"Fűben-fában orvosság:"- a grépfrút
Kicsit keserű, kicsit savanyú és nem is a mienk... Természettudósok vitáznak eredetéről. Lehet, hogy ebbe savanyodott bele a grépfrút. Mindenesetre azért köszöni szépen, jól van.
Igen népes családba tartozik a grépfrút. Száznál is több fajtaváltozata van. A szubtrópusi, trópusi és mediterrán éghajlatot kedveli, így nálunk csak tikkasztó nyári hőségben érezné jól magát a Margitsziget kellős közepén. Hazánkban csakis fagymentes helyen nevelhető, szóval esélytelen, hogy áttelel a pincében.
Savanyú nedű
A frissen facsart grépfrútlé nagyon fontos, jól hasznosuló, természetes C-vitaminforrás. Erősíti a szervezet védekezőképességét. Csökkenti a vérnyomást, a koleszterin- és inzulinszintet. Kiváló antioxidáns.
Hogyan fogyasszam?
Mielőtt felütné a fejét valamilyen járvány, érdemes a napot egy pohár frissen facsart grépfrútlével kezdeni, így felkészíthetjük szervezetünket a kórokozók támadásaival szemben. Légzőszervi betegségek esetén gyorsítja a betegségek lefolyását, ha mindennap 1-2 dl friss grépfrútevelet iszunk.
A friss lé étkezések előtti fogyasztása elősegíti a fogyást. Már az 1930-as évektől alkalmazzák a grépfrútlédiétát. Pocakosok figyelem: napi 1-2 pohár gyümölcslé csökkenti a hasi elhízást! Feljebb olvasható, hogy csökkenti az inzulinszintet. Az inzulinszint csökkentésével serkenthető a fogyás. A magas inzulinszint sajnos fokozza az elhízás és a szív-, érrendszeri betegségek kockázatát.
Ne köpd ki!
Nem csak a gyümölcslé, hanem a grépfrút magja is értékes hatóanyagokat tartalmaz, mint például bioflavonidokat, ezek erős antioxidánsok (sejtvédők), melyek fokozzák a C-vitamin hatását, illetve gátolják annak bomlását.
Az öregedést senki sem kerülheti el, de a grépfrútmag kivonatának fogyasztásával lassítható a kóros elváltozások kialakulása. Trombózisgátló, értágító hatású és csökkenti az érelmeszesedést.
Betegségek ellen kiváló. Több, mint 800 baktérium- és vírustörzs, 100 gombafaj és egysejtű élősködő növekedését, szaporodását gátolja, úgy, hogy mindeközben a fiziológiás baktériumflórákat nem károsítja. Jó eredménnyel alkalmazható hasmenés, candidafajok (bélgombásodás) húgyúti gyulladások és hüvelygyulladás ellen.
A citrus-bioflavonidok rákellenes védőanyagok, gátolják a rákos sejtek keletkezését, szaporodását és az áttétképződést.
Nem csak a belsőnknek jó!
Grépfrútmag kivonatú ecsetelővel a szemölcsöt, a herpeszt, a bőrkiütéseket és különféle gombás fertőzéseket enyhítenek. Fogszuvasodás, fogkő és szájüregi gyulladások kezelésére öblögetőként használják. Korpás, vagy túlzottan zsíros haj esetén 1-2 csepp grépfrútmagkivonat aranyat érhet a samponba.
Biofertőtlenítő
Egyes amerikai klinikákon grépfrútmag-kivonattal fertőtlenítenek padlót, ágyneműket és orvosi műszereket. Az ivóvíz minősége is javítható vele. A grépfrútmag anyagai gyorsan és káros melléktermékek nélkül bomlanak le, így nem károsítják a környezetet sem.
Grépfrút - és a gyógyszerek (a szerkesztő kommentárja)
Orvosi körökben közismert, ezért is ejtsünk róla néhány szót, hogy a grépfrút(lé) módosíthatja egyes gyógyszerek vérszintjét, ezáltal hatásait. Ennek lényege, hogy a grépfrútban lévő egyes vegyületek (furanokumarinok) az ún. CYP3A4-enzim gátlószerei, mely azt eredményezi, hogy az együttadott gyógyszerek hatásai, akár veszélyes mértékben is megnőhetnek. A gyógyszerekhez mellékelt betegtájékoztató erre mindig utal - tessék elolvasni! (Dr. Székely Gábor)
Az eredeti cikk itt olvasható:
Szerző: barituka