Túl érzékeny a gyomra a kávéhoz? Ez a plussz összetevő megoldhatja a problémát
A kávéérzékenység az általános emésztési egészségügyön és a koffeintolerancián túl számos tényezőtől függhet.
Ha ön egy igazi kávéimádó, akkor már egy puszta gondolat vagy egy illat is elég ahhoz, hogy feldobja a hangulatát. De míg vannak olyanok, akik gond nélkül tudnak bögréről bögrére kortyolgatni, a kávé sajnos egyeseknél testi problémákat okozhat - különösen, ha az emésztésről van szó.
Kedvezzen a gyomrának!
Ha rajong a kávéért, de az érzékeny a gyomra, akkor sem kell kihagynia a reggeli felüdülést. Egy csipetnyi szódabikarbóna hozzáadásával, WC-re szaladás nélkül, nyugodtan elkortyolgathatja a kávéját.
Így befolyásolja a kávé az emésztést
Ahogy Maddie Pasquariello, brooklyni dietetikus, az East Coast Health and Nutrition with Maddie alapítója elmondja, sok dolog történhet, amikor a kávé a szervezetbe kerül.
"Felgyorsíthatja az emésztést azáltal, hogy serkenti a gyomorsavtermelést, hashajtószerű hatást fejt ki, ami gyomorpanaszokat vagy hasmenést okozhat, ha érzékeny a gyomra" - mondja Pasquariello.
Sőt, hozzáteszi, hogy a túlzott mértékű kávéfogyasztás potenciálisan károsíthatja a vastagbél nyálkahártyáját, ami gyulladáshoz, súlyos esetben pedig akár gyomorfekélyhez is vezethet.
Mielőtt azonban lemondana a kávéról, azt gondolván, hogy egyenesen a kórházba juttatja, Pasquariello szerint az ilyen esetek viszonylag ritkák.
"A legtöbbünknek persze nem kell emiatt aggódnia, de ha Crohn-betegségben, IBS-ben vagy fekélyes vastagbélgyulladásban szenved, érdemes beszélni az orvosával vagy dietetikusával arról, hogy milyen típusú és mennyiségű kávé lehet a legjobb Önnek" - osztja meg a szakember.
Az FDA azt tanácsolja, hogy a napi koffeinbevitel 400 milligrammos felső határérték alatt maradjon, ami körülbelül négy-öt normál csésze kávénak felel meg. Csak megjegyzendő, hogy ez a mennyiség olyan egészséges felnőttekre vonatkozik, akik jól tűrik a kávét és a koffeint.
Ekkor adjon egy csipetnyi szódabikarbónát a kávéjába
Pasquariello megjegyzi továbbá, hogy a kávéérzékenység az általános emésztési egészségügyön és a koffeintolerancián túl számos tényezőtől függhet - többek között az étrendtől, a fogyasztás idejétől és a genetikától, de attól is, hogy maga a kávé mennyire savas.
"A kávé almasavat, citromsavat és ecetsavat tartalmaz (többek között), és ezek a vegyületek a kávébabokból szabadulnak fel, amikor lefőzzük őket Ez viszont megemelkedett gyomorsavszintet eredményez, ami gyomorpanaszokhoz és a reflux tüneteihez, például mellkasi fájdalomhoz és hányingerhez is vezethet. Ilyenkor jön jól a szódabikarbóna."
A kávé jótékony hatással lehet az emésztésre
"A kávé akkor is segíthet a dolgok előrehaladásában, ha székrekedést tapasztalsz" - teszi hozzá Pasquariello.
Lényegében az egész az alapvető kémiára vezethető vissza.
"A kávé enyhén savas, pH-ja öt körül van, ami hozzájárulhat a hányinger és a hasi diszkomfort érzéshez azoknál, akik érzékenyek rá" - mondja Pasquariello.
"Mivel a szódabikarbóna lúgos, pH-ja nyolc, segíthet a kávé általános pH-ját semlegesebb hetes szintre emelni, valamint általában véve segíthet a gyomorsav semlegesítésében."
Más szóval, a szódabikarbóna lehet a mentőöv, amire a reggeleknek és a gyomrának szüksége van, hogy a kávé számos előnyét élvezhesse, kellemetlenségek nélkül.
Ahogy Pasquariello megjegyzi, csészénként egy apró csipetnyi - gondoljunk csak egy negyed teáskanálnyira - is megteszi a hatását anélkül, hogy a kávé ízét veszélyeztetné.
A tejeskávé egészségesebb?
Szakmai körökben régóta ismert, hogy a kávéban jelentős kávésav és klorogénsav található, amelyek úgynevezett növényi polifenolok. Ezeknek szintén régóta kedvező egészségügyi hatásokat tulajdonítanak antioxidáns jellegüknél fogva.
Új kutatások kimutatták, hogy a kávésav és a klorogénsav egy része kémiai reakcióba lép fehérjékkel, és cisztein-konjugátumok keletkeznek belőlük. Ezt most a tejjel is kimutatták. (A kakaó esetében azonban ilyet nem észleltek).
Azt is kimutatták sejtkísérletekben, hogy a ciszteinnel képzett kávésav- és klorogénsav-vegyületek sokkal erősebben gátolták a gyulladások kialakulásában szerepet játszó immunsejteket, mint maga a kávésav és a klorogénsav."
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Meg fog lepődni! Ezek a kávé betegségmegelőző hatásai