Folyton elkóborol a cicája? Ezért fontos a mikrochip
Otthonától 50 kilométerre kóborolt el egy macska: több hónappal az eltűnése után találták meg, s a mikrochip segítségével be is azonosították.
Egy egri utcában nyávogott kétségbeesetten az arra járóknak az a fekete-fehér macska, amelyikről kiderült, otthonától 50 kilométerre kóborolt. Az állat koldulására pénteken felfigyelt egy helyi nő, aki észrevette azt is hogy sérült. Ez volt Cirmi szerencséje, mert értesített egy helyi civil állatmentőt, aki hazavitte majd orvoshoz szállította az állatot, ott pedig bejelzett a chipolvasó. A regisztrált chiphez mellékelt telefonszámon aztán egy döbbent ózdi doktornőt értek el. Kiderült, az Egerben kóborló macskája még január végén szökött el otthonról – írja a heol.hu.
"Cirmi ma hazatért! Saját 7 éves ivartalanított, kandúr cicánk még január végén tűnt el itthonról. Sokáig vártuk haza, kerestük, figyeltük a helyi eltűnt állatos oldalakat, de egy hónap után már feladatuk. Aztán ma megcsörrent a telefon, hogy megtalálták a cicánkat Egerben! Innen 50 kilométerre! A négysávos út mellett találtak rá, állatbaráthoz ment oda segítséget kérni. Jobb lábán harapás nyoma van. Helyi cicamentő, Difiore Rita segítségével ma bevitték a Imperiál Állatkórházba, és a sebellátás után rápróbáltak hogy nincs-e benne chip. Az olvasó jelzett, és már hívtak is minket! Cirmi már itthon pihen! Ezért fontos hogy minden macskában legyen chip. Akár kinti, benti vagy kintibenti! E nélkül esélye sem lett volna hazakerülni! Köszönjük mindenkinek!" – írta a gazdi Facebook oldalán.
Ezért fontos a mikrochip
A mikrochip egy rizsszem méretű eszköz, amelyet injekcióstű-szerű eszközzel ültetnek be az állat bőre alá. A parányi, szövetbarát kapszulába egy antenna és egy mikrochip van beépítve, amely egy 15 számjegyből álló egyedi kódot tárol. A mikrochip sem energiaforrást, sem mozgó alkatrészt nem tartalmaz, így a meghibásodása kizárható. A kapszula anyaga nem vált ki az állat szervezetében ellenreakciót, így az a beültetés helyén megtapad. Mivel a mikrochip nem sugároz jeleket, így a tévhittel ellentétben nem alkalmas az állat aktuális tartózkodási helyének a meghatározására.
A mikrochip beültetése egy egyszerűnek tűnő, ám mégis úgynevezett invazív beavatkozás, mivel idegen anyagot ültetnek be az élő szervezetbe. A vonatkozó jogszabályok szerint a chip behelyezését csak állatorvos végezheti el.
Ha kedvencébe be van ültetve mikrochip, és esetleg eltűnik vagy elcsavarog, könnyebben visszakerülhet otthonába. Minden menhely, ebrendészeti telep, állatorvosi rendelő és állatkórház rendelkezik mikrochip-leolvasóval, így minden állat könnyen azonosítható, és a tulajdonos is megtalálható.
Miért kóborolnak el a macskák?
Norvég Egyetem kutatói közel 100 cica mozgását követték nyomon – amikor szabadon voltak -, GPS segítségével, egy kis kelet-norvég városban. Valamennyi macska házban élt, egy nagyjából kétharmad mérföldes körön belül.
A cicák az eredmények alapján szabadban töltött idejük átlagosan 79 százalékát az otthonuktól alig 1 kilométeren belül töltötték. Az átlagos maximális távolság, amit megtettek otthonuktól, 0,35 kilométer volt, azaz egynegyed mérföldnél is kevesebb – mutatott rá az egyetem élettudományi tanulmánya.
„Előfordult, hogy néhány macska akár több kilométert is megtett, de ezek kivételek” – jegyezte meg Richard Bischof, a tanulmány szerzője, az egyetem professzora.
A Scientific Reports folyóiratban megjelent eredmények egyébként tükrözik a más országokban végzett, hasonló vizsgálatokét.
„Amennyire tudjuk, soha senki nem követett még nyomon ennyi macskát egyetlen kis területen. Ezzel meg tudtuk mutatni, hogyan néz ki egy házimacska-populáció időben és térben” - mondta Bischof az egyetem sajtóközleményében.
A cicák valószínűleg sok időt töltenek otthonuk közelében pihenéssel – tette hozzá Bjarne Braastad, az állatok viselkedésével foglalkozó etológia professzor, a tanulmány szerzője.
„Érdemes megjegyezni, hogy szinte minden macskát ivartalanítottak, ami természetesen fontos szerepet játszik, mert ezek a cicák kisebb valószínűséggel kóborolnak.”
A macskák bizonyos hatással vannak természetes környezetükre, a tájhasználat módja befolyásolja a környezettel való kölcsönhatást – emelték ki a kutatók.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!