6 étel, mely mégsem olyan egészséges, mint azt hiszi
Vannak ételek, melyeket a legtöbben egészségesnek gondolnak, ám akár nagy károkat is okozhatnak.
Azt mindenki tudja, hogy a gyümölcsök és a zöldségek egészségesek. Ám onnantól már igen nagy a zűrzavar – főleg az előre csomagolt ételek esetén.
Mindez főleg az olyan állításokból fakad, mint pl. az alacsony cukortartalmú, növényi alapú, bio. Ezek bár egészséges élelmiszerekre utalnak, ám a dietetikusok felhívják arra a figyelmet, hogy nem árt velük vigyázni!
Ha jobban megnézi a címkéket, előfordulhat, hogy azt látja, hogy ezek az élelmiszerek nem tartalmaznak annyi tápanyagot, mint amire számítana, illetve tele vannak olyan összetevőkkel, amelyekről soha nem hallott, és amiket még csak kiejteni sem tud. Ez pedig arra utalhat, hogy ultra-feldolgozott ételről van szó -figyelmeztet Sherie Nelson dietetikus, az Elior North America igazgatója.
Kókuszolaj
A kókuszolaj bár igen jó hatással lehet a hajra és a bőrre, ám a közhiedelemmel ellentétben nem egészséges. Ugyanis magas a telített zsírsav tartalma, tehát hozzájárulhat a koleszterinszint emelkedéséhez, a plakkok kialakulásához és így megnövelheti a szívbetegségek kockázatát. Az olíva-, repce- és avokádóolaj lényegesen jobb választás , mivel többnyire telítetlen zsírokból készülnek.
Növényi alapú húspótlók
A kevesebb hús fogyasztása jót tesz mind a környezetnek, mind az egészségnek, ám érdemes megemlíteni, hogy a növényi alapú húspótlók sajnos sok esetben felesleges cukrot, sót és zsírt tartalmaznak, ráadásul többségük az ultra-feldolgozott élelmiszer kategóriába tartoznak.
Gyümölcslevek
A bolti gyümölcslevekkel is érdemes csínján bánni, mivel nem csak rengeteg cukrot, de egyéb adalékanyagokat is nagy mennyiségben a tartalmazhatnak. Éppen ezért lehetőleg inkább egész, rostban gazdag gyümölcsöt fogyasszon.
Egy pohár narancslé akár 8 gramm cukrot is tartalmazhat, az almalé pedig közel 10 grammot. (Ehhez érdemes tudni, hogy a férfiaknak napi cukorfogyasztása 36 grammnál nem lehet több, a nőknél pedig 25 grammnál). Ha gyümölcslevet szeretne inni, akkor a legalacsonyabb cukortartalmú és a legkevesebb összetevőt tartalmazó terméket válassza!
Puffasztott rizs
Bár valóban alig van benne kalória, ám valamivel nem számol sok ember: méghozzá azzal, hogy ezek a felfújt rizsszemek bizony gyorsan felszívódó szénhidrátok és igencsak megdobják a vércukor szintjét – ez pedig nem túl kedvező a zsírégetés szempontjából. Ráadásul, mivel alig van benne rost, így igen hamar meg is éhezhet utána. Bár nem azt mondjuk, hogy egyenesen káros és ne fogyassza fogyókúra esetén, ám arra ügyeljen, hogy csak mértékkel falatozza!
Bio nassolnivalók
A bio címkével ellátott nassolnivalókról sokan úgy gondolják, hogy támogatják a fogyást – ám ez nem mindig van így.
- Ezek a termékek gyakran ugyanolyan magas cukor-, egészségtelen zsír- és kalóriatartalmúak, mint a nem bio változatok. Ráadásul hiányozhatnak belőlük alapvető tápanyagok - mondja Amar Shere a Morristown Medical Center kardiológusa a Huffington Post-nak.
Granola szelet
A granola szeletek egészségesnek tekinthetők, mivel gabonával, magvakkal és szárított gyümölcsökkel készülnek, ám gyakran sok cukrot, telített zsírokat, valamint mesterséges aromákat és színezékeket tartalmaznak. Sőt, olykor a kalóriatartalmuk is meglepően magas. Ha mégis ilyet szeretne falatozni, válassza a legalacsonyabb a cukor és a legtöbb rostot tartalmazó terméket – ha jól megnézi, egészséges granola szeleteket is találni, csak keresni kell!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!