Ilyen szoros kapcsolatban van az emésztőrendszerünk a lelkünkkel
Világszerte minden harmadik ember küzd lelki vagy funkcionális emésztőszervi betegségekkel.
A bél állapota és a lelkiállapot kölcsönösen befolyásolják egymást. Hatékony kezelésük különösen fontos az életminőség javítása érdekében.
Melyek a funkcionális emésztőszervi betegségek?
Funkcionális emésztőszervi betegségekről akkor beszélünk, ha tartós emésztőszervi panaszok szervi elváltozás nélkül jelentkeznek. Két fő csoportjuk van: az irritábilis bél szindróma, amelyet puffadás, hasi fájdalmak és székelési problémák jellemeznek, valamint a diszpepszia, amely gyomorégést, mellkasi és légúti panaszokat okoz. Ez utóbbit gyakran reflux-betegségnek nevezik, még akkor is, ha a gyomortükrözés nem mutat elváltozást - mondta dr. Pászthory Erzsébet gasztroenterológus, belgyógyász, háziorvos szakorvos, az Allergiaközpont munkatársa.
A leggyakoribb lelki betegségek
Ide tartozik a depresszió, amely enyhe formában rossz hangulatot, súlyosabb esetben csökkent önértékelést, indítékszegénységet és örömtelenséget okoz, károsítva a mindennapi életet és személyes kapcsolatokat. A szorongásos szindrómák közé tartozik a generalizált szorongás, különböző fóbiák, kényszerbetegségek és pánikbetegség. Nem meglepő, hogy a súlyos társadalmi egyenlőtlenséggel élő társadalmakban a lelki betegségek gyakorisága magasabb (Wilkinson és Pickett, 2009).
A funkcionális emésztőszervi betegségek és lelki betegségek együttes előfordulása
A statisztikai adatok szerint a funkcionális emésztőszervi betegek felénél lelki betegségek is kimutathatók, míg a lelki betegségben szenvedők körében minden harmadiknál van jelen funkcionális emésztőszervi betegség. Ez elgondolkodtató, és saját tapasztalataim is azt mutatják, hogy szinte minden IBS-ben vagy diszpepsziában szenvedő páciens küzd valamilyen lelki problémával is – mondja dr. Pászthory Erzsébet. A kiváltó okok közé tartozhat a múltban elszenvedett lelki trauma, tartós stressz és szorongás.A statisztika és a tapasztalat közti különbséget valószínűleg a sokszínű tünetek, a hosszú betegség-lefolyás és a diagnózist felállító szakember irányultsága magyarázza. A jelenség magyarázata a bél-agy tengely működésében rejlik.
A bél-agy tengely
A bél és az agy kétirányú kapcsolatban áll egymással a vegetatív idegek és a véráram révén, így a külvilág ingerei és a bél állapota kölcsönösen befolyásolják egymást. A kapcsolat találkozási pontja a limbikus rendszer, amely irányítja a testi és lelki alkalmazkodást, az érzelmeket, a hosszú távú emlékezetet, a motivációt, a szexualitást és a figyelmet. Ez a rendszer felelős a hormonrendszer agyi központjáért és szorosan kapcsolódik a vegetatív idegrendszerhez. A limbikus rendszer működése nem irányítható tudatosan, ezért reakcióink jelentős része (lelki és testi szinten egyaránt) nem uralható pusztán akarattal – nem „fejben dől el”.
Az összetett kezelés fontossága
Az emésztőrendszer és a lélek panaszai egymás tükörképei, ezért az emésztőszervi panaszok vizsgálata mellett a lelki problémák felismerése is nélkülözhetetlen a sikeres gyógyításhoz (Staudacher, Black, 2023). A funkcionális emésztőszervi betegségek kezelése összetett és személyre szabott, az alábbi alapvető összetevőkkel:
- Panaszok értelmezése: A testi-lelki tényezők megértése az első lépés a gyógyulás felé. A páciensek együttműködőbbek, ha közösen próbáljuk megfejteni a testi tünetek üzenetét.
- Étrend: Rostokban gazdag, tartósított és finomított élelmiszerekben szegény diéta. Az étel-napló vezetése segíthet azonosítani a panaszokat okozó ételeket.
- Életmód: Stresszkezelő technikák (relaxáció, meditáció, jóga) és rendszeres sport.
- Szakember segítsége: A páciensek először gasztroenterológushoz fordulnak, de dietetikus, pszichológus vagy pszichiáter bevonása is indokolt lehet.
- Gyógyszeres kezelés: Nem mindig szükséges. Tüneti szerek mellett indokolt lehet antidepresszánsok és szorongásoldók adása is.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!