Ezeket látta már?

Dobozba zárt napfény?

2014.01.27. Módosítva: 2015.11.04.

Megelőzés: tél végére lemerülnek a D-vitamin-készleteink! A D-vitamin nagy részét a szervezetünk saját maga állítja elő napfény hatására – az elmúlt hónapokat azonban inkább a szürkeség jellemezte. Ilyenkor különösen fontos a D-vitamin pótlása, amelynek már rövid távú hatásai is igazoltak.

A Semmelweis Egyetem I. sz. Belklinikán tavaly áprilisban készített, a hazai lakosságot reprezentáló vizsgálati anyag rámutatott, hogy a lakosság több mint 90 százaléka D-vitamin-pótlásra szorul. A Magyar Primer Prevenciós Orvos Egyesület és a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság megállapításai szerint a tél végére minden ötödik magyar állampolgárnál súlyos D-vitamin-hiányállapot mutatható ki. Ugyanekkor az ideális vérszintet (>30 ng/ml) mindössze 6%-ban lehetett igazolni.

vitamin-280x200-d000004EE2c6c53da3950

Ennek elsősorban az az oka, hogy a szervezetünk számára szükséges D-vitamin több mint 90 százaléka a bőrünkben képződik, amelyhez napfényre van szükség. Mivel azonban hazánkban késő ősztől kora tavaszig a napsugárzás nem elegendő a szükséges mennyiségű D-vitamin termelődéséhez, sokaknál hiányállapot lép fel. Ez hatással van többek közt a szív- és érrendszerre, az idegrendszerre, az immunrendszerre, befolyásolja a vércukorszintet, jelentős mértékben növelheti a depresszió, a fáradtság vagy az influenza kialakulását.

A tengeri halak, a tojás vagy a máj ugyan tartalmaz D-vitamint, sőt, már számos, ún. fortifikált (felerősített), D-vitaminnal dúsított élelmiszer is kapható a boltokban, de gyakorlatilag táplálkozás útján még így is lehetetlen fedezni a szervezet megemelkedett napi szükségletét. Ezért az egészséges táplálkozás, rendszeres mozgás mellett napi 2000 NE egység (jelentős túlsúly esetén 4000 NE), megbízható gyártótól származó D-vitamin szedése is javasolt.

A számítások szerint hosszú távon csupán a hiányállapot megszüntetésével 2-3 évvel nőne a magyarok átlagéletkora, jelentősen csökkenne a csonttörések, csontritkulásos megbetegedések száma, sőt, bizonyos ráktípusok előfordulási valószínűsége is.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához