Filléres takarítási trükk: ezért érdemes bizonyos időközönként alkoholt permetezni a matracra
10 háztartási takarítási trükk alkohollal.
Az alkoholos bedörzsölés az egyik legnagyobb higiéniai innováció, amit az ember felfedezett - túl a megszokott dolgokon az alkoholos kezeslének számos hétköznapi haszna is van - mi most 10 módszert sorolunk fel.
A tömény szesz nem kell, hogy ámulatba ejtsen, ha fertőtlenítésről van szó
A pandémia kapcsán, amikor mindenki mindent fertőtleníteni igyekezett, megtanulhattuk, hogy a vírusok ellen az egyik leghatásosabb szer a 70 %-os töménységű alkohol. Felületfertőtlenítésre, kézfertőtlenítésre egyaránt tökéletes. A 70 %-os töménységű alkohol, a fertőtlenítő csodaszer nem más, mint 70 % etanol 30 % vízzel keverve.
Akik járatosabbak alkohol-témában, tudják, hogy 96 %-os alkohol is létezik. ó tudni, hogy a 70 %-os alkoholnak a legerősebb a fertőtlenítő hatása, az annál kisebb vagy annál nagyobb koncentrációk kevésbé hatásosak. Vagyis, a 96 %-os alkohol sem fertőtlenít jobban, mint a 70 %-os.
A patikai alkoholok felhasználásáról itt tudhat meg többet:
Mire (nem) jó a patikai alkohol és a kékszesz? A szakgyógyszerész válaszol >>
1. Ékszertisztítás
Ha ékszerei már nem csillognak olyan fényesen, mint régen, merítse bele őket néhány percre alkoholfürdőbe. Ez eltávolítja a szennyeződéseket és a szennyeződéseket, és visszaadja a csillogásukat. Miután kivette az alkoholból, egyszerűen törölje le az ékszereket egy ronggyal, és ugyanolyan ragyogóak lesznek, mint újkorukban.
2. Kéznyomok, ujjlenyomatok letörlése
Nehéz megakadályozni, hogy az egykor fényes hűtőszekrény, rozsdamentes acéleszköz tele legyen kéznyomokkal, foltokkal, de könnyen megszabadulhat tőlük: egyszerűen csak kenjen egy kis alkoholt egy tiszta törlőkendőre, és törölje át a hűtőszekrény ajtaját, vagy akár a belsejét is. Tökéletsen eltávolítja az ujjlenyomatokat a készülékről, így az ismét vadonatújnak tűnhet.
3. Cipőtágítás
Ha gondot okoz a szűk cipő, fújjon a cipő külső és belső oldalára egy kis alkoholt, vegye fel egy vastagabb zoknival a lábára, és viselje, lépkedjen benne pár órát a ház körül. Gyorsíthat a folyamaton, ha hajszárítóval 20-30 másodpercig ráfúj azokra a részekre, ahol túl szűknek érzi. Nem kell a legmelegebb hőfokot használnia, sőt, azt inkább kifejezetten kerülje, mivel megégetheti a bőrt - elég a közepes fokozat. Az alkohol segít kinyújtani pár millimétéret az anyagon, és sokkal kényelmesebben viselheti majd újra a lábbeliket. A tágítás után cipőápolóval kenje át a lábbelit!
4. Viszlát, muslicák, gyümölcslegyek
Tekintse magát szerencsésnek, ha még soha nem volt dolga muslicákkal. Ha azonban mégis, akkor tisztában van vele, hogy milyen bosszantóak tudnak lenni.Lecsaphatatlanok, lefújhatatlanok, egész egyszerűen eltűntethetetlenek, sőt egyenesen úgy tűnik, mint ha a levegőből születnének. Vonzódnak a nedvességhez, ott teremnek a felszelt gyümölcsökön, s annál nagyobb számban fordulnak elő, minél melegebb, párásabb a levegő a lakásban. Bár nehéz őket megfékezni, alkohollal hatékonyan elpusztíthatók. Ha gyümölcslegyeket talál az otthonában, fújja be a területet dörzsölő alkohollal, hogy megszabaduljon tőlük. Ez nemcsak az épp ott legyeskedő muslicákat pusztítja el, de a jövőben távol is tartja őket az otthonától.
Ha ezzel megvan, jöhet a fillérekből, házilag készített rovarcsapdák!
