Ez a legegyszerűbb módszer az alkoholfogyasztás csökkentésére - hatékonyabb, mint bármi
Működni fog - ígérik a kutatók, akik két módszer kombinálását javasolják.
A kutatók hatékony módszert találtak arra, hogy rávegyék az embereket a kevesebb alkoholfogyasztásra: rávilágítottak az italozással járó rákos megbetegedés kockázataira és mindezt az elfogyasztott italok tudatos számontartásával párosították – vette észre a ScienceAlert cikkét a hvg.hu.
„Miért csökkentsük” és a „hogyan csökkentsük”
E két üzeneteknek a különleges kombinációja hasznos lehet a lakosság egészségtudatosságának előmozdításában – írta a 2021-es tanulmányt készítő csapat.
A túl sok ivás persze nem csak rákhoz vezethez:
a túlzásba vitt alkoholfogyasztás egy sor problémával jár, többek között
- korai halálozással,
- szívbetegségekkel,
- emésztési problémákkal
- és a demencia megnövekedett kockázatával.
„A vizsgálat során azt találtuk, hogy az alkoholról és a rákról szóló információk párosítása egy konkrét gyakorlati intézkedéssel – az italok számolásával – azt eredményezte, hogy a fogyasztók csökkentették a bevitt alkohol mennyiségét” – mondta Simone Pettigrew közgazdász és pszichológus, a George Institute for Global Health munkatársa.
A tanulmányhoz három felmérést készítettek:
- Az elsőt 7995 ember töltötte ki,
- közülük 4588-an három héttel később a másodikat,
- az utolsó felmérést pedig három héttel később 2687-en fejezték be.
A résztvevőket különböző csoportokra osztották, majd különböző reklámokat és üzeneteket mutattak nekik az ivással kapcsolatban.
A kontrollcsoporthoz mérten egy tesztcsoport módszere emelkedett ki szignifikánsan:
amelyik tévéreklámot látott az italfogyasztás és a rák kapcsolatáról, kiegészülve azzal a javaslattal, hogy számolják az este során elfogyasztott italokat.
Ez volt az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy az emberek megpróbálják csökkenteni az alkoholbevitelüket. Mindez a gyakorlatban is meglátszott: a hat hét alatt ez a módszer volt az egyetlen, ami tényleges csökkenést idézett elő az alkoholfogyasztásban.
Más módszerek rosszabb eredménnyel jártak
Más megközelítések – például az emberek ösztönzése arra, hogy döntsék el előre, mennyit fognak inni, és tartsák is be azt – szintén arra ösztönözték az önkéntesek egy részét, hogy megpróbálják csökkenteni a fogyasztást, de a kutatás eredményei alapján sokkal hatékonyabbnak bizonyult a fenti módszer.
„Sokan nem tudják, hogy az alkohol rákkeltő” – mondta Pettigrew. „Ez fontos információ, amit az alkoholfogyasztóknak tudniuk kell. Ám az, hogy elmondjuk az embereknek, hogy az alkohol rákot okoz, csak a megoldás egyik része – meg kell mutatnunk nekik azt is, hogyan tegyenek lépéseket a kockázatcsökkentés érdekében”.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint az alkoholfogyasztás világszerte az idő előtti halálesetek 7 százalékáért tehető felelőssé, és a probléma kezelésének egyik módja, hogy az alkoholfogyasztók még inkább tisztában legyenek az egészségügyi kockázatokkal.
A Világszervezet egyik nemrég készült felmérése szerint a magyar lakosságnak a 20 százaléka iszik túlzottan, akár visszaélésszerűen alkoholt. Közülük nem mindegyik függő, mindenesetre sokan többet isznak annál, mint ami lelkileg, fizikailag egészséges lenne.
Olvasta már?
- Mennyi alkohol károsítja a májat? Jóval kevesebb, mint gondolná
- Ezeknek a gyógyszereknek a hatását erősítheti fel az alkohol
- Túl sok alkohol: így hathat a férfiakra
- Milyen gyógyszerek mellett tilos az alkohol?
- Mire (nem) jó a patikai alkohol és a kékszesz? A szakgyógyszerész válaszol
- Túl sok alkohol: ennyivel növelheti meg a rák esélyét
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!