Az elhízás gyermekkorban kezdődő krónikus betegség - így segíthetünk a túlsúlyos gyerekeken!
Az ország minden vármegyéjében van már olyan gyermekorvos, aki komplex segítséget nyújthat az elhízott gyermekek életmódváltásához.
Becslések szerint minden negyedik gyermek túlsúlyos Magyarországon. Gyermekkorban az esetek 2-5 százalékában áll csak valamilyen betegség az elhízás hátterében, 95-98 százalékban a genetikai adottság és az életmód az, ami a túlsúly kialakulásáért felelős.
Gyermekorvosok az elhízás ellen
25 gyermekorvos végezte el a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Életmód ambulanciája által kidolgozott képzést. A Richter Anna Díj támogatásával megvalósuló program mellett hamarosan a könyvesboltokba kerül az ambulancia szakemberei által kidolgozott, gyermekeknek szánt önsegítő könyv, a Túl súlyos füzet is.
„A legnagyobb sikerünk az elmúlt két évből az volt, hogy egy kiskamasz fiú életében először ötöst kapott magatartásból, szerepelhetett az iskolai ünnepségen és bejutott abba a középiskolába, amibe szeretett volna” – mesélte dr. Gács Zsófia endokrinológus, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Életmód ambulanciája vezetője a semmelweis.hu-nak.
A túlsúlyos gyermekek életmódváltási nehézségeinek komplexitására példa ez a fiú, aki 130 kilogrammos súllyal jelentkezett az ambulancián. A kivizsgálás során magas vérnyomást és inzulinrezisztenciát állapítottak meg nála. Emellett kiderült, hogy sok konfliktusa volt az osztálytársaival, ami a jegyein is meglátszott. Bár a kezelés első három hónapjában a súlya nem változott lényegesen, a pszichológiai támogatás és az önértékelésének javulása révén egyre kevésbé zaklatták osztálytársai, megszűntek a verekedések és összeütközések, és ötöst kapott magatartásból. Ez olyan megerősítést és lendületet adott neki az életmódváltás folytatásához, hogy végül egy év alatt tíz kilogrammot fogyott, és megszűntek a vérnyomás- és inzulinproblémái – idézte fel a szakorvos. Hozzátette, hogy az általa vezetett programban a magatartásjegyekkel kapcsolatos sikerélmény éppoly fontos, mint a gyerek anyagcseréjének alakulása.
"Az elhízás olyan, gyermekkorban kezdődő krónikus betegség, amit mi meggyógyítani nem tudunk, csak lehetőség szerint minél jobban végigkísérni a gyermekkor alatt, aztán átadni a pácienst a felnőtt ellátásnak. Tudatosítanunk kell magukban, hogy erre nincs két-három olyan jó tanács, amitől megoldódna, viszont tanulható az a szemlélet, azok a mondatok, amivel a lehető legjobban tudjuk kísérni és az életmódváltásban támogatni a családot azért, hogy a gyermek egészséges legyen" – hívta fel a figyelmet dr. Gács Zsófia.
Nem elhízni könnyebb, mint lefogyni
Az Életmód ambulancia kifejezetten azért jött létre két éve, hogy az életmódváltásban komplex ellátással és a hazai egészségügyben új szemlélettel segítse a gyermekek egészségének helyreállítását. Az elmúlt időszak tapasztalatait a hazai viszonyok között kipróbált életmódváltást támogató módszertanról pedig a Házi Gyermekorvosok Egyesületével közös képzésen – melynek megvalósításához a Richter Anna Díj támogatását is elnyerték – június 15-én további 25, az alapellátásban résztvevő gyermekorvosnak is továbbadták. Az Obesitás prevenció: nem elhízni könnyebb, mint lefogyni elnevezésű projekt révén most már minden vármegyében van olyan gyermekorvos, aki elvégezte a képzést és a későbbiekben átadhatja a tanultakat a kollégáinak.
"Fontos, hogy orvosként ne akarjuk a saját testeszményünket rávetíteni a páciensre, hanem csak a gyermek egészségére koncentráljunk, és elérendő célként olyan testarány-változtatást tűzzünk ki, ami például a magas vérnyomását vagy a cukoranyagcsere-zavarát segít leküzdeni" – hangsúlyozta dr. Gács Zsófia.
Mint mondta, fontos különbség a gyermek- és a felnőttkor között, hogy amíg felnőttkorban ahhoz, hogy az egészségügyi mutatókat javítani tudjuk, valószínűleg mindenképp csökkenteni kell a súlyt, addig gyerekkorban, a növekedéssel javuló testarány változás miatt nem feltétlenül muszáj az összes „plusz” súlytól megszabadulnia ahhoz a gyereknek, hogy hosszútávon egészséges legyen.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!