- Almaecet + pohár+ folpak + befőttes gumi
- Ecet + túlérett gyümölcs + papírtölcsér+túlérett gyümölcs
- Üvegtálka + ecet + mosogatószer
- Egy majdnem üres boros vagy sörösüveg
5. A legjobb gránit tisztítószer
Ne költsön több pénzt drága tisztítószerekre, ha gránit pultja van a könyhában. Mivel az alkohol nem csiszoló hatású és nem tartalmaz további vegyi anyagokat, a vízzel és aromás olajokkal kevert alkohol kiváló tisztítószer a gránitfelületek számára is, ráadásul gyorsan elvégzi a feladatát. A házi készítésű oldatot akár szórófejes flakonban is tárolhatja, hogy könnyebb legyen a használata.
6. Ragadós cimkék eltávolítása
Volt már gondja azzal, hogy eltávolítsa az árcédulákat vagy címkéket az éppen megvásárolt termékekről? Míg egyesek nagyon könnyen lejönnek, másokat lehetetlennek tűnik eltávolítani, bármennyire is próbálkozik. Szerencsére alkohollal gyorsan és hatékonyan eltávolíthatók. Fogjon egy rongyot, mártsa egy kis alkoholba, és áztassa át a segítségéve a matricát. Miután a matrica időre átitatódott, készen áll az eltávolításra, és akár az ujjával, akár egy nedves ruhával könnyen letörölheti a helyéről.
7. Sminkeszközök tisztítása
Mikor tisztította meg utoljára alaposan a sminkeszközeit, ecseteit? Ha nem mostanában, valószínűleg épp itt a legfőbb ideje - csak pár perc és egy kis alkohol kell hozzá. A sminkeléshez használt eszközök gyakorlatilag minden nap érintkeznek a bőrünkkel, ezért fontos, hogy minél gyakrabban megtisztítsuk őket. A drága sminktisztítók helyett egyszerűen szedje össze az ecseteit, és áztassa őket fél órára alkoholba, majd öblítse le őket alaposan egy kevés szappannal és vízzel, és tegye félre őket, hogy természetes módon megszáradjanak.
8. Rugalmas jégakku
Mivel az alkohol nem fagy meg, egy rész alkoholból és két rész vízből készíthet flexibilis jégakkut otthonra - egy ilyen mix-szel könnyen körbetekerheti majd a fájdalmas testrészt, ha szükség van rá. Öntse ezt a keveréket egy zip-zap tasakba, és már mehet is be a hűtőbe. Használhatja majd sportsérüléseknél, húzódásoknál, vagy ételek hidegen tartásához is!
9. Megszabadít az ágyneműben tanyázó élősködőktől
Az utolsó dolog, amit bárki szeretne, hogy ágyi poloskák vagy poratkák legyenek a matracában. Egyrészt, undorító arra gondolni, hogy poloska halmazokon alszunk esténkánt, másrészt, ha már megtelepedtek az ágyban vannak, rajtunk élősködnek, csapnek, marnak, és nagyn nehéz megszabadulni tőlük. Ahhoz, hogy ezt elkerülje, nem kell felgyújtania a matracát, vagy kidobnia az ablakon, egyszerűen itassa át a matracát alkohollal (áttörölheti az egész ágyat, ágyrácsát is). Hagyja természetes módon megszáradni, majd alaposan porszívózza át, hogy eltávolítsa a feltehetően elpusztult kártevőket.
10. Párakötés, dunsztkötés
A dunsztkötés nem más, mint vízhatlan vászonnal betakart borogatás. Heveny, lobos folyamatoknál alkalmazzák a folyamat lezajlásának meggyorsítására és a felszívódás elősegítésére. A hatása sokkal mélyebbre terjedő, mint a közönséges borogatásé: a párakötés alatt vérbőség és ödéma alakul ki, fellazul a hámréteg, így az alkalmazott hatóanyag mélyebbre jut. A fájdalom csillapítására borogató folyadékként - különösen gennyes beszűrődéseknél (flegmone, furunkulus, karbunkulus) - legcélszerűbb az alkoholos oldat használata (1 evőkanálnyi 1 liter vízbe).
A dunsztkötés előtt a bőrt vazelinnel, vagy zsíros krémmel kell bekenni, ami megóvja a felső réteget a felázástól, erre kerül a hatóanyaggal átitatott gézréteg, majd az azon minden irányban túllógó, víz számára átjárhatatlan réteg, például celofán vagy fólia. Ez a pára és a hő izolálása miatt fontos, ami segít az ödéma kialakulásában, a hámréteg fellazításában, valamint a hatóanyag mélyebbre jutásában. A kötést naponta kell váltani.
Olvasta már?
- Büdös mosogatószivacs - ez okozza a szagot
- Leesett egy falat étel a földre, ezen múlik, hogy meg lehet-e enni
- Mire jó a szódabikarbóna? Így használja, hogy értelme is legyen – tanácsolja a gyógyszerész
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!