérigazgatója a Daily Mail-nek.

Így a gyümölcs ezen gyógyszerek felhalmozódását okozhatja, így megnövelheti a mellékhatások (fejfájás, szédülés, izomfájdalom és fáradtság ) fellépésének kockázatát.

Kumarin-származékok és K-vitaminban gazdag ételek

A kumarin-származékok a vérrögök ellen védenek, így gyakran írják fel trombózis után, illetve annak megelőzése miatt. Ezek a készítmények gátolják a véralvadást segítő K-vitamin termelődését, így azok az ételek, melyek nagy mennyiségben tartalmazzák ezt a vitamint, csökkentik a tabletták hatékonyságát.

Magas K-vitamin tartalmú ételek: karfiol, kelbimbó, káposzta, máj, tojás, spenót, paradicsom, paprika, brokkoli.

Általános szabály, hogy bár ehet a beteg ilyen ételeket, ám arra ügyeljen, hogy minden nap közel azonos mennyiséget fogyasszon belőlük!

Fogamzásgátló tabletta és orbáncfű

Az orbáncfű egy olyan gyógynövény, melyet gyakran ajánlanak enyhébb depresszió esetén. A legtöbben úgy vélik, ártalmatlan, ám a gyógyszerészek figyelmeztetnek arra, hogy nem árt óvatosnak lenni vele, mivel felgyorsíthatja a fogamzásgátló tabletta lebomlását.

- Mindkettő ugyanazon az enzimen „dolgozik” és ez felgyorsíthatja ennek a munkáját, sebességét. Ezért a fogamzásgátló tabletta koncentrációja a szervezetben ekkor csökkenhet – hívja fel a figyelmet Dr. Dipa Kamdar, gyógyszerész.

Az orbáncfű ráadásul kölcsönhatásba léphet bizonyos antidepresszánsokkal is (a szelektív szerotonin újrafelvétel-gátlókkal, SSRI), így megnövelheti azok mellékhatásainak fellépését - ezért a kezelés során inkább kerülni kell alkalmazását.

Antibiotikumok és alkohol

Bár egyik gyógyszer alkalmazása esetén sem szabad alkoholt fogyasztani, ám bizonyos antibiotikumok (pl. metronidazol) szedésekor erre még inkább ügyelni kell!

- Ez azért fontos, mert a metronidazol reakcióba léphet az alkohollal és számos mellékhatást okozhat. Ezek közé tartozik a rosszullét, a gyomorfájdalom, a hőhullámok, a heves szívverés és a fejfájás – figyelmeztet Dr. Hannbeck.

Antibiotikumok és kalcium

Antibiotikum szedése esetén (pl. doxiciklin) a kalciumot tartalmazó étrend-kiegészítőkkel és a magas kalciumtartalmú ételekkel/italokkal is vigyázni kell.

A kalcium ugyanis csökkentheti a tetraciklinek nevű antibiotikumok osztályába tartozó készítmények hatását azáltal, hogy befolyásolhatja azok felszívódását a szervezetben.

Mivel ez a kölcsönhatás a gyomorban történik, elegendő, ha egy órát vár a kettő alkalmazása között, így nem kell lemondania az antibiotikum-kúra alatt az ízletes tejtermékekről.

Alkohol és antihisztaminok

Bizonyos antihisztaminok (pl. a klórfenamin, difenhidramin, hidroxizin) álmosságot okozhatnak, és ha alkohollal keveri, azzal jelentősen fokozhatja a tüneteket. Ez pedig nem csak a hangulatára nyomhatja rá a bélyeget, de így megnő különböző balesetek esélye is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezeket a gyógyszereket ne szedje együtt, kölcsönhatásba léphetnek

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!





EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

gyógyszerterápia

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához