Fekete csokoládé-tabletta, és a szívvédő hatás
A fekete csokoládé tápanyagaival teli tabletta nagy léptékű tesztje kezdődött el az Egyesült Államokban. Azt vizsgálják, hogy a kakaó flavonoidjai segítenek-e megelőzni a szívrohamot és az agyvérzést, ahogy azt korábbi kisebb tanulmányok alapján vélik.
A pirulákban olyan sok a tápanyag, hogy rengeteg szelet csokoládét kellene megennie annak, aki a kutatásban tesztelt mennyiséghez kívánna jutni. Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet
(NIH) és egy nagy élelmiszer-ipari konszern finanszírozta vizsgálatban mintegy 18 ezer férfi és nő vesz részt.
"Azért esznek az emberek csokoládét, mert szeretik, nem azért, mert használ az egészségüknek. Most azt kutatjuk, valóban vannak-e kedvező hatásai a közkedvelt édességnek, ha nincs benne se cukor, se zsiradék" - magyarázta JoAnn Manson, a Harvard Egyetemmel együttműködő bostoni Bringham és Női Kórház munkatársa, a kutatás vezetője.
Ez a kutatás lesz az első nagyszabású vizsgálat, amely a kakaó flavonoidjaival - a növényvilágban előforduló, gyógyhatású vegyületekkel - foglalkozik. Korábban ezekről az anyagokról kisebb tanulmányok kimutatták, hogy javítottak a vérnyomáson, a koleszterinszinten, a szervezet inzulin-felhasználásán és - többek között - az artériák állapotán is.
A Mars konszern szabadalmaztatott egy eljárást, amellyel a kakaóból nagy koncentrációban lehet a flavonoidokat kivonni és kapszulába helyezni. A gyártók adnak el kakaókapszulát, azok azonban kevesebb aktív összetevőt tartalmaznak, mint amilyeneket a most folyó kutatásban tesztelnek. A bolti édességekben ennél is sokkal kevesebb fordul elő belőlük, mert a feldolgozás nagy részüket elpusztítja - hangsúlyozta Manson.
A résztvevők egy része placebót, másik csoportjuk napi két kakaótablettát fog kapni négy éven keresztül. Sem ők, sem a kutatók nem fogják tudni, ki mit szed. A flavonoid-kapszulák ízetlenek - tette hozzá Manson, aki maga is megkóstolta azokat.