4 étel, ital, amivel vigyázzon, mert megzavarhatja a hormonokat ha pajzsmirgybeteg
Bizonyos ételek, italok kihathatnak a hormonháztartásunkra, ezért ha például pajzsmirigybetegségünk van, érdemes őket kerülni.
Köztudott, hogy az étkezésünk nagyban befolyásolja az egészségi állapotunkat, szervezetünk működését, sőt, még a hangulatunkat is. Szabó Lucia, a Budai Endokrinközpont dietetikusa elmondta, vajon miket érdemes inkább csak mértékkel magunkhoz venni.
A hormonháztartást befolyásoló tényezők
Bizonyos hormonok túl kevés, illetve túl nagy mennyisége igen kellemetlen tüneteket és betegségeket is okozhatnak (pl. IR, PCOS, pajzsmirigyzavarok). Számos oka van annak, hogy hormonális egyensúly felborul, de a fő bűnös leggyakrabban az életmódunk. A testmozgás vagy a nyugodt, pihentető alvás hiánya mellett az elfogyasztott ételek nagyban befolyásolják endokrin rendszerünket, így érdemes tudni, mely ételek azok, melyek megzavarhatják ezt a kényes hormonális egyensúlyt.
1. Szója
Bár a szójabab igen magas fehérjetartalmú alapanyag, a hormonális zavarral rendelkezők körültekintően bánjanak vele. A szója ugyanis egy fitoösztrogén nevű anyagot tartalmaz, amely ösztrogénként működik a szervezetben. Ösztrogéndominanciával rendelkezők, illetve pajzsmirigybetegek csökkentsék az elfogyasztott mennyiséget, vagy kerüljék a fogyasztását.
2. Kávé
Bizonyos mennyiségben a kávé (koffein) jótékony hatással bír, ráadásul segít megbirkózni a fáradt reggelekkel. Ám ha valaki túl sokat fogyaszt belőle, az megnöveli a kortizol szintjét, ami egyfajta stressz hormon. Ha túl sokáig túl sok kortizolt állít elő a mellékvese, úgy az előbb-utóbb kimerül és mellékvese fáradtság lép fel. Érdemes figyelembe venni a szervezet cirkadiánritmusát is. A reggeli órákban eleve magas a szervezet kortizol szintje, hiszen ébreszti magát a szervezet, így a kávézást érdemes későbbre tenni, körülbelül 10-11 órára, amikor csökkenni kezd a kortizol mértéke, és mi is fáradtabbnak érezzük magunkat. "Napi 400 mg koffein még biztonságosan fogyasztható az USDA ajánlása szerint" - mondja Szabó Lucia, a Budai Endokrinközpont dietetikusa.
3. Goitrogén növények
A goitrogén anyagok azok, amelyek nagy mennyiségben befolyásolják (általában gátolják) a pajzsmirigy egészséges működését. Ide tartoznak az úgynevezett keresztesvirágú zöldségek: brokkoli, karfiol, kelbimbó, káposztafélék…stb. Pajzsmirigy-alulműködés esetén ezen zöldségek fogyasztását csökkenteni kell. Heti 1-2 adag, fedő nélkül főzött karfiol, brokkoli fogyasztható pajzsmirigy-alulműködés esetén.
4. Alkohol
Az alkohol megzavarja az inzulin átlagos termelését, és károsítja a nemi hormonokat termelődését. Csökkenti a tesztoszteron termelést a férfiaknál és megzavarhatja a menstruációs ciklust a nőknél, ráadásul káros hatással van a stresszhormonok szintjére is. Kezdetben az alkohol fokozza a jó kedvet, mivel növeli a szerotonin szintjét, de utána gyorsan mélyre zuhan. Az ilyen italok befolyásolják a hipotalamuszt és az agyalapi mirigyet, melyek igen fontos hormontermelő területek.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!