Ezeket látta már?

Ezért fájdulhat meg a feje akkor, ha keveset iszik

fejfájás keveset iszik miért

A dehidratáció gyakran fejfájásban is megnyilvánul – de vajon tudja, hogy pontosan miért és hogy mit lehet ellene tenni?

Sokaknak lehet ismerős az, hogy megfájdul a fejük akkor, ha kevés folyadékot fogyasztanak a nap folyamán. Ilyenkor a panasz általában elmúlik nem sokkal azután, hogy iszik egy nagy pohár vizet – de a legrosszabb esetben is egy kevés fájdalomcsillapító bevétele után javul a helyzet.

A fejfájás gyakran már egészen enyhe dehidratáció esetén is előfordulhat, és a kiszáradás egyéb tüneteivel együtt jelentkezik. Így felléphet mellette enyhébb szédülés, szájszárazság, koncentrációs nehézség is. De vajon mi okozza ekkor azt, hogy hasogatni kezd a fejünk?

Mi az a dehidratáció?

Az emberi test több mint 60%-a víz – jelen van a vérben, a szervekben, a lágyszövetekben, sőt, még a csontokban is. A nap folyamán az izzadással és vizelettel folyadékot, és ezzel együtt elektrolitokat is vesztünk (ezek olyan ásványi anyagok, amelyek hozzájárulnak a szervezet megfelelő működéséhez).

Kiszáradásról, azaz dehidratációról akkor beszélünk, ha a szervezetből távozó folyadék mennyisége meghaladja a bevitt folyadék mennyiségét. Ez igen veszélyes, hiszen ha nem iszunk eleget (vagy, ha nem pótoljuk még máshogy a folyadékot), akkor a szervezet nem képes megfelelően működni. A dehidratáció éppen ezért súlyos esetben végzetes is lehet.

Miért fájdul meg ekkor a fejünk?

Annak pontos oka, hogy miért lép fel ekkor sokaknál fejfájás, egyelőre nem ismert. Az agynak ugyanis nincsenek fájdalomreceptorai. A panaszt feltehetően az agyhártyában található fájdalomreceptorok váltják ki.

Kiszáradás esetén az agy – a test más szöveteivel együtt – összezsugorodik. Ekkor az agy elhúzódik a koponyától, így az nyomást gyakorol az ott lévő idegekre, mely fájdalmat okozhat. (Éppen ezért szokott a legtöbbször elmúlni a panasz, miután iszik – az agy ekkor ismét felduzzad a korábbi méretére, így a fájdalom alábbhagy).

A dehidratáció emellett a keringő vér mennyiségének csökkenéséhez is vezethet, mivel a vér fő alkotóeleme a víz. Ez mérsékli a vérnyomást, valamint az agy véráramlását. Ez pedig oxigén- és tápanyaghiányhoz vezethet az agyban, ami fejfájást válthat ki.

A problémát csak tetézi az, hogy ekkor felborul az elektrolit-egyensúly, különösen a nátrium-szint, ami szintén megváltozhat dehidratáció esetén. Az elektrolitok fontos szerepet játszanak az ideg- és izomszövetek normális működésében, így annak zavarai izomgörcsöket és fejfájást okozhatnak.

Milyen fejfájást tapasztalhat ilyenkor?

Vannak, akik sokkal hajlamosabbak a dehidratációval összefüggő fejfájásra, mint mások. Azok, akik tapasztalják, igen változatosan írják le. Előfordulhat, hogy valaki az egész fejében érzi, mások inkább elöl vagy hátul. Sőt, ritkábban lehet egyoldalú is, akár a migrénnél. A fejfájdalom általában súlyosbodik, ha az illető előrehajtja a fejét, vagy más, különböző fejmozdulatokat végez.

Így kezelje a dehidratáció okozta fejfájást

  • növelje a folyadékbevitelt
  • szopogasson jégkockákat
  • fogyasszon elektrolit italokat
  • kerülje az alkoholt és a koffeint
  • vegyen be fájdalomcsillapítót (a dehidratáció súlyosbíthatja pl. a migrént és provokálhatja is).

Összegezve

  • A dehidratáció gyakran okoz fejfájást.
  • Az emberi test több mint 60%-a víz, és ha nem iszunk eleget, akkor a szervezet nem képes megfelelően működni.
  • Az agy összezsugorodik dehidratáció esetén, ami fájdalmat okozhat az agyban.
  • A keringő vér mennyiségének csökkenése dehidratáció esetén oxigén- és tápanyaghiányhoz vezethet az agyban, ami fejfájást válthat ki.
  • Az elektrolitok fontos szerepet játszanak a dehidratációval összefüggő fejfájásban.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Dehidratáció: amikor szomjas, már késő! Erre figyeljen a melegben!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

tenziós fejfájás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához